Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Šéfka komise Leyenová nám ukazuje, jak si (nad vším) umýt ruce! EU fatálně selhává

  Celou Evropu svírá pandemie koronaviru, jenže ten nejdůležitější orgán lidem příliš nápomocen není. Evropská unie nechala jednotlivé státy na holičkách, dokonce je zprvu skandálně kritizovala za uzavírání hranic. A třeba taková šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová? Ta na Twitteru zveřejňuje návody, jak si správně mýt ruce. Trochu pozdě a trochu málo od ženy jejího postavení.

  Pandemii koronaviru Evropská unie podle mnohých kritiků nezvládá. Vadí především její nečinnost. Ačkoliv se od takové instituce čeká, že bude členským státům nápomocná, bude koordinátorem jejich spolupráce, realita je jiná.

  Opatření nepřijímá, ze začátku dokonce kritizovala členské státy za zavírání hranic. Teprve až po několika dnech se unijní šéfové vzpamatovali a uznali, že koronavirus podcenili.

  Stále se ovšem o Evropské unii, jindy čile zasahující do chodu zemí, téměř nemluví. A to má dokonce komisaře pro řešení krizových situací, kterým je nepochybně dobře placený diplomat Janez Lenarčič. Proč se zatím nijak neangažuje, je otázkou.

  Teprve až v následujících dnech by měl být zřízen krizový tým složený z virologů a epidemiologů, kteří by měli určovat postup Evropské unie v dalších týdnech a měsících.

  Úsměvně působí i to, že šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v uplynulých dnech, kdy státy počítají mrtvé, nařizují přísné karantény a na celém kontinentu panuje strach a chaos, sdílela videonávod, jak si správně mýt ruce. 

  22.března 2020 v 14:47, příspěvek archivován: 25.března 2020 v 16:47

  VIDEO: Thank you for nominating me, @DrTedros! #SafeHands challenge accepted! Follow the @WHO guidelines, wash your hands ?? ??and protect yourself & others from the #coronavirus! I now challenge: ??@melindagates ??Christine @Lagarde ??@YoYo_Ma ??@je

  Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

  Thank you for nominating me, @DrTedros! #SafeHands challenge accepted! Follow the @WHO guidelines, wash your hands and protect yourself & others from the #coronavirus! I now challenge: @melindagates Christine @Lagarde @YoYo_Ma @jensspahn Stay safe & healthy! https://t.co/7dNQWwzMul

  Zaprvé s tím přišla v době, kdy už postup správného mytí rukou zná dávno celá Evropa. Zadruhé by se žena jejího postavení měla věnovat trochu jiným věcem.

  Body k dobru jí lze přičíst za proslovy k lidem, posledně třeba přála sílu Španělsku, kde se situace kolem koronaviru rapidně zhoršuje.

  Migranti? Řekové, dělejte něco

  Zvláštní postoj zaujala Evropská unie také k tikající bombě na hranicích Řecka. V přeplněných táborech se tam těsnají desítky tisíc migrantů, a kdyby se koronavirus rozšířil mezi nimi, mělo by to katastrofální následky. 

  Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová agentuře Reuters sdělila, že EU Řecko vyzvala, aby přestěhovalo migranty z ostrovů na pevninu.

  Zkráceně tedy udělala úplně to samé, co už několik týdnů dělají nejrůznější humanitární neziskové organizace. 

  Řecko samozřejmě vystěhování migrantů z táborů na pevninu odmítá, protože nechce ohrozit svoje občany. Zřejmě by tak Evropská unie měla v následujících dnech konzultovat havarijní plán s jeho vládou.

  Fotogalerie

  Premium

  Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

  V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

  Premium

  Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

  Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

  Premium

  Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

  Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz