Dva novináři v Libanonu: Před únosem točili reportáže o cvičení hasičů a parkování

Mezi pěticí Čechů, kteří byli uneseni v Libanonu najdeme i dva novináře Miroslava Dobeše a Pavla Kofroně. Zatímco role zbývajících tří unesených v případu je víceméně jasná, účast reportérů lokální Jindřichohradecké televize vzbuzuje otázky. Proč vůbec tito dva lidé byli součástí výpravy do Libanonu a jaká je jejich možná vazba na Alího Fajáda?

Fotogalerie

Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň byli mezi pěticí Čechů unesených v Libanonu. Jejich role v případu a to, proč vůbec byli dva regionální novináři součástí výpravy je poněkud záhadná. Přesto však existují určitá vodítka, že i oni by mohli mít něco společného s Alí Fajádem, který má být za Čechy vyměněn.

Zatímco Jan Švarc byl Fajádovým advokátem, Adam Homsi tlumočníkem ve Fajádově procesu a Martin Psík jako voják poskytoval výpravě ochranu, reportéři Jindřichohradecké televize s osobou Fajáda zdánlivě vůbec nesouvisí. Vodítkem by ale mohlo být Fajádovo angažmá na Ukrajině.

Dobeš s Kofroněm nejsou pouze reportéry regionální JHTV. Ta od roku 2013 vysílá na Jindřichohradecku a občas se její reportáže objeví ve vysílání TV Relax. Dobeš je zároveň majitelem televize a obchodním ředitelem, Kofroň pak zastává funkci programového ředitele.

Před výpravou do Libanonu se reportéři Jindřichohradecké televize vypravili natáčet na Ukrajinu. Bezprostředně poté byli od 15. května do 1. července natáčet v Libanonu, kam se po týdnu vrátili spolu se Švarcem, Homsim a Psíkem. Jak na Ukrajině, tak v Libanonu se mělo jednat o natáčení placené reportáže. Jaké reportáže a kdo ji platil však Dobeš a Kofroň neprozradili.

Zde se dostáváme zpět k Fajádovi. Kromě spekulací o tom, že je agentem libanonské tajné služby je muž zadržovaný v pankrácké věznici rovněž držitelem ukrajinského pasu. Ten získal když za vlády kontroverzního exprezidenta Janukoviče působil jako poradce ministra obrany a zastával rovněž funkci ve státním podniku Ukrspecexport obchodujícím se zbraněmi.

Byl Fajád tím, kdo si objednal natočení reportáží jak na Ukrajině tak v Libanonu? Co mělo být jejich obsahem? A proč byli k natočení zvoleni právě zástupci nevýznamné regionální televize, která natáčí reportáže o parkování před Kauflandem a cvičeních dobrovolných hasičů? Nebo měli Dobeš s Kofroněm sloužit jen jako legitimizační krok pro celou akci? Až budou aktéři říkat, co se v Libanonu stalo, budou to právě novináři, kteří jako očití svědci dodají výpovědím důvěryhodnost.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:38 pátek 3. června 2016. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 12
  • 9
  • 9
  • 7
  • 7