Neděle 12. července 2020, svátek má Bořek
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Xaver po zvolení do Rady ČT: Šarapatka ztrácí půdu pod nohama, ale Železný mě fakt zamrzel

  Luboš Xaver Veselý byl zvolen do Rady ČT. | foto: Facebook

  Poslanci zvolili tři nové členy Rady České televize. Do kontrolního orgánu veřejnoprávní televize míří moderátor Luboš Xaver Veselý, ekonomka Hana Lipovská a novinář Pavel Matocha. Velké vášně budí zejména první jméno. Nejenom z toho důvodu, že se o Veselém ví, že má velmi blízko k prezidentu Zemanovi, ale snad každý zaznamenal jeho letitý spor s radním Zdeňkem Šarapatkou. Jak spolu budou vycházet a co Xaver říká na „plivanec“ od moderátora České televize Jakuba Železného?

  Moderátor Luboš Xaver Veselý, který je dlouhodobým kritikem České televize, zejména pak pořadu 168 hodin, redaktorovi Expresu prozradil, kdy a proč ho napadlo, že by se mohl dostat do Rady ČT.

  „Nějakou dobu jsem přemýšlel o tom, že bych mohl někde přiložit ruku k dílu. Před rokem jsem měl 50. narozeniny a řekl jsem si, že je to přesně ten okamžik, kdy člověk může udělat něco pro společnost,“ řekl nám Veselý.

  Důležitým momentem v rozhodování byl také spor Veselého se štábem pořadu České televize Newsroom ČT24, který zveřejnil reportáž, v níž se ho reportérka vyptává na rozhovor s premiérem Andrejem Babišem. 

  Xaver si tehdy udělal videonahrávku, aby lidem ukázal, jak reportáž vznikala. Redaktorce ČT tehdy Veselý řekl, že pořad Newsroom ČT24 považuje za „nejodpornější bulvár, který existuje“.


  „Začal jsem poté sledovat Radu ČT a řekl jsem si, že jako občanovi se mi to nelíbí. Vím, že věci se nedají napravit, když budeme psát ostré statusy na Facebooku, ale občas je potřeba nastavit vlastní kůži. Tady začala ta úvaha,“ vzpomíná Veselý, pro něhož je hlavním cílem vykonávat kontrolu veřejnosti, o které se píše v zákoně o České televizi.

  „Měl jsem pocit, že Rada ČT do této doby byla spíše ochranným štítem vedení České televize, takový pocit jsem měl z těch jednání. Třeba teď zjistím, že to není pravda, to je třeba objektivně říct,“ dodává Xaver.

  Šarapatka ztrácí půdu pod nohama, uvnitř to není špatný člověk

  Na zasedáních Rady ČT se Luboš Xaver Veselý potká se svým dlouholetým rivalem Zdeňkem Šarapatkou. Ti dva se znají dlouhé roky, bývali kamarádi, dnes se ale z hloubi duše nenávidí a špiní jeden druhého na sociálních sítích. Ke rvačce ale podle Xavera nedojde. Ani poté, co Šarapatka na Twitteru napsal, že by ho Veselý mohl „zalehnout“.

  „Určitě nejsem člověk, který by se někde popral, jsem klidný a neagresivní člověk. Když se někdo opírá o váš hendikep, o něm to něco svědčí, o Zdeňkovi bych něco takového v tomto smyslu neřekl. Každý si neseme něco s sebou, a že bych někoho zesměšňoval, jak vypadá, tomu já jsem skutečně dalek. Vidím v tom, že Zdeněk ztrácí půdu pod nohama. Známe se dlouho, bývali jsme kamarádi, myslím si, že uvnitř není špatný člověk,“ soudí Xaver.

  „Ani nevím, jak dlouho budeme pravidelně v kontaktu, jemu myslím končí mandát příští rok, takže to bude pár zasedání. To, co jsem k němu chtěl říct, abych vyrovnal poměr sil, jsem už řekl ve svém videu ‚Špína jménem Šarapatka‘. Tam podepisuji každou větu a dál už se tím nemíním zabývat. A už vůbec ne tím, jestli je někdo tlustý, štíhlý, plešatý, šišlavý, to není úroveň, na které bych se chtěl pohybovat,“ dodal Veselý.

  Železný mě zamrzel

  Na sociální síti si po zvolení Xavera do Rady ČT lehce odplivl i moderátor České televize Jakub Železný. Ten ve svém příspěvku Veselého nepřímo přirovnal ke spisovateli a kolaborantovi Miroslavu Mrázovi, který si nechal říkat Xaver.

  „Nějak se mi dnes vybavil,“ vysvětlil ve svém tweetu Železný.

  „Viděl jsem to, zamrzelo mě to, ale že bych se nad tím pozastavoval? Je mi to fakt jedno. Vím, že on si pan Železný prožil svoje v okamžiku, kdy schytával za svého otce desetimiliardovou arbitráž, kterou jsme platili my všichni jejich rodině, takže myslím, že má v sobě také spoustu bolístek. Neprávem to schytává, chápu, že si potřebuje někde vypustit páru,“ vyjádřil se k Železného statusu Xaver.

  Fotogalerie

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 12. července 2020, svátek má Bořek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz