Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Nepřijít o Prahu je zásadní, čeká ji revoluce, debakl ČSSD dopadne na vládu

  Komunální volby jsou tady. | foto: Profimedia.cz

  Komunální volby v Česku skončily a bez ohledu na podobu budoucích koalic zejména ve velkých městech lze říci, že přinesly malou revoluci a překreslily politickou mapu. Mezi hlavní změny patří resuscitace ODS a alespoň částečný návrat jejích minulých pozic. Piráti potvrdili růst a postupnou proměnu v celorepublikovou stranu, naopak krize ČSSD se dále prohlubuje a její výsledky nepochybně zamávají s jejím dalším vývojem. V Praze překvapil před volbami trochu podceňovaný Jan Čižinský a jeho hnutí Praha sobě. Třetí místo představuje pro hnutí, jež vzniklo na základech úspěchu v jediné městské části, určité překvapení.

  Největší pozornost byla upřena na výsledky v Praze a ve statutárních městech. Praha je pro ANO i další subjekty velice důležitá ze dvou hlavních důvodů.

  Občasné přirovnání „státu ve státě“ je zcela na místě, když se na srovnání podíváme optikou rozpočtu: Praha hospodaří se sedmdesáti miliardami korun ročně, druhé Brno s patnácti a stotisícová statutární města „pouze“ s jednotkami miliard. Všichni mají logicky zájem ovládnout metropoli jako výkladní skříň politických úspěchů.

  Za druhé je Praha určitým lakmusovým papírkem budoucího možného vývoje pro celou ČR, takže zejména ODS, která v rámci Prahy na poslední chvíli opustila poněkud nezáživný a opatrnický politický styl, si může vzít inspiraci, co by jí mohlo fungovat a dále pomoci v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.

  Co se ODS týče, její úspěch zejména v senátních volbách a právě v Praze lze skutečně považovat za úspěch, vezme-li se v úvahu, že ji expremiér Petr Nečas přivedl v roce 2013 na okraj propasti a leckdo by si vsadil, že strana po dalším volebním období ani nepřežije.

  Překopaná Praha

  Praha je tedy ve strategickém uvažování všech partají, které mají ambici v budoucnosti vstoupit hlavním vchodem do Strakovky, extrémně důležitá a i jasný celorepublikový vítěz komunálních voleb, totiž hnutí ANO, by možná raději vyměnilo vítězství v hlavním městě za ztráty v některých regionech.

  volby 2018

  Čižinský a Pospíšil budou vyjednávat o Prahu.

  Hlavní město zřejmě čeká revoluce v podobě vytvoření aktivistické, antikorupční koalice, která bude mít tendenci minimálně na začátku obrátit stávající chod věcí naruby. Vyrovnané celkové výsledky ODS, Pirátů, hnutí Praha sobě, TOP 09 a ANO se Starosty ale zároveň vytvářejí tu nejméně vhodnou konstelaci pro udržení skutečně stabilní koalice, jež vydrží celé volební období.

  Hlavní město se tak klidně může dočkat změny několika primátorů v průběhu příštích čtyř let.

  ANO v Praze neskončilo až páté ani tak proto, že jeho lídr Petr Stuchlík nastoupil do čela kandidátky a kampaně pozdě, dokonce ani proto, že by primátorka Adriana Krnáčová způsobila městu vyloženou katastrofu, i když její působení mělo k dokonalosti jistě hodně daleko. Důvodem byla rozpoutaná antibabišovská atmosféra hraničící místy s hysterií, které se nedalo čelit ani tou nejlépe připravenou kampaní, ani tím, že by se Andreji Babišovi podařilo vybrat ještě někoho výraznějšího a známějšího, než je Petr Stuchlík.

  Dopady na směřování vlády

  Zásadní rozdíl v letošních volbách byl v tom, že paralyzovaná pravicová opozice v čele s ODS neměla před čtyřmi lety v podstatě žádnou munici na to, jak by Babiše sestřelila. Po čtyřletém angažmá ANO a faktickém rozkladu jeho koaličních partnerů v Praze měla opozice logicky usnadněnou úlohu.

  Pokud Andrej Babiš říká, že do sestavování koalic v jednotlivých městech po celé ČR nebude mluvit, lze mu určitě věřit více než před čtyřmi lety, kdy bylo vměšování vedení hnutí způsobené naprostou nezkušeností mnohých tehdejších lokálních lídrů. Někde se situace pro ANO vyvinula velmi dobře, jako například v Ostravě nebo v Brně, jinde hnutí narazilo na neúspěchy, což je případ například Liberce a koneckonců i Prahy.

  Čemu naopak příliš věřit nelze, je to, že výsledek jednotlivých stran nebude mít žádný dopad na další podobu a směřování vlády.

  Ztráty mandátů, propadáky v mnoha velkých městech včetně Prahy a zjevný neúspěch v senátních volbách budou mít na ČSSD drtivý dopad. Je otázkou nejbližší budoucnosti, kdy se různá křídla v potápějící se straně nespokojí s Hamáčkovým základním hodnocením, že žijeme ve zcela jiné politické realitě.

  Valná část straníků i voličů se bude celkem oprávněně ptát, zda přizvukování Babišovi ve vládě a sdílení jejích společných úspěchů je tím pravým ořechovým, co stranu může do budoucna vůbec zachránit v samotné existenci.

  volby 2018

  Jan Hamáček má teď neveselé myšlenky.

  Andrej Babiš tak bude po proběhlých volbách doufat, že se mu poměrně jasné celkové vítězství podaří přetavit ve funkční koalice, a to zejména tam, kde se to v minulém období příliš nepovedlo, a zároveň, že se ČSSD, ale i oslabení komunisté nepromění v podpoře vlády v nezvladatelné potížisty.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:08 pondělí 4. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   17
  • Trapas
   8
  • Sladký
   8
  • Cože
   5
  • Tvl
   5
  • Haha
   4

  Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

  Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

  Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

  Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

  Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz