Chovatele mamby zelené nechcete mít za souseda. Jed zabíjí už do hodiny

Člověk, který chová mambu zelenou, by vaším sousedem určitě být neměl, to jistě běhá hlavou lidem v pražských Hlubočepích, kteří mohou na nebezpečného hada nyní narazit kdykoliv. Jeho majitelka leží v umělém spánku v nemocnici a zelený zabiják je na svobodě. Jed tohoto stromového hada ze západní Afriky může zabíjet ve velmi malém množství do jedné až čtyř hodin. A smrt to není příjemná. Bolí vás hlava, nemůžete se hýbat a nakonec se kvůli ochrnutí dýchacího systému udusíte.

Mamba zelená, která je aktivní hlavně v noci, nemá tak silný jed jako mamba černá, ale to je asi to nejmenší, její jed zabíjí už ve velmi malém množství. Had útočí hlavně v sebeobraně, nečíhá na člověka někde schovaný, nicméně když ho překvapíte a myslí si, že je v ohrožení, tak uštkne.

Přirozenou potravou mamby zelené jsou především ptáci a drobní savci včetně hlodavců, kořist loví v korunách stromů i na zemi.

Co všechno její jed obsahuje se můžete dočíst na Wikipedii, ale pokud nejste toxikolog, nic vám to neřekne. Podstatné (a daleko horší) je, že většina kousnutí mamby zelené končí bohužel smrtí a příznaky poznáte téměř okamžitě.

Kromě samotného bolestivého ušktnutí se vám začne prudce dělat mdlo, rozbolí vás silně hlava, končetiny vás přestanou poslouchat a to nejhorší, co vás čeká, je ochrnutí a následné udušení. Co to znamená?

Pokud se okamžitě nedostanete do péče lékařů, zemřete na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva a to je opravdu krutá smrt.

Není proto ani divu, že žena, která mambu zelenou chovala bez povolení a navíc v bytovém domě, kde žily rodiny s dětmi, po kousnutí svého miláčka prodělala srdeční zástavu. Nyní je v umělém spánku a stále v ohrožení života.

Přestože lidé na internetu si z úniku mamby zelené dělají legraci, ostatně tak, jak je to Čechům vlastní, policisté i odborníci to berou velmi vážně. Z domu, kde byl plaz chovaný, evakuovali obyvatele, děti z blízké mateřské školy raději v těchto dnech nebudou chodit na vycházky.

Pokud by někdo zeleného hada zahlédl, nemá se pokoušet ho chytit, ale okamžitě volat policii. K odchytu je třeba odborných zkušeností i pomůcek. Jde o kleště a kevlarové rukavice, které had neprokousne.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 pátek 1. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 10
  • 9
  • 6
  • 6
  • 5