Komentář: Proč je Forejt na odstřel a komu na Hradě vadí hlavní protokolář?

Kauza neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu možná bude mít nečekanou oběť. Podle informací od zdrojů blízkých Pražskému hradu se možná stahují mračna nad ředitelem hradního protokolu Jindřichem Forejtem. Kdo a proč by se ho mohl chtít zbavit?

Když se Miloš Zeman rozhodl, že nepředá státní vyznamenání Jiřímu Bradymu, odstartoval kauzu, která přinesla mnoho zvratů. Hrad se synovcem Jiřího Bradyho, ministrem kultury Danielem Hermanem se navzájem osočují ze lží a kdo je opravdovým viníkem se asi nikdy nedozvíme.

V takovémto případě občas nezbývá než určit obětního beránka. Tím by se mohl stát ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

Kdo bude skutečným pánem Hradu?

Podle informací, které přinesl deník MF DNES, někteří zaměstnanci prezidentské kanceláře z pochybení týkajících se Bradyho kauzy viní právě Forejta. Ten měl Bradymu volat, že mu bylo vyznamenání schváleno a že následně dohodnou detaily. Pak se měl odmlčet a s Bradym už nemluvit. Samotný Forejt toto popírá, nicméně indicie z Hradu svědčí o tom, že možná jednal na vlastní pěst.

Na tiskové konferenci Forejt sice moc hezky popsal protokolární postup předávání státních vyznamenání a kontaktování jednotlivých vyznamenaných, nicméně přímou odpověď na otázku, zda Bradyho skutečně kontaktoval nebo ne, dát nedokázal. I toto vykrucování možná nasvědčuje tomu, že k hovoru mezi Bradym a Forejtem mohlo dojít a Hrad se snaží z nastalého průšvihu snaží nějak vykroutit.

Forejt by na Hradě měl bojovat o vliv se skupinou kolem kancléře Vratislava Mynáře a Zemanova poradce Martina Nejedlého. Na Forejta se měli snažit hodit i pozdní příjezd na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče. Nejen od nich, ale i od zaměstnanců odboru hradního protokolu zaznívá, že bez Forejta, který často jedná jen přímo se Zemanem a nikomu dalšímu informace nesděluje, by byl na Hradě větší klid.

Přitom sám Zeman si Forejta váží a hradní protokolář je v prezidentské kanceláři prakticky trvalým inventářem. Nastoupil za Václava Havla, 10 let se podílel na řízení protokolu za Václava Klause a třetím rokem pracuje i pro Miloše Zemana. Objektivně je Jindřich Forejt jedním z nejkvalifikovanějších pracovníků, kterými v současné době Hrad disponuje.

Zkušený protokolář s přehledem

Forejt nejenže stojí za organizací veškerých státních návštěv, ale má obrovský přehled i o zahraničním politickém dění. Zasvěceně komentoval například přímé přenosy svatby prince Williama s Kate Middleton nebo i další oficiální události. Ovládá 5 světových jazyků a je držitelem několika státních vyznamenání. Někoho druhého takto kvalifikovaného na Hradě těžko najdou, tak proč by měl někdo stát o to se ho zbavit?

Otázka co by s Forejtem bylo, kdyby se Mynářovi s Nejedlým podařilo se ho zbavit má jasnou odpověď. Forejt má již delší dobu přislíbeno místo velvyslance ve Vatikánu. Miloš Zeman již podepsal jeho jmenovací dekret s tím, že nastoupit může hned poté, co ukončí své angažmá na Pražském hradě. O budoucnost se tedy Jindřich Forejt bát nemusí, naopak si může být jist, že má před sebou slibnou kariéru, kde asi bude i mít větší klid na práci, než na Hradě.

V tomto sporu je to víceméně jen Forejt, kdo může bez ohledu na výsledek něco získat. Hrad minimálně přijde o schopného člověka a nahradí ho dalším nahraditelnou postavičkou, které bude stačit vřelý vztah k Miloši Zemanovi.

A bude to škoda nejen pro všechny, kterým Zeman z Hradu vládne, ale v prvé řadě i pro samotného Zemana.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:50 pátek 24. února 2017. Anketa je uzavřena.

  • 23
  • 17
  • 17
  • 13
  • 10
  • 8