Kolektiv je masakrován rouškami, píše ředitel školy základní školy

Děti se ve škole bez roušek neobejdou. | foto: ČTK

Mezi koronavirem nejdotčenější část veřejnosti patří bezpochyby školáci a jejich rodiče. Uzavírání škol, online výuka a nejrůznější opatření jsou ale často předmětem kritiky. Na internetu se objevil vánoční dopis, který rodičům školáků ZŠ Antonína Čermáka poslal ředitel Petr Karvánek. Píše v něm, že se v jeho škole neobjevil od znovuotevření na konci listopadu jediný případ nákazy a mluví dokonce o kolektivu masakrovaném rouškami.

„Dovolte mi poděkovat vám všem, kteří své děti posíláte do školy, neboť tak činíte v době, kdy například prezident lékařské komory vyzývá rodiče k pravému opaku. Není to pro vás jistě snadná situace. Mohu vás ale ujistit, že my všichni ve škole víme, že naším hlavním úkolem je výchova a vzdělávání dětí. Tyto dvě věci k sobě neodmyslitelně patří a nelze je dělat vzdáleně,“ vzkazuje rodičům Karvánek, jehož dopis na Facebooku sdílel promotér David Gaydečka.

Ačkoliv školy bývají označovány za jedno z nejkritičtějších prostředí pro šíření koronaviru, podle ředitele neznamenala jeho škola jediný případ od chvíle, co koncem listopadu došlo k rozvolňování opatření. 

„Od znovuotevření školy jsme nezaznamenali jediný případ koronaviru mezi žáky ani zaměstnanci. Za většinu svých kolegů si troufám říci, že nás práce v kolektivu ‚masakrovaném’ rouškami a respirátory příliš netěší, že hygienická opatření vnímáme spíše jako represivní nežli reálně potřebná (nemožnost organizovat lyžařské kurzy),“ míní ředitel.

„A na závěr si neodpustím: Nezapomeňte doma pravidelně větrat,“ dodal v narážce na manuál Ministerstva zdravotnictví, který ve školách doporučil větrání o přestávkách.

Karvánek už v době první koronavirové krize vystoupil v pořadu DVTV, kde kritizoval návrh epidemiologa Romana Prymuly, že děti budou muset mít ve školách roušky.

„Nakonec se budeme muset naučit s koronavirem žít. Důležitější než fyzické zdraví je podle mě zdraví duševní. Já učím s přestávkou od roku 1993 a nedokážu si představit, že bychom přivítali děti ve školách v rouškách. Ve vztahu učitele a žáka je zvlášť u dětí na prvním stupni určitá intimita. Ke všemu si představuji, že jedno dítě přijde s domácí rouškou, druhé s lékařskou, třetí bude mít respirátor první třídy, další druhé třídy. My se běžně potýkáme s patologickými jevy typu šikany a kyberšikany. Úplně vidím zapálené sociální sítě, kde jedni fotí ty nebožáky s rouškami od maminky, protože oni mají respirátor,“ říkal tehdy Karvánek.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:23 středa 21. dubna 2021. Anketa je uzavřena.

  • 41
  • 26
  • 18
  • 17
  • 16
  • 15