Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Rozhovor s Jiřím Zimolou: Chovanec i Sobotka by si výprask ČSSD měli odpracovat

  Jiří Zimola kandiduje na předsedu ČSSD. | foto: Profimedia.cz

  „Přinášeli jsme lidem dobro, o které vůbec nestáli – sociální experimenty typu inkluze ve školství nebo sociální bydlení, proti kterému se bouřili naši starostové. Prosadili jsme velmi přísný protikuřácký zákon,“ vypočítává chyby Sobotkovy sociálnědemokratické vlády kandidát na nového předsedu sociálních demokratů a bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. S čím jede na nadcházející sjezd ČSSD, jak vnímá současnou situaci sociálních demokratů a co říká na některé své protikandidáty? O tom všem mluvil v interview Expresu.

  Kdy padlo vaše rozhodnutí kandidovat na předsedu ČSSD? Když jste viděl nominace protikandidátů, nebo to ve vás zrálo delší dobu?

  Bezprostředně po volbách se na mě obrátila řada sociálních demokratů s tím, že volební výprask, který jsme obdrželi, nemůže zůstat bez odezvy. A abych já jako jeden z výrazných sociálních demokratů a kritik bývalého vedení do toho vstoupil a o předsedu usiloval. Já se tomu bránil, koneckonců jsem představitelem nějakého názorového proudu. Když jsem pak viděl, že se tři měsíce od voleb nic neděje, že neprobíhá žádná diskuze a jen si přes média vzkazujeme, kdo má odstoupit, že se objevili lidé, kteří to třeba se sociální demokracií myslí dobře, přesto ale ti, kteří byli s bývalým vedením spjati, tak jsem o tom začal přemýšlet.

  Padla tedy v tomto případě nějaká pověstná poslední kapka?

  Poslední kapkou bylo, když si o nominaci řekl Milan Chovanec. Den předtím jsem ho viděl na prezidentském pódiu vedle prezidenta a pochopil jsem, že je tam jenom proto, aby demonstroval podporu od pana prezidenta, a že do té volby půjde. Možná byl Milan Chovanec dobrý ministr vnitra, nicméně mu nikdo neodpáře, že se Sobotkou vytvořili nerozlučný tandem a velkou mírou se podílel na tom, kde se sociální demokracie nachází. Ocenil bych od něj, kdyby nekandidoval a dodržel, co řekl, že z pozice místopředsedy dovede stranu k mimořádnému sjezdu a kandidovat už nebude. To nejužší vedení Chovanec a Sobotka může za volební výsledek.

  Co jste si pomyslel, když se Chovanec na prezidentském pódiu objevil?

  Měl jsem problém, že se Milan Chovanec dostal do blízkosti prezidenta hned vedle Tomia Okamury. Je v pořádku, že jako pověřený předseda ČSSD přišel podpořit prezidenta, ale nemusel být na pódiu, mohl normálně slavit dole. Tak bych to udělal já na jeho místě. Jestli někdo počítá s tím, že mu ve volbě pomůže, když se objeví po boku prezidenta, je to jeho věc. Ale může se také přepočítat.

  Ať si vinu Chovanec se Sobotkou odpracují

  Někteří lidé si dokonce myslí, že je od Milana Chovance kandidatura na předsedu drzost, že nejdříve zradil účastníky schůzky v Lánech, tedy vás i pány Haška a Škromacha. Nakonec z toho vytěžil politické body a se Sobotkou dostali ČSSD na dno.

  Já mu nevyčítám, že to potvrdil médiím. Protože jsem sám byl jedním z účastníků té lánské večeře u prezidenta, můžu říct jen to, že to byl právě on, kdo žádal ostatní, abychom veřejně o té schůzce nemluvili a abychom si na to dali ruku. Pak byl první, který to porušil. A tady něco selhalo, a to já mu vyčítám.

  Co přesně?

  Nemohl jsem se dál ztotožnit s tím směrem, kterým se sociální demokracie reprezentovaná duem Sobotka a Chovanec ubírala. Opustili jsme své voliče a tápali v tom, kdo naši voliči vlastně jsou a jaké hodnoty jim máme přinášet. My jsme lidem přinášeli dobro, o které vůbec nestáli – sociální experimenty typu inkluze ve školství, sociální bydlení, proti kterému se bouřili naši starostové. Prosadili jsme velmi přísný protikuřácký zákon, což bych já jako nekuřák mohl být rád, ale z druhé strany, ať mi nikdo nelže, že to po nás chce EU. Já bydlím na česko-rakouské hranici, přejedu pár kilometrů a v normální hospodě se kouří, protože si hospodský může vybrat, jestli chce kuřácký, nebo nekuřácký podnik. Otravovali jsme lidi výmysly, proti kterým se nakonec voliči postavili.

  Co dnes se Sobotkou a Chovancem?

  Oba dva by si měli – a s nimi i ti ostatní – v poslanecké lavici odpracovat to, kam sociální demokracii dovedli. Měli by spolupracovat s novým vedením na postupné renesanci a restartu sociální demokracie. Já od nich jako od poslanců očekávám, aby respektovali politickou linii, kterou nové vedení určí a nechtěli prosazovat nějaký individuální názor.

  Čeká vás sjezd ČSSD, mnoho komentátorů zaskočilo pět předsednických nominací Jana Hamáčka, protože nevěří, že by mohl stranu z povolební situace vyvést. Není to lídrovský typ. V čem vy byste mohl být lepším předsedou?

