Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Bojí se o podnik, ale pomáhá ostatním: Pražský barista vozí kávu sestřičkám na JIP

  Lukáš Tetřev si s kamarádem před necelým rokem otevřel pěknou moderní kavárnu s vinným barem v centru Prahy. Koronavirová krize ale jejich podnikatelské úmysly zbořila jako domeček z karet. Během pár dní se kavárna ocitla na pokraji krachu. Dva gastronomičtí nadšenci ale nehodili flintu do žita, Lukáše naopak napadl velmi originální nápad, díky němuž svůj podnik nejenže stále drží při životě, ale ještě navíc pomáhá těm, kteří si v této době pomoc zaslouží asi nejvíce! Redakce Expres.cz vám přináší další příběh „obyčejného hrdiny“.

  Podniku LT Coffee & LB Wine šéfují dva Lukášové. Lukáš Tetřev, který je zkušeným baristou, a Lukáš Benda, uznávaný český someliér. Kvůli pandemii koronaviru ale museli podnik načas zavřít a začali řešit velké finanční problémy.

  „Druhý den ráno po vyhlášení nouzového stavu se na telefonu objevil stav našeho konta a dvě informace. Ta první hlásila, že včerejší tržba byla pouze 84 korun, ta druhá oznamovala odchozí platbu za plyn ve výši 5 tisíc korun. V tu chvíli jsem si uvědomil, že musím něco udělat, minimálně tento obrázek sdílet na svém profilu na sociální síti pro pobavení,“ svěřil se nám Lukáš Tetřev.

  Pak se stalo něco, co Lukášovi přímo vyrazilo dech. Kamarádi mu začali posílat peníze!

  „Ještě ten samý den mi drazí přátelé poslali dohromady skoro polovinu na zaplacení faktury za plyn. Jeden z nejbližších přátel se zmínil, že bychom měli zkusit udělat novodobou crowdfundingovou kampaň. To mi do hlavy vnuklo nápad. Protože nerad od druhých přijímám dary, přemýšlel jsem, jak to celé uchopit. V tu chvíli už nás média zahlcovala informacemi o tom, jak těžkou práci mají v této době zaměstnanci v první linii. A protože moje maminka pracuje jako zdravotní sestra a moje tchyně je doktorka, začalo se mi to v hlavě pomalu, ale jistě dávat dohromady,“ říká sympatický barista, jenž už v minulosti dělal dobré skutky, například podporoval nadaci Loono, které dával své spropitné.

  Lukáš Tetřev (vlevo) se svým parťákem.

  Lukáš Tetřev (vlevo) se svým parťákem

  Lukáš se svým kamarádem a kolegou rozjel projekt Půl na půl, kterým se mladí podnikatelé snaží jednak zachránit svou kavárnu, jednak pomáhají ostatním.

  „Kamarádi z restaurací a kaváren začali prodávat vouchery na jejich služby a produkty na doby, až tento nouzový stav pomine. To mi ale nedávalo takový smysl, protože nikdo přece nemůže vědět, zda po skončení tohoto stavu budeme stále fungovat, případně jak dlouho to ještě vydržíme. Tak jsem přemýšlel nad tím, co v dnešní době lidé potřebují, a přišel jsem na dvě věci. První je zábava, protože v době, kdy musíte většinu času trávit doma ta nuda dřív nebo později přijde. Tou druhou je pomoc těm, kteří to potřebují nejvíce, když zrovna nechcete nebo nemůžete pomáhat osobně,“ říká Lukáš.

  Sestřičkám vozím kávu třikrát týdně

  Vyhlášený barista nám dále popsal projekt, který se svým kolegou vymyslel.

  „Funguje velice jednoduše. Vy jako zákazník si můžete zakoupit přes naše sociální sítě a svou mobilní banku zcela originální zážitek. Do původní nabídky jsme zahrnuli levná a vtipná cvičení, jako jsou kliky, angličáky, fenomenální československé předcvičování Cvičme v rytme, vojenské vytírání podlahy či recitál vlastní básně. Ceny se pohybují od 35 do 123 korun. Potom jsme udělali druhou kategorii, ve které nabízíme naše videokurzy. Naučíte se v nich, jak péct chleba, připravovat omeletu, dekantovat víno nebo jak připravit tu nejlepší krupicovou kaši svému dítěti. Z celkové sumy, kterou zákazník zašle, věnujeme polovinu na nákup kávy od našeho pražiče a připravíme z ní nápoje pro zdravotní sestřičky z Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Vždy jim ještě něco málo přihodíme od nás, třeba čerstvě upečený kváskový chléb nebo domácí koláč,“ popsal svůj velmi zajímavý projekt Lukáš, jenž se pyšní titulem mistra České republiky v sabráži (technika otvírání lahve šampaňského šavlí, pozn. red.).

  „Vždy v pondělí, ve středu a v pátek jim osobně vše vozím. Zvolili jsme si angiologickou JIP, kde se starají o ty nejzávažnější případy. Jedou tam šíleně dlouhé směny a z nemocnice nás upozornili, že pokud bychom chtěli někomu pomáhat, tak sestrám z tohoto oddělení, že jsou trochu opomíjeny. Každá návštěva je plná emocí, vidím vyčerpané lidi, kteří jsou velmi vděční za to, co pro ně děláme. Je to moc hezký pocit,“ dodává barista.

  Zatím není zřejmé, zda se podnik povede zachránit. Kavárna s vinným barem se nachází v samém centru Prahy a je tedy velmi závislá na cestovním ruchu.

  „Stále nám dost peněz chybí a určitě to není obživa na nějakou delší dobu, ale vážíme si každé koruny, která přijde, a dvakrát ji otočíme, než ji utratíme. Moc děkujeme všem, kteří nás podporují, baví se s námi a pomáhají jak nám, tak i dál,“ řekl nám na závěr Lukáš, který se stejně jako jeho kolega bez pochyby zařadil mezi „obyčejné hrdiny dnešní doby“.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 5:18 pátek 7. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   44
  • Haha
   41
  • Trapas
   37
  • Sladký
   36
  • Cože
   35
  • Tvl
   35

  Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

  Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

  Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

  Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

  Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

  Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz