Šokující zpráva britské komise: Humanitární pracovníci běžně znásilňují nezletilé!

Zpráva britské komise o sexuálním zneužívání je šokující. Odstartoval ji skandál organizace Oxfam, jejíž pracovníci si prý během mise na Haiti objednávali prostitutky. | foto: AFP, Getty Images

V charitativním sektoru je sexuální zneužívání hluboce zakořeněné a má zde téměř dvacetiletou tradici. Alespoň to tvrdí komise britského parlamentu pro mezinárodní rozvoj ve zprávě, o níž informovala řada zahraničních serverů. Útoky některých pracovníků prý směřují jak na jejich kolegyně, tak i na obyvatelky postižených oblastí. Zaznamenám je i případ, kdy jeden z pracovníků dal teprve šestileté holčičce dolar a hned nato ji znásilnil!

Skandál humanitární organizace Lékaři bez hranic, který v červnu nastartovalo nepodložené svědectví tří jejích údajně bývalých pracovnic, není zdaleka jediným případem sexuálního zneužívání v charitativním sektoru. Už v únoru veřejnosti pořádně hnula žlučí aféra nevládních organizací Oxfam a Save the Children.

Vedení Oxfamu si po zemětřesení na Haiti mělo platit místní prostitutky, bývalý šéf Save the Children zase po dlouhé čtyři roky obtěžoval své zaměstnankyně. Když tyto skandály vyšly na povrch, případ si do rukou vzala komise britského parlamentu pro mezinárodní rozvoj. A její analýza vede k naprosto šokujícím výsledkům.

Zpráva výboru hovoří o tom, že sexuální zneužívání je ve strukturách charitativního sektoru vlastně zcela běžnou záležitostí a má téměř dvacetiletou tradici! První případy se prý objevily už v roce 2001 v rozvojových zemích Afriky, kde měli příslušníci některých organizací včetně OSN znásilňovat nezletilé dívky v uprchlických táborech.

Zmapovány jsou i případy z Haiti, které v roce 2010 postihlo ničivé zemětřesení. Sexuální útoky na mladé dívky tam měly být běžnou záležitostí a například teprve šestiletá holčička, která přišla o střechu nad hlavou, popsala, že jí jeden ze zaměstnanců neziskové organizace dal americký dolar a následně ji znásilnil.

Výjimkou pak nemá být ani vynucování sexu výměnou za jídlo či zdravotní potřeby. Podobné obvinění ostatně vznesla i jedna z již zmíněných bývalých pracovnic Lékařů bez hranic, jejíž svědectví ovšem není podloženo žádnými důkazy. Té se prý jeden z kolegů chlubil, že není nic jednoduššího než v Libérii získat sex výměnou za léky. 

„Dokonce prohlašoval, že spousta mladých dívek, které ztratily rodiče při epidemii eboly, udělá pro léky cokoliv,“ dodala v rozhovoru pro BBC.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:45 5. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  16
 • Haha
  7
 • Trapas
  7
 • Super
  6
 • Sladký
  6
 • Cože
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat