Místo piety vepřín: Jak to bylo a je s romským koncentračním táborem v Letech?

V souvislosti s kontroverzními výroky ministra financí se veřejnost opět začala zajímat o bývalý romský koncentrační tábor v Letech u Písku. Na jeho místě dnes nalezneme nejen malé pietní místo, ale v těsné blízkosti stojí i vepřín. Jak to bylo s místem, které již desítky let vyvolává emoce?

Andrej Babiš svým kontroverzním výrokem ve čtvrtek opět rozvířil vody diskusí o bývalém romském koncentračním táboře v Letech u Písku. Ten je jednou z připomínek toho nejtemnějšího období, které naše země v moderní historii zažila, a i po desítkách let od svého zrušení budí ve společnosti emoce.

Tábor byl zřízen během nacistické okupace již v roce 1940 nejprve jako pracovní. Zlom přišel o dva roky později, kdy byli Romové postaveni nacistickým zákonodárstvím na roveň Židům a bylo tak fakticky rozhodnuto o jejich likvidaci. Určení tábora v Letech bylo změněno v souladu s tím a z tábora se stal tábor cikánský.

Kolaborant a protektorátní ministr Richard Bienert nařídil na území Protektorátu soupis všech příslušníků romského etnika a jejich internaci v Letech a v podobném táboře v Hodoníně. Na konci roku 1942 došlo k prvnímu transportu zhruba 100 osob do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Kromě Romů transportovaných k likvidaci do Osvětimi jich mnoho zemřelo v samotných Letech, nejčastěji na nákazu tyfem způsobenou žalostnými hygienickými podmínkami v táboře. Z půldruhého tisíce integrovaných osob přežilo pobyt v Letech asi jen 300. Ze třiceti v táboře nerozených dětí se konce druhé světové války nedožilo jediné.

Tábor v Letech byl uzavřen už v roce 1943 a postupně upadal v zapomnění. V 70. letech na jeho místě vznikla velkovýkrmna prasat, vepřín a masokombinát. O tom, že v Letech probíhal romský holokaust se veřejnost opětovně dozvěděla až počátkem 90. let. V byl na místě bývalého tábora otevřen malý památník a pietní místo.

Pietu ale stále hyzdí nevzhledný a zapáchající prasečák. Již několikátá vláda v řadě nebyla schopná vyřešit situaci jeho odkoupením a demolicí, byť k tomu byla Česká republika opakovaně vyzvána mezinárodními institucemi. Možná že tak paradoxně kontroverzní výrok Andreje Babiše pomůže k prohloubení zájmu o vyřešení tohoto palčivého historického problému.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:42 sobota 31. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 14
  • 14
  • 10
  • 10
  • 9