jít naiDNES.cz

Afrika nepotřebuje charitu, hlásá eurovítač Juncker, který pozval miliony migrantů

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | foto: archiv Expres

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém posledním projevu o stavu EU zdůraznil, že Afrika nepotřebuje charitu, ale rovnocenné partnerství. Apeloval i na posílení vnějších hranic, ochranu před teroristickou propagandou a prohlásil, že se Evropa bez legální migrace v budoucnu neobejde.

Poslední projev šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který předstoupil před europoslance, se nesl hlavně ve znamení toho, co se mělo udělat už dávno, ale neudělalo se, nouze nebyla ani o protimluvy.

„Afrika nepotřebuje charitu, ale skutečné rovnocenné partnerství,“ prohlásil. S tím nelze než souhlasit. Bohužel se v této věci zatím nezačalo nic dělat, jasno není ani v otázce migrační politiky, v níž je EU i nadále rozdělená.

Vzápětí však prozradil, jak si toto „partnerství“ představuje. „V příštích desetiletích bude Evropa uprchlíky potřebovat. Jednoznačně. Proto musíme lidem, kteří přijdou, umožnit přicestovat do Evropy legálně,“ hlásal šéf Evropské komise s tím, že Evropa musí zůstat tolerantní a otevřená. 

Africe tedy zřejmě pomůžeme tím, že část jejích obyvatel přestěhujeme na jiný kontinent. Tím se vlastně vyřeší celá řada problémů, které dané země sužují, pravda...

Svůj projev bohužel nedoplnil statistikami, které by europoslancům pomohly si udělat obrázek, kolik procent ekonomických a často nelegálních migrantů se v Evropě za poslední léta úspěšně zapojilo do pracovního procesu. Těžko tedy soudit, jak moc zatím migranti pomohli Evropě vyrovnat se se stárnutím celého kontinentu. Nesdělil ani, kterých zemí by se legální migrace měla týkat. Očekává snad příliv kvalifikovaných pracovníků ze zemí na hranici chudoby, kde jsou lidé rádi, že absolvují alespoň pár tříd školní docházky?

Co se legální migrace týče, má Česko svědomí čisté jako padlý sníh. Práci u nás našly statisíce lidí z Ukrajiny, Slovenska nebo Vietnamu a ostatních zemí. Přicházejí další a evropští představitelé rozhodně nemohou říct, že bychom se k legální migraci stavěli odmítavě nebo macešsky.

I když Juncker sází na otevřenou náruč Evropy, připustil, že úplně dokořán unijní dveře nebudou. „Je důležité chránit vnější hranice, navrhuji k roku 2020 navýšit počty příslušníků Evropské pobřežní a pohraniční stráže na deset tisíc lidí,“ prohlásil v Evropském parlamentu s tím, že je třeba účinně bojovat proti terorismu.

„Musíme být schopni stíhat teroristy i přes hranice. Terorismus hranice neuznává,“ upozornil končící šéf komise, který se nemůže dočkat zaslouženého důchodu a sklepa plného vína a koňaku, kterým oslaví své působení v čele sjednocené Evropy.

Ono tedy není moc co slavit, ale bonviván Juncker si důvod ke kratochvíli se skleničkou vždycky najde.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 10. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  85
 • Trapas
  52
 • Super
  33
 • Haha
  15
 • Cože
  11
 • Sladký
  9
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře