Mýty okolo Bradyho cesty za vyznamenáním: Do Česka by jel tak jako tak!

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady, který přežil holocaust a většinu života strávil osvětou, prý přijel jen kvůli slíbenému státnímu vyznamenání. To ale nemusí být tak docela pravda.

Mělo se za to, že Jiří Brady do Česka přicestoval poté, co mu volali z prezidentské kanceláře, že 28. října obdrží státní vyznamenání, ale podle zjištění Lidových novin by Brady zřejmě do rodné země letěl tak jako tak. Pravidelně totiž navštěvuje Česko v tuto dobu, aby uctil památku jeho sestry Hany, která zemřela v Osvětimi 22. října 1944.

Ať už státní vyznamenání dostat měl nebo ne, jeho cesta přes Atlantik rozhodně nebyla zbytečná. Kvůli kauze, která se okolo jeho nevyznamenání rozpoutala, si nakonec odvezl víc ocenění, než čekal.

Lidové noviny také upozorňují na další mýty, které okolo „Kauzy Brady“ vznikly. Není například pravda, že po omluvě za setkání Hermana s dalajlámou Čína vydala prohlášení, v němž vyzývá české politiky, aby sladili „slova a činy“.

Byla to ale chyba v překladu, což uznala i agentura ČTK, která zprávu vydala. Opravy už si ale všiml málokdo. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „čeká, že země dodrží své sliby.“

Rovněž není pravda, že by kvůli setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou Peking zrušil plánované Česko-čínské obchodní fórum. S touto mylnou informací přišel tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Protokolář Pražského hradu Jindřich Forejt, který je do celé kauzy také zapleten, na druhou stranu v dnešních odpoledních médiím hodinách potvrdil, že Bradymu telefonoval, že je navržen na státní vyznamenání.

Ať už to bylo jak chce, Jiří Brady už odletěl nakonec domů do Kanady doslova zavalen oceněními a dary, které ani nečekal, že kdy dostane.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:00 středa 1. března 2017. Anketa je uzavřena.

  • 20
  • 16
  • 16
  • 15
  • 14
  • 11