Odborník na extremismus: Čeští radikálové mají pocit, že jim toho víc projde

Víkendová demonstrační divočina v hlavním městě je dost možná začátkem bouřlivého období. Bude se společnost radikalizovat a dál rozdělovat? Čeká nás víc útoků, jako ten na sociální centrum Klinika? Zeptali jsem se odborníka na extremismus Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity, jak současnou situaci hodnotí.

Profesor Miroslav Mareš patří k jedněm z našich odborníků na extremismus. Vzhledem k současným náladám v české společnosti a v souvislosti s víkendovými demonstracemi v Praze ho Expres požádal o zhodnocení situace.

Jaký je podle politologa další možný scénář?

1. Bude se společnost radikalizovat?

Tisícihlavý dav, který 6. února přišel na Hradčany na protiislámskou demonstraci, je ukázkou toho, že odpůrci islámu a uprchlíků vstávají od piva a jejich názory jim stojí za to, aby vyšli do ulic. Podle Mareše ale jejich radikalizace momentálně končí slovními urážkami a projevuje se spíše na tradičních militantech z extrémistických skupin.

2. Znamená to, že bude přibývat útoků, jako byl ten na centrum Klinika?

To je otázka. „Ta radikalizace se na extremistech projevuje především projevuje tak, že mají dojem, že jim toho může víc projít,“ míní brněnský profesor.
Existuje tedy možnost, že během podobných demonstrací v budoucnosti bude docházet k otevřeným projevům násilí, nicméně především ze strany radikálů.

Fotogalerie

3. Neměli by proti projevům násilí bojovat zejména politici?

Mareš je toho názoru, že by se politici určitě měli snažit odmítnout násilné metody a vymezit se i vůči verbálním výhrůžkám násilí. „Je ovšem otázkou, zda budou v současné době radikalizovanou částí společnosti považování za respektované autority,“ dodal.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 středa 8. června 2016. Anketa je uzavřena.

  • 30
  • 15
  • 12
  • 11
  • 11
  • 11