Hodně drahá grilovačka: Studenti zapálili les, každý musí zaplatit 350 milionů

Grilovačka v lesích nad italským jezerem Como se studentům dost prodražila. Kvůli následnému požáru jim byl každému uložen peněžitý trest 350 milionů korun. | foto: Koláž Expres.cz

Chtěli si jen udělat ohýnek a opéct buřty, v jejich případě tedy spíš ogrilovat pancettu, klobásky salsiccia a nějakou tu zeleninu, záhy však dva italští studenti přišli na to, že to nebyl nejlepší nápad jejich života. Kvůli požáru, který se v lesích nad jezerem Como rozhořel, jim soud uložil sakra vysoké pokuty. Každý z nich musí zaplatit 350 milionů korun, a to hlavně proto, že shořela ta část lesa, která v budoucnu nepůjde obnovit.

Dvojice kamarádů dostala předposlední den v roce „skvělý“ nápad. Vytáhli gril a za extrémního sucha grilovali na pozemku, který patří dědovi jednoho z nich. Radost z povedeného odpoledne na čerstvém vzduchu bohužel záhy zkalil požár, který jejich neopatrností vznikl.

Jeho hašení trvalo několik dní. Oheň sežehl 1000 hektarů lesa, 100 z nich nejde zachránit, což byl i důvod, proč se soudce rozhodl udělit tak vysokou pokutu. Ta je v případě každého ze žhářů astronomických 350 milionů korun.

„Jsme obětními beránky požáru, který se nedá vysvětlit. Okamžitě jsme zavolali hasiče a vrhli se na plameny, abychom je uhasili,“ bránil se jeden ze studentů na stránkách deníku La Stampa. Žalobci ale na jejich obhajobu nebrali příliš zřetel a naopak uvedli, že postup ohně jasně ukazuje, že hořet začalo na místě grilování.

Dvojice si může „oddechnout“, že neplatí pokutu za celé požářiště. Mladíci jsou zodpovědní za spálení „jen” 6840 metrů čtverečných porostu, za což může být udělena pokuta mezi 8 a 40 miliony eur.

To byly hodně drahé buřty...

Fotogalerie


Komentáře