„Podle předběžných údajů svět právě prožil nejteplejší týden v historii,“ uvedla ve svém prohlášení Světová meteorologická organizace (WMO). Teploty podle ní překonávají rekordy na souši i v oceánech, což může mít katastrofální dopady na ekosystémy a životní prostředí.
„Nacházíme se na neprobádaném území a můžeme očekávat, že s dalším vývojem jevu El Niño padnou další rekordy a tyto dopady se rozšíří až do roku 2024,“ řekl na to konto ředitel klimatických služeb WMO Christopher Hewitt s tím, že jsou to pro planetu znepokojivé zprávy.
Teplotní rekordy zaznamenala WMO i v červnu, který označila za nejteplejší v historii. Extrémní horka způsobila změna klimatu a počáteční fáze El Niña, jak uvedli meteorologové.
Za důkazem toho, že meteorologové si tato data nevycucali z prstu, nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat třeba do Itálie. Teploty ve stínu se na mnoha místech, zejména pak na jihu země, blíží čtyřicítce, směle se tak rovnají letoviskům v Egyptě.
Leckterá, zejména ta u Středozemního moře, dokonce o deset a více stupňů Celsia předčí. Týká se to nejenom pevniny, ale i ostrovů, zejména pak Sicílie.
Děje se tak nedlouho poté, co sever země potrápily jiné extrémy, na jaře to pro změnu byly přívaly srážek, které rozvodnily řeky a potoky a Itálie se potýkala s ničivými záplavami.
Horka nejsou na Apeninském poloostrově ničím výjimečným, i tak je počasí poslední týden dost extrémní a vedro dost prožívají i místní obyvatelé, natož turisté ze severněji položených částí Evropy (a světa vůbec).
Ve srovnání s tím už Egypt nezní jako bláhový nápad. Najdou se tam místa, kde jsou teploty kolem třiceti, což je pro dovolenou u moře pro řadu lidí ideální. Podobná kritéria splňuje například nově zpřístupněné letovisko Marsa Matrouh, kde si nedávno užívala například Zuzana Belohorcová s Vlastou Hájkem.
Fotogalerie |