  Kdybych byl neskromný, tak řeknu, že ve všem (smích). Přicházím s jiným pojetím politiky, než reprezentují pánové Chovanec, Hamáček a možná další. Přináším do nejvyšších pater selský rozum. Pořád bydlím na malé vesnici a mluvím s lidmi, vím, co je trápí, mám komunální zkušenost, na rozdíl od Hamáčka nebo Chovance jsem deset let byl starostou v Nové Bystřici, osm a půl roku jsem byl hejtmanem kraje. To nebylo o politických kecech, ale o práci – opravovat silnice, hlídat rozpočet. A tahle komunální zkušenost mě vybavuje do těch vyšších pater politiky tím, že se umím s lidmi domlouvat. Nacházet průsečík hodnot a směřovat je ke konkrétním věcem, neustrnout v nějakém politickém balastu. Nedávno jsem si spočítal, že jsem už sedmkrát byl ve volbách. V Nové Bystřici v komunálních, v hejtmanských, dokonce jednou v parlamentních volbách, sedmkrát jsem byl jako lídr kandidátky a v každých volbách jsem zvítězil. Co jiného potřebuje ČSSD než lídra vítěze? Jedna věc jsou ty oficiální nominace z krajů. Já mám jenom jednu, protože jsem neobjížděl ty krajské konference, nevyjednával jsem o tom. Můžete mít podporu vyjednanou, jakou chcete, ale věřím, že ti delegáti se budou rozhodovat v nejlepším zájmu ČSSD. I když jejich šéfové nebo hybatelé je budou přesvědčovat, ať volí Losnu, nebo Mažňáka, vyslechnou si ty projevy a vize kandidátů, jak vyvést stranu z krize. Pak moje šance nemusí být úplně outsiderovské.

  Kritik Sobotkovy vlády a Milana Chovance Jiří Zimola prosazuje úplně odlišnou...

  Kritik Sobotkovy vlády a Milana Chovance Jiří Zimola prosazuje úplně odlišnou politiku.

  Co Jiří Paroubek? Když jsem s ním mluvil, hovořil o vás uznale s tím, že by Zimolu, Haška a Škromacha vzal zpět do užšího vedení ČSSD, pokud by byl zvolen předsedou strany. Jenže má problém se opět stát členem. Byl byste pro jeho návrat?

  Já nechci bránit nikomu, kdo projeví zájem vstoupit do té zdecimované strany a pracovat pro ni, čili já nemám žádný problém s Jiřím Paroubkem. Paradoxní je, že jsme spolu také docela válčili. Narodil jsem se ve znamení Berana a jsem celkem neústupný, i když se moje názory někomu nelíbí. A on mě za to kritizoval, lze dohledat řadu článků, kde se do mě Jiří Paroubek navezl. Je dobře, když jsou lidé ve vyšším zájmu schopni od mnoha věcí odhlédnout.

  Může Miloš Zeman ještě něco přinést ČSSD? Zúčastní se sjezdu. Mohlo by to být výhodou pro Chovance, který se s ním po volbách nechal vidět?

  Já patřím také mezi podporovatele Miloše Zemana. Koneckonců mi sám Sobotka někdy na začátku loňského roku vytkl, že jsem loutka Miloše Zemana, nebo Andreje Babiše, akorát že neví koho. Takže já se za Zemana nestydím a veřejně jsem ho také podpořil před prvním kolem volby. To jsem postrádal u našeho vedení, protože prezident je svým založením sociální demokrat, byť nemá dnes stranickou legitimaci. A také jsem řekl, že by se mu měla ČSSD omluvit za podraz v prezidentské volbě v roce 2003.

  Za výprask bychom si opozici zasloužili

  Připravilo hnutí ANO sociální demokracii o hlasy ve volbách a to jí ve výsledku zlomilo vaz?

  No jasně. Největší problém toho minulého vedení bylo, že místo toho, aby vysvětlovali lidem, co jsme udělali dobře, tak se upnuli na boj s Andrejem Babišem, a tím ho posilovali. Já jsem byl ten, který neustále upozorňoval, že mu tak přihrávají hlasy, chtěl, aby prezentovali výsledky své práce. Když je důvod, tak Babiše i pochválit za to, že se zlepšil výběr daní. Koneckonců to byl Sobotkův ministr financí a měl ho za dobrou práci pochválit

  Má ČSSD nárok se svým volebním výsledkem vyjednávat s Andrejem Babišem o své účasti ve vládě? Anebo – jak úplně původně proklamoval Milan Chovanec – zůstat v opozici?

  To je právě problém – ty názorové veletoče, které mu vyčítám. Bezprostředně po volbách to bylo tak, že do vlády a s trestně stíhaným člověkem do koalice nikdy. Najednou se to začalo otáčet, že bychom do toho mohli jít, když tam nebude trestně stíhaný člověk. Potom že by nám tam nevadil ani takový člověk v rámci presumpce neviny, ale že vedení by mělo sedět v lidovém domě a nezabírat ministerská křesla. Co týden, to jiný názor, to není konzistentní politika. Já od voleb říkám, že ČSSD dostala od voličů výprask a opozici bychom si zasloužili, otázka ale je, zda bychom v té opozici vedle ukřičených okamurovců a neotřelých pirátů a vedle komunistů nepůsobili moc neviditelně a nebyl to začátek konce sociální demokracie. Možná by to byl dobrý flek pro těch patnáct poslanců, kteří by se za sto tisíc měsíčně nepředřeli, ale ta strana by jako celek upadala do zapomnění. Nejlepší recept je si nedůvěru voličů odpracovat a přesvědčit lidi, že jsme schopni práci odvést a programové cíle splnit. Druhá otázka je, zda se dokážeme vůbec dohodnout s Andrejem Babišem.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:41 16. června 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   39
  • Haha
   7
  • Sladký
   7
  • Trapas
   6
  • Cože
   5
  • Tvl
   4

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz