Monika Babišová na JIP s bolestivou chorobou! A léčba je drsná

Monika Babišová a Andrej Babiš si řekli své ANO na Čapím hnízdě v sobotu 29. 7. 2017. | foto: Profimedia.cz

Jak prozradil předseda vlády v demisi Andrej Babiš na tiskové konferenci, jeho paní prožila poslední dva týdny na jednotce intenzivní péče s velmi nepříjemnou a bolestivou nemocí. Postihl ji totiž akutní zánět slinivky, což je náhlá příhoda břišní, která může mít až fatální následky.

Někdo by se mohl divit, že Monika Babišová jako tradičně nedoprovodila svého manžela do volební místnosti, aby tam spolu hlasovali pro svého prezidentského favorita. Volit však byla o pár hodin dříve a premiér v té souvislosti prozradil, že jeho žena prodělala nelehké dva týdny.

„Moje paní byla 14 dní na jipce se zánětem slinivky, takže jsem rád, že se z toho dostala, protože to není sranda. Byla volit v pátek odpoledne a já hned po příletu z Budapešti večer v Průhonicích,“ uvedl na tiskové konferenci po znovuzvolení Miloše Zemana Andrej Babiš.

Zánět slinivky se projevuje silnými bolestmi v nadbřišku, může docházet i k intenzivnímu zvracení a při chronických projevech má za následek poruchy trávení a hubnutí. Zánět vzniká nejčastěji tak, že žluč vyteče slinivkovým vývodem do tkáně. Ani léčba však není nic příjemného.

Akutní zánět se léčí zpravidla na jednotce intenzivní péče zavedením speciální (nazojejunální) sondy do těla. Je to vlastně trubička vedená nosem do žaludku a následně do tenkého střeva. Dále jsou infuzí podávána antibiotika, utišující léky nebo další látky.

V případě chronického zánětu je nařízená dieta, alkoholová abstinence a pacient musí užívat trávicí enzymy a inzulin. Jak lze vyvodit z premiérova vyjádření, šlo v případě jeho ženy o akutní formu.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:42 28. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  73
 • Trapas
  41
 • Super
  33
 • Cože
  27
 • Haha
  20
 • Sladký
  11
Komentáře