Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Kdo byl Jack Rozparovač? Britští vědci prý potvrdili, že vraždil polský přistěhovalec

  Britští vědci tvrdí, že Jackem Rozparovačem byl skutečně polský přistěhovalec Aaron Kosminski. | foto: koláž Expresu

  Největší záhada kriminální historie je možná definitivně rozluštěna. Nechvalně proslulým sériovým vrahem Jackem Rozparovačem, který má na svědomí životy pěti londýnských prostitutek, má být jeden z původních podezřelých – Aaron Kosminski, jenž byl s vražedným řáděním spojován už dříve. Totožnost potvrdili vědci liverpoolské univerzity, kteří zkoumali šátek, podle všeho pocházející z místa činu jednoho z brutálních mordů.

  Možná nejpalčivější otázka světové kriminalistiky se zdá být definitivně rozluštěna. Sériový vrah Jack Rozparovač, který v roce 1888 zvlášť brutálním způsobem zavraždil prokazatelně pět, ale dost možná i desítky dalších prostitutek, zohavoval jejich těla a skrze dopisy se vysmíval policistům, po více než 130 letech možná konečně dostal pravé jméno.

  Zní Aaron Kosminski. Právě tak se jmenoval muž, který už v době Rozparovačova řádění přímo v ulicích Londýna figuroval mezi hlavními podezřelými, policisté mu však žádnou z vražd neprokázali. Kosminski byl teprve třiadvacetiletým polským přistěhovalcem z městečka Klodawa nedaleko Lodže. V Británii pracoval jako kadeřník a jako náhodou žil pouhých dvě stě metrů od jedné z vražd.

  Pro ty, kteří se o případ nejslavnějšího sériového vraha zajímají, nejde ani zdaleka o neznámé jméno. Naopak, s tím, že byl Kosminski zaručeně Jackem Rozparovačem, přišel už v roce 2014 uznávaný vědec Jari Louhelainen. Ten zkoumal šátek, který měl na místě činu jedné z vražd sebrat londýnský policista a vzít ho domů jako dárek pro manželku a k němuž se v roce 2007 díky aukci dostal amatérský detektiv.

  Catherine Eddowesová, jedna z mnoha obětí Jacka Rozparovače

  „Výsledky testů jednoznačně potvrdily, že stopy DNA nacházející se na šátku patřily jak oběti Catherine Eddowesové, tak i sériovému vrahovi, tehdy třiadvacetiletému Kosminskému. Vzorky DNA oběti i možného vraha byly porovnány s DNA jejich současných příbuzných. V případě Kosminského s genetickými vzorky pravnučky jeho sestry,“ napsal tehdy polský deník Fakt.

  Jenže jiní vědci tehdy výsledky Louhelainenovy práce rozcupovali, podle nich během zkoumání udělal několik chyb, zejména se zásadně spletl v názvosloví. Také vadilo, že vědec poskytl veřejnosti jen velmi málo technických podrobností o analýze genetických vzorků.

  Nyní ale má být všechno jinak. Britský server Mail Online upozornil na článek v magazínu Journal of Forensic Sciences, který publikovali vědci z Univerzity Johna Moorese v Liverpoolu, přičemž jedním z nich byl znovu i Jari Louhelainen. Ti právě zmíněný šátek znovu zkoumali, navíc s modernější technologií, a došli podle svých slov k jasným závěrům.

  Na šátku objevili hned dvě sady stop DNA, které patřily Kosminskému, a jednu sadu stop patřících zavražděné Catherine Eddowesové

  Provedli prý dosud nejsystematičtější a nejpokročilejší genetickou analýzu v případu Jacka Rozparovače, na které se podílel i Louhelainenův kolega David Miller, britský odborník na sperma a reprodukci. Jedna ze stop na šátku totiž má být po spermatu, které muselo téměř jistě patřit pachateli.

  Takhle se Jack Rozparovač „vyřádil“ na své oběti Mary Jane Kellyové.

  Experti v článku popisují, jak z předmětu extrahovali mitochondriální DNA, což je složka DNA děděná po matce, a porovnávali ji se vzorky odebranými z těla živých potomků jak Aarona Kosminského, tak i Catherina Eddowesové. A jak nové testy potvrdily, vzorky se shodují.

  Vědci také zveřejnili i několik dalších více či méně silných důkazů, například že na základě získané DNA měl pachatel prokazatelně rysy, které nebyly pro rodilé Brity obvyklé. A pravda je, že zase tolik přistěhovalců v Londýně roku 1888 nežilo.

  Takhle měl vypadat Aaron Kosminski, na něhož padá vůbec největší podezření.

  Za hotovou věc ovšem zkoumání vědců z liverpoolské univerzity stále považovat nemůžeme. Ostatně se v reakci na jejich novou studii ozvalo už několik dalších odborníků, podle nichž předložené důkazy stále nejsou příliš silné.

  Například vědec Hansi Weissensteiner z Institutu soudního lékařství v Innsbrucku prohlásil, že analýzou mitochondriální DNA lze s jistotou příbuzenský vztah pouze vyloučit, nikoliv dokázat. Dalším navíc vadí, že kolegové z Británie v článku právě tuto analýzu nezveřejnili celou, prý v důsledku zachování soukromí testovaných potomků jak údajného pachatele, tak i oběti.

  Možná je tak nadšení některých odborníků, amatérských detektivů i některých zahraničních novinářů, kteří už o polském přistěhovalci píší jako o vrahovi, předčasné. Dozvíme se ale vůbec někdy pravdu?

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:30 úterý 16. července 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   27
  • Cože
   21
  • Trapas
   19
  • Tvl
   19
  • Haha
   18
  • Sladký
   15