Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Soud s Cimickým bude běh na dlouhou trať: Poškozené v nedohlednu. Soudce tepal svědkyni

  Na rozsudek v kauze Cimický si počkáme zřejmě ještě dlouho. Vyplývá to nejen ze slov právníků, ale i z dění v soudní síni, kde dnes zaznívají výpovědi svědků. Kdy přijde řada na poškozené, zatím není známo, už jen jich přitom budou desítky. V síni opadlo napětí, místa pro veřejnost prořídla a soudce dokonce na úvod druhé části dnešního dne zavtipkoval s novináři, pak se ale dostal do křížku se svědkyní.

  Během první části dnešního dne soud vyslechl dvě zaměstnankyně Cimického centra pro duševní zdraví Modrá laguna. Jednu bývalou, další stávající zdravotní sestřičku. Obě vypověděly, že o žádných stížnostech na psychiatra nikdy neslyšely.

  Soudce Petr Novák pak ohlásil přestávku do jedné hodiny odpolední. Když se veřejnost do jednací síně vrátila, zavtipkoval směrem ke kameramanovi televize, který si natáčel jeho, státní zástupkyni i právní zástupce.

  „To budete mít úplně stejné záběry jako ráno. Tady se nic nezměnilo, já se nebyl ostříhat,“ řekl Novák.

  Odlehčených situací přibývá, právníci, státní zástupkyně i soudce se navzájem znají a trávit na případu budou ještě minimálně mnoho měsíců. Na výpovědi poškozených, které s ohledem na rozsáhlost případu budou samy o sobě trvat dlouho, ještě vůbec nedošlo.

  I druhou část jednání odstartovala výpověď další ženy, která pro Cimického pracovala v Modré laguně.

  „Nikdy jsem neslyšela, že by si někdo na chování pana Cimického stěžoval. Ani když jsem studovala v Bohnicích. Nic jsem o tom neslyšela, akorát četla,“ uvedla a dále odpovídala na otázky Cimického právníka Miroslava Kučerky, jak probíhala v Modré laguně léčba akupunkturou. Právě tu měl totiž obžalovaný zneužívat k útokům na pacientky.

  Jan Cimický

  „Jsou to akupunkturní body, které jsou v místě na okraji ochlupení. A mezi prsa, tam se dává jedna jehlička víceméně na hrudní kost,“ vysvětlila někdejší sestřička na dotazy Kučerky, zda se akupunktura zaměřuje i na intimní partie.

  Atmosféra během výpovědi byla zvláštní. Svědkyně nejprve nepochopila, že má zpočátku mluvit sama, a řekla, že na monolog není připravena. Pak nejistě spustila. Po výpovědi poprosila o proplacení náhrad, jenže neměla žádný doklad o tom, jak se k soudu dopravila. Soudce jí začal předčítat dokument, kde se píše, že v případu zájmu o proplacení náhrad musí mít svědek vše nachystáno. A působil přitom přísně.

  „Svědkové to nikdy nečtou! Přitom to jsou tři stránky. Ta debata nás tak rozhodila, že si tu paní zapomněla občanku,“ oglosoval to po odchodu svědkyně.

  Státní zástupkyně i právníci se tomu zasmáli a pobaveně diskutovali o tom, zda jsou instrukce zasílané soudem zbytečně dlouhé, nebo tak akorát.

  Státní zástupkyně Martina Adámková. Vedle ní sedí zmocněnkyně poškozených Lucie Hrdá.

  Po výslechu soudkyně pak Petr Novák opět vyloučil veřejnost, a to kvůli povaze výpovědí, které budou před soudem zaznívat.

  Janu Cimickému hrozí za pětatřicet znásilnění a čtyři případy vydírání až pět let. Poškozené po něm také žádají odškodné v součtu bezmála šest milionů korun. Psychiatr vinu popírá.

  Kriminalisté původně navrhli obžalobu pro Cimického loni v říjnu, tehdy ho vinili z 28 případů znásilnění či vydírání. Státní zastupitelství ale o měsíc později kauzu policii vrátilo k došetření. Nařídilo jim, aby se vypořádali s otázkou, zda nejsou některé skutky promlčeny. Znovu policie navrhla lékaře obžalovat v červnu. Státní zástupce podal obžalobu v srpnu.

  Fotogalerie