Spolek Šalamoun, který se pravidelně snaží upozorňovat na chyby české justice, na svém Facebooku zveřejnil policejní spis a další dokumenty týkající se nehody Jana Kočky mladšího, k níž došlo 13. června roku 2009.
Tehdy bylo Janu Kočkovi mladšímu osmnáct let. Celý večer měl popíjet v podniku v centru Prahy. Poté nasedl do vozu svého otce a vydal se na zběsilou jízdu městem.
„Měl naspěch, a tak projížděl křižovatkami zásadně na červenou. Ujížděl totiž i s kamarády před hlídkou policie, která se ho pokoušela zastavit,“ píše na Facebooku Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.
Na Plzeňské ulici v pražských Košířích poté Kočka měl vyběhnout z vozu a zkoušel se schovat v keři. Zde ho ale našli policisté. Kočka se před nimi začal ohánět tím, že se zná například s Jiřím Paroubkem nebo Mirkem Topolánkem a ti se prý postarají o to, aby nedostal žádný postih.
Policisté mu nevěřili, a tak Kočka rozjel jinou hru. Začal jim nabízet úplatek, a to přestože ho jeden z policistů upozornil, že se tímto dopouští trestného činu.
„Hele, chlapi, vyřešíme to nějak jinak. Dám vám sedm tisíc korun a necháme to být. Znáte to, stejně z toho nic mít nebudu, jsem v kontaktu s Topolánkem a Paroubkem a vy takhle můžete být za měsíc povýšeni,“ cituje svědectví jednoho ze zasahujících policistů obžaloba, kterou zveřejnil na svém Facebooku spolek Šalamoun.
Kočka se dále prý snažil policistům vnutit volné vstupenky na matějskou pouť, která patří jeho dědovi Václavu Kočkovi.
Policisté se ale nenechali zlomit a Kočka mladší si musel dýchnout. Nadýchal 1,62 promile a policie proti němu zahájila trestní stíhání za obecné ohrožení pod vlivem návykové látky a podplácení.
Hrozilo mu tehdy až pět let za mřížemi. Jenže právníci nejspíše odvedli více než dobrou práci a soudce Tome Frankič proces podmíněně zastavil a Kočkovi přisoudil pouze zkušební dobu osmnáct měsíců. Neuvěřitelné je, že Kočkovi po tom všem nebyl odebrán řidičský průkaz.
Soudce to odůvodnil tím, že se Jan Kočka doznal, je dosud netrestaný, a proto by uložení jiného než podmíněně odloženého trestu odnětí svobody stejně nepřipadalo v úvahu.
Šalamoun uvádí, že rozhodnutí soudce předcházela „bezprecedentní událost“, kdy se právník Jana Kočky Josef Lžičař údajně mimo soudní proces dostavil k soudu a žádal soudce o vyslechnutí, ke kterému prý nakonec došlo, navíc na správě soudu, a to v kanceláři soudce.
„Ten večer jsem byl vystresován, měl jsem z toho všeho i strach a zároveň jsem chtěl působit vůči policistům i jako suverén. Jelikož jsem měl předtím jisté nesrovnalosti se svým otcem, tak jsem nechtěl, aby se o celé záležitosti dozvěděl, a byl jsem ochoten to vše vyřešit na místě tak, aby se o tom otec nedozvěděl. Myslím to tak, že kdyby mně policie dala jakoukoliv nabídku, tak bych na tuto přistoupil. Nabídl jsem jim vlastně i peníze, aby celá záležitost nebyla dále řešena. Protože jsem měl u sebe nedostatek peněz, tak je i pravda, že jsem jim nabídl vstupenky na matějskou pouť,“ stojí v zápise výpovědi u soudce.
Počátkem roku 2012 byla z Jana Kočky mladšího tedy opět bezúhonná osoba a on se opět mohl prohánět v autě pod vlivem alkoholu a drog, jak to udělal v osudný den 28. září 2018, kdy ujížděl od banální nehody v protisměru a narazil do protijedoucího nákladního automobilu.
Fotogalerie |