Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Řecká legenda vzhůru nohama: Medusa s uťatou hlavou Persea vyvolává velké vášně

  Sochař Luciano Garbati a jeho Medusa, která má reflektovat hnutí Me Too. | foto: Reuters

  Socha nově stojí na Manhattanu v New Yorku, a ještě než byla nainstalována, sochař Luciano Garbati představil svůj záměr veřejnosti, je to podle něj vzkaz všem, kdo zrovna neberou vážně hnutí Me Too. Medusa s uťatou hlavou Persea slouží k zamyšlení nad viktimizací oběti, ergo „mohla si za to sama“.

  Nejprve ale trocha literatury smíchané s dějepisem. Antické, ale zejména řecké pověsti a báje u nás v Česku zpopularizoval nejen spisovatel Eduard Petiška, ale je to i oblíbené učivo v hodinách školního dějepisu, protože s odkazy na řecké legendy se setkáváme běžně i v našich životech, nehledě na to, že se stále těší velkému zájmu filmařů a umělců.

  Medusa, strašlivé stvoření, které znovu připomněl a proslavil legendární film Souboj Titánů (1981), je podle pověsti jedna ze tří Gorgon, sester, které byly zplozeny během incestu bohů. Medusa z nich byla nejkrásnější, pyšnila se nádhernými vlasy a výstavní postavou. Medusu si pro její krásu vyhlédl bůh moří Poseidon, který ji pronásledoval až do chrámu bohyně moudrosti Athény, kde ji znásilnil.

  Athéna, dcera boha Dia a podle řeckých legend zřejmě nejmocnější bohyně, se tak nazlobila, že byl její chrám zneuctěn, že vzteky Medusu proměnila v příšeru s hady místo vlasů, to proto, že ty byly její největší chloubou, s drápy, ještěrčím ocasem a hlavně pohledem, který zabíjel. Kdo na Medusu pohlédl, ihned zkameněl.

  Athéna vyhnala Medusu k osamocenému žití v dalekých bažinách, kde ji nakonec našel řecký rek Perseus, ten jí usekl hlavu a s ní porazil mořskou obludu, když zachránil princeznu Andromedu, která se přikovaná ke skále měla stát obětí jako vykoupení za pyšné chování své matky Kassiopeie.

  Slavná legenda, jejíž odraz dodnes najdeme v astronomii, kdy jména protagonistů legendy o Meduse, Perseovi a Andromedě najdeme na obloze v podobě názvů souhvězdí, dostala v roce 2020 nový rozměr, a to díky sochaři Garbatimu, který na newyorském Manhattanu odhalil svou vlastní verzi střetu Medusy a Persea.

  Socha Medusy s uťatou hlavou Persea stojí v New Yorku.

  Socha Medusy s uťatou hlavou Persea stojí v New Yorku.

  Nahá Medusa s mečem drží v ruce uťatou hlavu Persea jako symbol viktimizace oběti. Socha je odrazem hnutí Me Too v tom smyslu, že Medusa byla Athénou potrestána za to, že ji Poseidon znásilnil, a následně byla zabita jako důkaz hrdinské převahy muže. Vzkaz od autora je jasný, potrestán měl být bůh moří, nikoliv jeho oběť, a za hrdinství by se neměla považovat vražda oběti násilného činu.

  Medusa s hlavou Persea vyvolává protichůdné reace, nicméně se o ní hodně mluví.

  Medusa s hlavou Persea vyvolává protichůdné reakce, nicméně se o ní hodně mluví.

  Socha stojí na Manhattanu teprve pár dní a už vyvolává smíšené reakce, rozhodně se ale nedá říct, že by se o ní málo mluvilo, právě naopak. Garbati svůj nápad o Meduse a Perseovi představil veřejnosti ještě před finální instalací a sociální sítě byly plné diskuzí. Lidé se mezi sebou byli schopni pohádat o to, zda legenda o Meduse je opravdu taková, jak jsme se všichni učili, jak jsme ji četli, zda je Perseus skutečně hrdina, když mu během jeho výpravy za záchranu Andromedy pomáhali všichni olympští bohové, a zda je Medusa skutečně oběť, nebo Poseidona provokovala k tomu, aby se jí zmocnil.

  Pravdu odhalit samozřejmě nemůže nikdo, legenda je pouze legenda, z reakcí veřejnosti se ale dá vyčíst spíše kladné přijetí. Možná je to proto, že namísto věčného poučování a mentorování od celebrit či pochybných vzpomínek zničehonic obnovených po dvaceti letech je zde lidem představen notoricky známý příběh, který je jedním gestem postaven na hlavu, v tomto případě spíše jednu mužskou hlavu v ruce ženy.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

  Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

  Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

  Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

  Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

  Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz