Jestli Kubera pojede na Tchaj-wan, už není můj přítel, pohrozil šéfovi Senátu Zeman

29. listopadu 2019
Prezident Miloš Zeman varoval šéfa Senátu Jaroslava Kuberu (ODS), že se jejich vzájemné přátelské vztahy ocitnou na bodu mrazu, pokud uskuteční svou plánovanou cestu na Tchaj-wan. Kubera podle něj jedná proti ekonomickým zájmům ČR, uvedl pro TV Barrandov.

„Pokud tam pojede, tak v tomto smyslu to přátelství opravdu končí,“ řekl Miloš Zeman. Šéf Senátu Jaroslav Kubera podle něj dává plánovanou cestou přednost ODS před národními zájmy. „Je to jednání proti národním, v daném případě ekonomickým, zájmům České republiky,“ nechal se slyšet prezident.

Druhý nejvyšší ústavní činitel deníku Právo potvrdil, že je pevně rozhodnutý v příštím roce Tchaj-wan oficiálně navštívit. I přes to, že ho diplomaté varovali, že to může na řadu let zmrazit česko-čínské vztahy i poškodit byznys.

„Je to definitivní, nedá se to zvrátit. Čekáme jen na prezidentské volby na Tchaj-wanu, které budou v lednu. Ty mohou dopadnout tak, že Tchaj-pej bude mít k Pekingu vřelejší či chladnější vztah, ale moji cestu nijak neovlivní,“ nechal se slyšet Kubera.

Z toho, co mu vzkázal Miloš Zeman, si šéf Senátu nic moc nedělá. „To on jen tak straší. Naše vztahy jsou dlouhodobé, tyto věci jsou takové hrátky. Politicky jsme úhlavní nepřátelé, ale lidsky to je jiné,“ řekl Právu Kubera, který už dříve uznal, že jeho cesta může ovlivnit podnikání českých firem.

Kuberova návštěva vyvolává vášně hlavně kvůli tzv. politice jedné Číny. Tu prosazuje jak Peking, tak Tchaj-pej, potíž je v tom, že obě vlády se pokládají za legitimní nástupkyně původní císařské Číny. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. 

Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:44 sobota 28. března 2020. Anketa je uzavřena.

  • 72
  • 45
  • 38
  • 34
  • 33
  • 32
Komentáře