Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Klus se „oblékl“ do černé a posílá mír a lásku do Minneapolisu: Snad to pomůže...

  Masové protesty za rasovou spravedlnost se v USA dost vymykají kontrole. Ničení majetku a rabování se staly smutnou realitou nejen Minneapolisu, kde po policejním zásahu zemřel George Floyd (†46), ale i dalších velkoměst. Prezident Donald Trump vyzval k mobilizaci, mnohá z amerických měst vyhlásila zákaz vycházení. Hvězdy a hvězdičky, včetně těch tuzemských, se pak na podporu tolerance zahalily do černé a mudrují o rasismu.

  „Rasové předsudky jsou ten nejstarší, nejhloupější a vědecky vyvrácený přežitek na světě. Je jen jeden svět. A je tvůj, jeho, její, jejich, onoho, tamtoho, tamtěch, náš, stejně jako můj. Právě teď je čas říct dost nesmyslnému a povrchnímu odsuzování, které nemá pevný základ, jen spekulace, mýty a lži; je čas říct dost rasismu v jakékoli formě. Je to řetěz, který nás brzdí v tom nejzásadnějším kroku: ke kroku k sobě. Žijme spolu, z pólů k pólům,“ upozornil na sociální síti Tomáš Klus.

  Tomáš Klus v souvislosti se situací v Minneapolis vytáhl do boje proti rasismu.

  Tomáš Klus v souvislosti se situací v Minneapolisu vytáhl do boje proti rasismu.

  Na sociální síť vyvěsil „černý prapor“ a následoval celou řadu světoznámých osobností včetně Céline Dion, Mariah Carey, Hugha Jackmana nebo třeba Petry Němcové a Evy Herzigové. 

  Ti všichni cítili povinnost vyjádřit se (alespoň symbolicky) k tomu, co se odehrálo v Minneapolisu, kde po zákroku policistů zemřel údajně zfetovaný Afroameričan George Floyd. 

  Demonstrace a v některých případech i násilné nepokoje trvají už týden. V ulicích dochází k rabování, lidé zapalují auta i obchody a střetávají se s policií. Připojilo se více než 75 měst, i když ve čtyřech desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.

  Například New Yorkem pochodovaly tisíce lidí a z videí je patrné rabování například na Manhattanu.

  V Minneapolis je milo.

  V Minneapolisu je milo.

  Americký prezident Donald Trump během svého projevu vyzval guvernéry jednotlivých států, aby nasadili Národní gardy. V případě, že situaci nezvládnou, je ochoten nasadit armádu, v projevu nařídil její mobilizaci. Zatím bylo povoláno 20 tisíc členů Národních gard.

  „Pokud města a státy odmítnou přejít do akce, aby bránily životy a domovy, pak vyšlu armádu Spojených států amerických a rychle vyřeším jejich problém za ně,“ pohrozil s tím, že také navyšuje obranu hlavního města.

  „Chápu, že jste všichni rozrušení. Nejsem tady, abych to zhoršoval a dělal zmatek mezi svými lidmi. Co to všichni děláte? Bratra to zpět nepřivede,“ řekl bratr zemřelého Američana. Dodal, že jeho rodina jsou klidní bohabojní lidé a že George by si nepřál, aby se demonstranti dopouštěli násilí a vše ničili. 

  „Protestuje v klidu, prosím,“ apeloval na demonstranty Terrence Floyd.

  V Minneapolis je teď velmi napjatá atmosféra. K protestům se přidalo rabování a...

  V Minneapolisu je teď velmi napjatá atmosféra. K protestům se přidalo rabování a ničení majetku. Donald Trump nařídil mobilizaci.

  Mnoho z vypleněných obchodů bylo kvůli koronaviru dlouho zavřeno a ničení bude pro majitele další ranou a nezbytné opravy nesmírnou finanční zátěží. 

  V Louisvillu v Kentucky přišel o práci tamní velitel policie, když jeho lidé při střelbě do davu v neděli zabili majitele jednoho obchodu. Starosta Greg Fischer řekl, že nasazení policisté porušili předpisy, když neměli zapnuté kamery, které mají na těle. „Takové selhání institucí se nebude tolerovat,“ uvedl.

  Tak snad se Amerika chytne za nos, až zjistí, že na její občany a rasovou toleranci myslí i Tomáš Klus, Jitka Schneiderová nebo Simona Krainová.

  Fotogalerie

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz