Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Guru bojových sportů Rittig: UFC jsem si mohl koupit, do Oktagonu nevstupuji

  Rittig s jedním ze svých bouráků | foto: Pavel Dvořák

  Ačkoliv byste to do něj na první pohled možná neřekli, Ivo Rittig (56) je sportovním nadšencem. Boj s větší váhou prý už sice dlouhodobě prohrává, jako mladý ovšem vesloval a věnoval se zápasu. Baví ho i fotbal, jeho největší vášní je ale nepochybně K-1, již podle svých slov do Česka se zahraničními partnery přinesl. Jako dárek od něj dokonce dostávám plakáty vůbec prvních boxerských show, které se pod jeho taktovkou v Česku uskutečnily. A zapáleně se dává do vyprávění o tom, jak si mohl koupit slavnou organizaci UFC, či o vztahu s MMA bijcem Karlosem Vémolou. Přinášíme vám druhou část rozhovoru s podnikatelem Ivem Rittigem.

  Tohle je můj první galavečer z roku 1993 (Ivo Rittig ukazuje plakát, pozn. red.), to tady nikdo ještě o K-1 nevěděl nic. Thaibox, full-contact a kickbox začínaly a my jsme do hotelu Hilton přivezli první gala, byly to úplné začátky. Já tehdy spolupracoval s Belgičany a francouzskými promotéry, kteří mi v roce 1991 ukázali, jak to vypadá venku, a říkali: Zkuste to u vás.

  „Nejprve jsem řekl, že zkusíme ten Hilton, ať to k něčemu vypadá. Tam jsem si kupoval Lucii Bílou asi za 35 tisíc korun na dvě hodiny s Jiřím Kornem a se vším všudy, to bylo před Silvestrem,“ popisuje Rittig.

  A zkusil jste.

  Nejprve jsem řekl, že zkusíme ten Hilton, ať to k něčemu vypadá. Tam jsem si kupoval Lucii Bílou asi za třicet pět tisíc korun na dvě hodiny s Jiřím Kornem a se vším všudy, to bylo před Silvestrem. Potom jsme s agenturou OK-KO začali dělat všemožné akce.

  Ale box se tu na vrcholu pozornosti neudržel příliš dlouho. Třeba dnes jsou populárnější zápasy v kleci, MMA.

  Když tu na box začaly docházet peníze a bylo jasné, že ten boom trochu klesá, to bylo těsně předtím, než začalo stoupat MMA, začali jsme zastupovat i K-1 (kombinace thajského boxu a kickboxu, pozn. red.), která jako jediná byla schopna něco ve světě ukazovat. Pořádali jsme po Evropě všechna evropská kola, měli jsme smlouvu přímo s Ishiim (zakladatel K-1, pozn. red.).

  Dnes už máte blíže právě k MMA, že?

  Už když tu MMA začínalo, udělali jsme v roce 2000 první turnaj. Tehdy jsem tu v tomhle sportu viděl peníze, teď je vidím spíš venku. Ještě když jsme v roce 2003 přivezli Vondráčka a Hakima do Las Vegas na první turnaj K-1, bylo MMA ve dvou třetinách světa zakázané. V Americe se nesměl do té doby dělat ani kickbox, bojové sporty to měly těžké. Organizace UFC byla na rozpadu a nám dokonce nabízeli, abychom si ji za sedm set tisíc dolarů koupili. 

  Ivo Rittig nám zapózoval ve svojí legendární mikině od Versaceho.

  Nelitujete, že jste ji nekoupili?

  No, pak se začal v Americe svět bojového umění uvolňovat a dneska je ta cena UFC sto miliard korun, za tolik to teď prodali. Bohužel jsem u toho nebyl (smích).

  Co říkáte na úroveň českých organizací Oktagon a XFN?

  Ti, kdo u nás teď MMA dělají, to dělají dobře. V Evropě je super úroveň v podstatě jen u nás, na Slovensku a v Polsku. Například Ondru Novotného z Oktagonu znám dvacet let, on u nás tehdy začal pracovat jako spíkr na galavečerech. Myslím si, že to dělá s Pavlem Nerudou skvěle a Oktagon snese nejvyšší měřítka kvality. Já byl teď poprvé na XFN a taky to mělo velmi dobrou úroveň. S panem Karešem jsem se viděl jen jednou.

  Angažujete se v nich nějak? Šušká se dokonce, že jste si v Oktagonu koupil podíl.

  Tyhle řeči kolem jsou mimo, mě zajímají hlavně zápasy venku. Tady u nás, když za mnou někdo přijde, tak mu poradím nebo propojím nějaké lidi, ale rozhodně do toho zatím majetnicky nevstupuji.

  Jaký máte vztah s Karlosem Vémolou? Podle vystupování na Instagramu to vypadá, že jste dobrými kamarády.

  To je pravda, s Karlosem jsme kamarádi. Proto mě štve, že vždycky když se na instáč vyfotíme, sto padesát blbů, kteří se schovávají za nějakým zvířetem, nemají ani vlastní fotku a dohromady mají tak čtrnáct followers, tam vede chytrý řeči o nějakých zlodějích a dalších blbostech nebo kritizují Karlosovu partnerku. Tomu se směju. 

  Rittig se svým kamarádem, MMA bijcem Karlosem Vémolou

  Jak ho lidsky vnímáte?

  Poznal jsem těch kluků stovky, možná tisíce, znám osobně Aertse, Hoosta, Hunta nebo třeba Bonjaského, ale Karlos je jeden z mála, který může klidně vlézt například do České televize a neudělá tam ostudu. On hraje nějakou svoji mediální roli, ale ve skutečnosti je velmi inteligentní. Je v pohodě.

  Ivo Rittig a Karlos Vémola na akci Mika Tysona

  Co říkáte na jeho přestup z XFN do Oktagonu? Jednalo se docela o pikantní záležitost.

  Samozřejmě se ptal i mě, co má dělat. Ale je to přece jednoduchý. Když něco neplní, tak to neplní. Když něco dluží, tak dluží. A jestli se mě na to ptal, nebudu říkat přesně, co jsem mu poradil, ale myslím si, že zkrátka každý boxer má nějakou svoji životnost do určitého věku, musí se o sebe starat. Karlosovi je třiatřicet a má ještě několik let před sebou, nemůže tak čekat na to, až se někdo probere. Myslím, že ten krok, který udělal, udělal právě z toho důvodu. Teď když odstoupil i další bojovník, četl jsem prohlášení XFN, kde přiznali, že peníze opravdu dluží. Takže si myslím, že prostě jen Karlosovi jako prvnímu ruply nervy.

  A jeho největšího soupeře Patrika Kincla znáte také?

  Kincla neznám osobně, koukám na něj jen na Instagramu. Vypadá dobře, je sebevědomý, hodně se zlepšil. Samozřejmě ten zápas, který měl minulý rok, dopadl tak, jak dopadl. 

  Kincl v rozhovoru pro Expres naznačil, že není nereálné, aby kvůli zápasu s Vémolou do Oktagonu přešel. 

  To, jak se rozhodne nebo nerozhodne, je jeho věc, ale myslím si, že by také měl koukat na to, jestli mu je dvacet, třicet, nebo čtyřicet, a měl by se posunout dopředu. 

  Co myslíte vy, měli by si pod Oktagonem střihnout odvetu?

  Já si myslím, že jejich zápas by zkrátka v nějaké době měl být. Když jsem viděl průběh té mediální smršti kolem Karlose a teď se postupně ukazuje, že důvody k odchodu mají i ostatní, něco to znamená.

  Co by ostřílený byznysmen jako vy vzkázal čtenářům Expres.cz? Máte nějaké motto, kterým se v životě řídíte?

  Mám tři. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Šakalové vyjí, ale karavana jede dál. A hlavně: Když nejde o život, jde o ho*no.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 22:18 pondělí 8. července 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   72
  • Trapas
   27
  • Tvl
   16
  • Haha
   15
  • Sladký
   14
  • Cože
   13
  Vybrali jsme pro vás

  Sexy učitelka si založila účet na platformě OnlyFans. Žáci ji našli a teď s ní flirtují

  Učitelek na OnlyFans, často také nazývané jako platformě pro dospělé, není málo. Většinou se vše zvrtne, když na jejich...

  Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

  Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

  Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

  Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

  Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

  Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz