Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Lady muzikál Kozderková: Žila s alkoholiky, pak si chystala vlastní hrob

  Podle mnohých byla Laďka Kozderková lepší zpěvačkou, než slavná Barbra...

  Podle mnohých byla Laďka Kozderková lepší zpěvačkou než slavná Barbra Streisand. | foto: reprofoto ČT

  Nedálo byli diváci smutní nad smrtí Vlastimila Bedrny, herce a geniálního dabéra, který propůjčil hlas třeba Homerovi z animovaného seriálu Simpsonovi. Prožil dlouhý život, zemřel až na prahu devadesátky. To samé se ale nedá říct o jeho manželce Laďce Kozderkové, která už ve 37 letech podlehla rakovině. Za svůj krátký život si vydobyla pověst muzikálové a filmové hvězdy a všechny dívky a ženy toužily být jako ona. Sama ale příliš šťastný život neměla.

  Laďka Kozderková se narodila v roce 1949 do muzikantské rodiny, už od dětství tak bylo zřejmé, jakým směrem se její život bude ubírat. Byla hvězdou jevišť i pláten, především jako muzikálová zpěvačka si získala pozornost celé země. Nevěděla, co je to tréma, dokázala se vždy odvázat a získat si publikum.

  Díky svému talentu si vydobyla přezdívku „Lady muzikál“. Její žánr sice v dřívějších dobách nebyl v Česku úplně „in“, ale právě díky Kozderkové zájem o něj rostl, muži mohli na kočce z pódia nechat oči a ženy zase toužily být přesně jako ona.

  Kromě „Lady muzikál“ se o Kozderkové mluvilo také jako o české Barbře Streisandové, což jí nesmírně lichotilo, protože právě ve známé zpěvačce z Broadwaye se vzhlížela a obdivovala ji. Pravda je ale taková, že Kozderková v očích odborníků Streisandovou částečně předčila. Kritici, kteří měli možnost vidět více představení známého muzikálu Hello, Dolly! po celém světě, se shodli, že právě česká představitelka je tou nejlepší ze všech, tedy i lepší než Streisandová.

  „Kdyby tehdy muzikál zažíval takový boom jako dnes, našel by v Laďce Kozderkové hvězdu první velikosti. A dovolím si tvrdit, že kdyby se narodila jako Američanka a zpívala na Broadwayi, tak by o ní slyšel celý svět. Bohužel se však narodila na špatném místě a ve špatné době,“ nechal se v minulosti slyšet její kolega, herec Ladislav Županič.

  Nešťastná manželství

  Tolik ke světlé stránce života Laďky Kozderkové. Jeho zbytek už bohužel příliš velkolepý nebyl, hlavně v soukromí se hodně natrápila, a přestože po ní toužily zástupy mužů, nikdy na toho úplně pravého neměla štěstí.

  Prvním mužem v jejím životě byl o pětadvacet let starší trumpetista Richard Kubernát. Tomu porodila dceru Ladu, i přesto ale jejich manželství kvůli Kubernátově nezřízenému stylu života dlouho nevydrželo. Hodně pil a mluvilo se dokonce i o drogách, což Kozderková nehodlala snášet.

  A tak se s trumpetistou rozvedla, dceru na dva roky svěřila mamince a sestře a odešla do Prahy. Vstoupila do služeb Divadla Rokoko, kde se po krátké době zakoukala do jednoho z jeho zakladatelů, herce a dabéra Vlastimila Bedrny. Z pracovní známosti se časem stalo druhé manželství Kozderkové.

  I to ale mělo do ideálů daleko. Také Bedrna si totiž moc rád přihnul, a ačkoliv na to nevypadal, byl velkým milovníkem žen. Nevěra mu vůbec nebyla cizí, během manželství s Kozderkovou si prožil románek třeba i se známou zpěvačkou Hanou Hegerovou.

  Přestože Bedrna říkal, že jejich manželství klapalo bez problémů, podle mnohých měli především kvůli hercově zálibě v alkoholu hodně divokou domácnost. „Laďka se hodně trápila,“ prozradil například jeden z jejích přátel. Ani to ale Kozderkovou neodradilo, aby s Bedrnou měla další dítě, dcerku Vlastu.

  Chystala si vlastní hrob

  S Vlastimilem Bedrnou zůstala až do své smrti, která však bohužel přišla až příliš brzy. V roce 1986, když jí bylo 37 let, podlehla dvouletému boji s rakovinou děložního čípku. Ani v době, kdy se blížilo to nejhorší, ale Kozderková neztrácela svůj elán a radost ze života. Jasně to dokazuje příběh, který později Bedrna vyprávěl v dokumentu České televize Příběhy slavných.

  Kozderková chtěla až do posledních chvil života pokračovat ve vystupování, Bedrna ji proto na reverz vozil z nemocnice rovnou do divadla. „Jednou jsem pro ni přijel, dojeli jsme domů, ale z auta nevystoupila. Řekla mi: Přines kýbl, rejžák, hadr, čisticí prostředky, dej to do kufru, nasedni a pojedeme na hřbitov. A jeli jsme!“ vzpomínal Bedrna.

  „Na hřbitově mě poslala pro vodu a začala čistit a drhnout rodinný hrob. Ptal jsem se jí, proč to dělá, že se zbláznila. Poslal jsem ji si sednout a odpočinout si, že to udělám. Ona mi na to ale řekla: Ne, ne, ne, já si to udělám, protože chci do čistýho!“ vyprávěl.

  Laďka Kozderková nakonec skutečně vystupovala až téměř do své smrti. Ještě několik týdnů předtím, než ji rakovina definitivně přemohla, vystupovala v představení Zvonokosy, kde zazpívala píseň o smrti blázna. „Tehdy už věděla, že je na druhém břehu, a v téhle písni si zazpívala svůj vlastní epitaf,“ vzpomínal dříve její kolega Ladislav Županič.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:55 pátek 6. července 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   44
  • Tvl
   12
  • Cože
   7
  • Trapas
   6
  • Sladký
   6
  • Haha
   5