Hamáčku, vyřeš to! ČSSD dala předsedovi mandát k jednání s hnutím ANO

Předseda strany Jan Hamáček | foto: Profimedia.cz

Sociální demokraté zůstávají ve vládě. Alespoň prozatím. Předsednictvo strany se na dnešním jednání usneslo, že veškerou zodpovědnost svěří do rukou šéfovi Janu Hamáčkovi. Ten tak bude mít za úkol s hnutím ANO vyřešit situaci na Ministerstvu kultury ČR. V případě, že jednání selžou, má Hamáček mandát k tomu, aby koaliční smlouvu vypověděl. Zároveň se ČSSD znovu shodla na tom, že chce odstupujícího ministra kultury Antonína Staňka nahradit Michalem Šmardou.

Odchod z vlády se zatím nekoná, problém na Ministerstvu kultury se ale bude řešit dál. A za ČSSD teď bude jednat výhradně šéf strany Jan Hamáček.

Výsledkem několikahodinového jednání předsednictva totiž je, že bude mít Hamáček plné kompetence k tomu, aby jménem strany jednal jak s vládním hnutím ANO, tak i se samotným prezidentem Zemanem.

„Předsednictvo ČSSD vyjadřuje plnou podporu předsedovi ČSSD k jednáním o vyřešení situace ve vládě a konstatuje, že předseda ČSSD, po projednání v grémiu, má plnou kompetenci k přijetí rozhodnutí o řešení vládního angažmá ČSSD, včetně jeho ukončení,“ cituje z usnesení Právo.

Pro to, aby byla veškerá zodpovědnost svěřena Hamáčkovi, hlasovalo 37 z přítomných 45 členů, prozradil sám Hamáček během tiskové konference. Tři byli proti a pět se jich zdrželo.

Zeman už ČSSD vyhověl s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka. Stále ale váhá s tím, aby do vlády dosadil nominanta strany Michala Šmardu. Právě na tom ale sociální demokraté trvají, což se dnes po jednání předsednictva potvrdilo.

Fotogalerie

Komentáře