jít naiDNES.cz

Zeman kývl na odvolání Staňka, Šmardu ale nejmenoval. Hamáček: Stále nejsem optimista

Miloš Zeman v Lánech přijal Jana Hamáčka a Antonína Staňka. | foto: Twitter

Šéf ČSSD Jan Hamáček společně s ministrem kultury Antonínem Staňkem zamířili v pátek odpoledne do Lán. Jejich cílem bylo přesvědčit Miloše Zemana, aby posvětil Staňkovo odvolání z čela resortu a místo něj jmenoval místopředsedu strany Michala Šmardu. Uspěli napůl. Prezident se sice uvolil Staňka odvolat, jenže Šmardu alespoň zatím nejmenoval. I nadále proto hrozí pád vlády.

Zčásti uspěli. Jednání trojlístku Hamáček–Staněk–Zeman, které odstartovalo v pátek ve tři hodiny odpoledne, vedlo k vytouženému odvolání ministra kultury. Prezident tak učiní ke konci července.

Druhým požadavkem ČSSD ovšem bylo, aby se náhradou za Antonína Staňka stal místopředseda strany Michal Šmarda. A tady se zatím jednání zdárného konce nedočkala.

Zeman podle Hamáčka prohlásil, že si nejprve počká na pondělní rozhodnutí předsednictva ČSSD, zda skutečně na post ministra kultury Šmardu navrhne. Jenže i pokud by se tak stalo, což se očekává, není jisté, zda Zeman jeho jmenování posvětí. A to Hamáčkovi vadí.

„Z mého pohledu je to tak, že sociální demokracie ve vládě skončí, nebo si sociální demokracie bude moci rozhodovat, kdo za ni bude ministrem,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání v Lánech. 

Zeman dal v posledních dnech několikrát najevo, že Michal Šmarda podle něj není ideálním kandidátem na post ministra kultury.

Varianta, že ČSSD ve vládě skončí, je proto i nadále na stole. Předsednictvo se o ní bude právě na pondělním jednání bavit.

„Pro nás se nic nemění, stále nejsem optimista,“ řekl Hamáček, který po jednání působil rozladěně.

Antonín Staněk

Antonín Staněk

Končící ministr kultury Staněk k novinářům promluvil po Hamáčkovi, oba tedy hovořili odděleně.

„Mohu říci pouze tolik, že jsme v rozhovoru s panem prezidentem a panem předsedou Hamáčkem dospěli k závěru, že pan prezident je připraven vyhovět žádosti pana premiéra. Panu prezidentovi jsem odevzdal svoji demisi, jak už jsem tisíckrát zopakoval, byla myšlena vážně. Domluvili jsme se na postupu a na řešení a to řešení je rozumné,“ prohlásil Staněk.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat