Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Kdo jsou ilumináti? 5 zásadních otázek kolem tajemného společenství

  Robert Langdon se s ilumináty setkal ve zfilmovaném románu Andělé a démoni. | foto: Internet

  Slyšel o nich asi každý, ale informace na internetu jsou sporé a v lecčems se rozcházejí. Někdo dokonce tvrdí, že to je dílem jich samotných, protože ve snaze zůstat v co největším utajení zahlazují veškeré stopy. Ilumináti mají podle milovníků konspiračních teorií tahat za nitky světa a z pozadí řídí celou společnost ke svému prospěchu. Tady je 5 věcí, které vám pomohou se ve fenoménu z románu Dana Browna Andělé a démoni lépe zorientovat.

  Kdo jsou ilumináti?

  Otázka, kterou nikdo nedokáže jednoznačně zodpovědět. Obecně se má za to, že ilumináti jsou tajným bratrstvem nejmocnějších lidí světa, které tahá za nitky společnosti a utváří ji ke svému obrazu.

  John D. Rockefeller, zřejmě nejznámější člen známé dynastie.

  John D. Rockefeller, zřejmě nejznámější člen známé dynastie.

  Vůbec nejčastěji se proto zmiňují jména těch nejbohatších rodin, zejména dynastie Rockefellerů nebo Rothschildů. Ty se chlubí nezměrným majetkem už celá staletí, přesto toho o jejich aktivitách není příliš známo. Podle mnohých právě proto, že je jakožto ilumináti pečlivě tají a vyhýbají se veřejné pozornosti.

  Jenže právě fakt, že se toho o údajných iluminátech moc neví, je vodou na mlýn pro skeptiky a odpůrce konspiračních teorií. Podle nich zkrátka nic jako utajená, z pozadí vládnoucí elita neexistuje.

  Kdy vznikli?

  Teorií o vzniku iluminátů najdeme nespočet.

  Říkalo se tak například rosekruciánům, tajnému společenství, které bylo založeno na mytických tradicích a mělo disponovat třeba alchymistickými mystérii. První zmínky o nich pocházejí ze začátku 17. století, oni sami ale tvrdí, že vznikli už roku 1407.

  Znakem iluminátů je vševidoucí oko v zednářské pyramidě.

  Znakem iluminátů je vševidoucí oko v zednářské pyramidě.

  Titulem ilumináti se nechali označovat třeba i francouzští martinisté, kteří vznikli roku 1754. Ti se zajímali především o okultismus.

  Dnešní ilumináti, pokud opravdu existují, ale s velkou pravděpodobností vycházejí spíše ze společenství, které vzniklo 1. května 1776 v Bavorsku. Založil ho jistý Adam Weishaupt, který chtěl údajně vstoupit do řádu svobodných zednářů, ale neměl prostředky na zaplacení vstupního poplatku.

  Ilumináti pak měli většinu stoupenců získávat právě z řad zednářů. A protože na rozdíl od nich nevyžadovali od členů víru v boha, začali se mezi nimi sjednocovat především ateisté, kvůli čemuž pak vznikaly spory s církví. 

  To ostatně koresponduje i s teorií, kterou Dan Brown rozvíjí v knize Andělé a démoni. Ilumináti, snažící se církev zničit, v ní stojí za vraždou vědce, který se pokouší dokázat, že si věda a náboženství nemusí za každou cenu odporovat.

  Co chtějí?

  Příznivci konspiračních teorií mají jasno – ilumináti chtějí mít pod kontrolou celý svět a snaží se ovládat a řídit společnost. Usilují o nastolení nového světového řádu, v němž budou vládnout oni jakožto autoritářské elity.

  Dosahovat toho mají v první řadě tím, že neomezeně kontrolují celosvětový finanční trh. Rody, jako jsou Rockefellerové či Rothschildové, jsou totiž historicky neodmyslitelně spjaty s finančnictvím a bankovnictvím a v současnosti mají mít údajně moc nad všemi bankovními institucemi světa.

  Co ovládají?

  Jejich klíčovou zbraní na cestě za světovládou jsou, jak už bylo zmíněno, peníze. Kromě finančního trhu ale podle mnohých ovládají i spoustu dalších společenských odvětví.

  V neposlední řadě je to samozřejmě politika. Mnoho významných státníků historie i současnosti nejednou čelilo podezření z toho, že jsou loutkou iluminátů, nebo že dokonce patří k jejich členům. Své politiky si navíc ilumináti mají i sami vychovávat!

  Robert Langdon je hlavní postavou Brownova románu Andělé a démoni.

  Robert Langdon je hlavní postavou Brownova románu Andělé a démoni.

  Skrze politiku pak mají ovládat světové dění. Spousta lidí je například obviňuje z toho, že stojí za současnou migrační krizí a vyvolávají tak společenské konflikty, které se iluminátům náramně hodí.

  Výrazným prostředkem k manipulaci se společností mají pro ilumináty představovat sdělovací prostředky. Kromě toho dokonce panuje podezření, že ovládají vzdělávací systém a mají kontrolu nad řadou světových univerzit.

  Kdo k nim patří?

  Kromě zmíněných rodů, jako jsou Rockefellerové či Rothschildové, mají mezi ilumináty patřit i celebrity nebo sportovci, zkrátka slavní lidé, kteří mají nějakým způsobem vliv na veřejnost.

  Angelina Jolie promluvila o rodinné krizi.

  Mohou snad opravdu mezi ilumináty patřit i slavné celebrity, třeba Angelina Jolie?

  V minulosti tak byli do souvislosti s tajemný společenstvím dáváni třeba herci Angelina Jolie nebo Jim Carrey či zpěváci Eminem, Madonna nebo Lady Gaga a další. Někteří konspirátoři totiž tvrdí, že zatímco bohaté rody se nadvládu snaží zajistit skrz nezměrné bohatství, zábavní průmysl infiltrovali ti členové, kteří mají za úkol lidem doslova vymývat mozky.

  Jak už bylo zmíněno dříve, dění ve společnosti mají ilumináti řídit i skrze politiky. Z těch můžeme jmenovat třeba americké prezidenty Bushe, Roosevelta, Obamu či současnou hlavu USA Trumpa, ale třeba i sovětského vůdce Stalina.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 5:11 neděle 15. července 2018. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   17
  • Super
   11
  • Tvl
   10
  • Trapas
   8
  • Cože
   6
  • Sladký
   5

  Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

  Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

  Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

  Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

  Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz