Maláčová se bláznivě smála a pak vytáhla druhou světovou válku. A už to jelo!

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové způsobila pandemie koronaviru větší zásahy do vzdělání dětí než druhá světová válka. Uvedla to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Kontroverzním výrokem si ministryně obrazně namalovala na čelo terč a okamžitě padala ostrá slova na její hlavu.

„Celá země stojí. Ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid. Žádná jiná situace nám nezastavila fakt, že děti chodily do škol,“ uvedla ministryně Maláčová v debatě na CNN Prima News. 

Poslanec Jan Skopeček byl jejím výrokem šokován a vzápětí požadoval po ministryni omluvu.

Vyjádření Maláčové následně zvedlo nebývalou kritiku politiků či novinářů na sociálních sítích, kteří jí vyčítali neúctu k obětem války a utrpení milionů dalších.

Jana Maláčová (ČSSD) neměla nejlepší den.

„Řekl bych, že paní ministryni chybí hodiny dějepisu ještě víc než současným žákům,“ napsal na Twitteru například europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Můj výrok mířil k zavřeným školám. Já jsem ta poslední, kdo by chtěl zlehčovat utrpení za druhé světové války a dehonestovat její oběti. Ale zavřené školy jsou katastrofa, celý rok je pro děti nenahraditelný,“ hájila se poté Maláčová na Twitteru. Považuje za důležité najít způsob, jak vrátit děti do škol a přitom nezhoršit pandemii.

Její kritici si i tak myslí, že její výrok byl hloupý a neuctivý vůči obětem největší tragédie v moderních dějinách, ti mírnější uvádějí, že cokoliv porovnávat s druhou světovou válkou nikdy nedopadne dobře.

Ministryně se bránila, že nechtěla zpochybňovat počty obětí druhé světové války, ale poukázat na plošné znemožnění prezenční výuky statisícům dětí, ke kterému nedošlo ani během válečného konfliktu. Apelovala tak na jejich brzké otevření.

Dále Maláčová informovala o možném zavedení vyšší finanční kompenzace pro lidi v karanténě. Příplatek k nemocenské by mohl být podle ministryně 375 korun denně, ale tak aby nikdo nedostal víc než dřívější průměrný výdělek. Jinou variantou je růst nemocenské z nynějších 60 procent na 90 procent.

Většina členů kabinetu podle Maláčové motivaci lidí zůstávat kvůli covidu v karanténě nebo v izolaci podporuje. „Vůle začít to řešit přišla až s britskou mutací (koronaviru),“ řekla ministryně.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:09 pondělí 7. června 2021. Anketa je uzavřena.

  • 14
  • 13
  • 12
  • 9
  • 7
  • 4