Budova školy v Kamenných Žehrovicích byla otevřena pro výuku roku 1900, základní kámen byl položen léta Páně 1898. Dá se tak říct, že budova postavená v klasicistním slohu je 118 let stará.
Nyní, těsně před tím, než se v září otevřou pomyslné brány všem školáčkům, prošla rekonstrukcí, jejímž zadavatelem byla obec Kamenné Žehrovice, která je i zřizovatelem školy. Starostka obce Soňa Černá celý dokument o zadání rekonstrukce nechala v souladu s předpisy volně vyvěsit na webové stránky obce, můžete tedy do něj nahlédnout i vy, a to zde.
Rekonstrukci za 10 milionů korun realizovalo studio Qualit projekty, které zastupuje Aleš Miller. Studio Qualit projekty nám ale do vydání článku svoje vyjádření k rekonstrukci neposkytlo. Na webové stránce obce je dokonce k nahlédnutí studie rekonstrukce od Qualit projekty, nahlédnout do ní můžete v tomto odkazu.
Fasáda klasicistní školy byla v havarijním stavu
Starostka obce Kamenné Žehrovice Soňa Černá s médii ale komunikovala a ke kauze silně kritizované rekonstrukce školy se stavěla otevřeně a vyvracela nejsilnější argumenty odpůrců, mezi nimiž bylo i to, proč zhotovitel zničil klasicistní fasádu školy.
„Kritici si neuvědomují, že budova školy není zařazena do památkové péče, není památkově chráněná. Fasáda byla už nebezpečná a v havarijním stavu, což je vidět i na fotkách ze dvora, které ale už nikdo neukázal,“ říká Černá. „Společnost zastoupená Alešem Millerem realizovala pro obec návrhy již během minulého volebního období a vždy s nimi byla spokojenost,“ obhajuje starostka studio Qualit projekty, které má rekonstrukci na svědomí.
Rekonstrukce školy se dělala hlavně kvůli zateplení a právě fasáda budovy je to, co čelí největší kritice. Zničili jste celou stavbu a výsledek je zářným příkladem diletantství a amatérismu, rozčilují se uživatelé Facebooku, kteří na oficiálních stránkách základní školy přímo zuří a také snižují škole bodové hodnocení.
A protože škola není památkově chráněná, lze tedy na ní dělat jakékoliv úpravy, je těžké rozhodnout, kdo z těchto dvou stran má pravdu. Laická veřejnost, která vše posuzuje „na oko“, nebo zadavatelé opravy, kteří dbají hlavně na praktičnost?
Redakce Expres proto oslovila architekty, aby se do toho pokusili vnést svůj odborný názor.
Výjimečně zprasená práce. A zajímejte se, kde jsou ty sochy
Prvním kritikem je architektonické studio, které má sídlo na jižní Moravě, architekti ze studia nechtěli být jmenováni, ale redakce samozřejmě jméno studia a zpovídajícího architekta zná. Zaslali jsme jim fotky před a po rekonstrukci a obeznámili jsme je se záměrem této opravy.
„Školu museli zateplit podle norem, to je jasné, na to jsou přísné vyhlášky, rekonstrukce je ovšem provedena necitlivě. Takových škol se na přelomu 19. a 20. století stavěly stovky, škola tedy není ničím výjimečná, ale je výjimečné ji takto zprasit,“ nebere si architekt ze studia servítky.
„Nechal jsem fotky kolovat mezi svými kolegy, abyste měli širší názor, a všichni jsme se shodli na tom, že výsledek je žalostný. Mně osobně ale, protože jsem původně sochař, zaujala jiná věc, na které se dá pak spravedlivě určit, zda byla rekonstrukce udělána dobře. Na původní škole jsou sochy, tedy umělecká díla. Rekonstrukcí se odstranila řemeslná kvalita a nebyla ničím nahrazena. Jestliže se výtvarná kvalita sundá, měla by se něčím nahradit. Ten, kdo rekonstrukci dělal, měl oslovit výtvarníky,“ říká architekt a dostáváme od něj radu.
„Zajímejte se o to, kde jsou ty sochy, kde skončily a proč je nenahradili. Po bitvě je každý generál,“ naráží architekt na skutečnost, že sto lidí, sto názorů, „škola není památkově chráněná, mohou si s ní tedy dělat, co chtějí, určující proto je, kam se poděla řemeslná kvalita. Nenahradili to stejným detailem, takže výsledek je estetický blázinec,“ podivuje se architekt.
Zavolali jsme proto na jeho radu znovu starostce obce a položili dotaz na sochy. „Jsou uložené a zabalené, budou se opravovat a restaurovat,“ trpělivě odpovídá Soňa Černá. „Budou znovu vystaveny nejspíš před školou v zahradě, na jejich původním místě ale žádná náhrada nebude,“ uzavírá starostka.
Je to kříženec vodárny a činžáků, zabili původní styl
Další námi oslovený odborník, Ing. arch. Jakub Jakubec, se k rekonstrukci školy vyjádřil následovně.
„Je to klasicismus nebo neoklasicismus, původních fasádních prvků se do rekonstrukce dochovalo méně, ale po rekonstrukci je to katastrofa a nevkus. Snad se jedná o nějaký pokus o neokubismus?“ pokládá Jakubec řečnickou otázku po zhlédnutí fotek školy před a po rekonstrukci.
„Je to takový nuselský kříženec vodárny a těch kubistických činžáků, ale v naprosto šíleném barevném provedení, a navíc zabili původní styl budovy,“ kritizuje mladý architekt provedení.
A co na novou školu říká sama starostka Soňa Černá? „Škola se mi líbí, výsledek se povedl,“ chválí práci studia Qualit projekty.
Jako noticku ke konci bychom rádi podotkli, že obec Kamenné Žehrovice spadá do okresu Kladno a na Magistrátu města Kladna sedí v odboru stavebně-správního řízení Marcela Millerová, podle místních z okolí, kteří rekonstrukci kritizují, manželka Aleše Millera, jenž zastupuje studio Qualit projekty.
Fotogalerie |