jít naiDNES.cz

Íránská dívka sundala hidžáb a šla do ulic. Vyfasovala 15 let vězení

Sundala hidžáb a natočila video. Íránská aktivistka vyfasovala 15 let vězení. | foto: Internet

Velkou naději vtisklo íránským ženám loňské rozhodnutí úřadů, na základě něhož jim byl povolen vstup na fotbalové mistrovství světa. Ve skutečnosti se ale v zemi sužované tvrdými pravidly islámu nezměnilo vůbec nic. Patnáct let, takový je trest pro mladou dívku za to, že si sundala hidžáb. Propagovala tím prý prostituci.

Íránské ženy fandící na mužském fotbalovém zápase, to byla podle mnohých jedna z největších událostí loňského roku. Fotky exotických krasavic z mistrovství světa v Rusku obletěly celý svět a ten slavil. Zdálo se, že k ženám nesmyslně tvrdá pravidla, která byla v Íránu nastolena po islámské revoluci, konečně vezmou za své.

To se ale neděje, krutovláda dělající z žen podřadný druh v Íránu panuje pořád. A jasně to dokazuje aktuální případ, o němž informoval britský server Mail Online.

Týká se teprve dvacetileté aktivistky, bojovnice proti nepochopitelným nařízením, podle kterého se íránské ženy musejí zahalovat. Saba Kord Afshariová si svůj hidžáb svlékla a natočila video, jak se prochází ulicemi Teheránu. Vyfasovala trest, který by u nás nedostala ani za vraždu: 15 let.

Sundala hidžáb a natočila video. Íránská aktivistka vyfasovala 15 let vězení.

Sundala hidžáb a natočila video. Íránská aktivistka vyfasovala 15 let vězení.

Soud její trest podle Mail Online zdůvodnil tak, že dívka rozsévala korupci a prostituci. Aby toho nebylo málo, přičetl jí ještě minulé prohřešky a celkově jí napařil 24 let žaláře. Spolu s Afshariovovou pak soud poslal na šest let za mříže další tři dívky, a to za protistátní propagandu.

Zatykač na boxerku

Další z případů dokazujících krutost íránského režimu se odehrál v dubnu. Boxerka Sadaf Khademová se tehdy stala historicky první šampionkou ženského boxu pocházející z Íránu, jenže místo zásluh se dočkala něčeho úplně jiného, byl na ni vydán zatykač.

Íránka si sundala hidžáb a vyfasovala 15 let za mřížemi.

Sadaf Khademová

Khademová se provinila tím, že na turnaji ve francouzském městě Royan nastoupila bez hidžábu, a navíc pod vedením mužského trenéra. Také na něj byl zatykač vydán. Oba proto zůstali ve Francii. 

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Sobota 21. září 2019, svátek má Matouš

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz