Centrum proti terorismu: Proč hrozí, že půjde o další zbytečný projekt jako neziskovka Hate Free?

Budova ministerstva vnitra | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo vnitra 1. ledna představilo nový projekt s tajuplným názvem „CTHH“. Nejedná se o název zmutovaného viru, ale o nové Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, kterému se lidově přezdívá „Ministerstvo pravdy“. K čemu slouží a co má společného s Hate Free?

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám je nový úřad Ministerstva vnitra, který si na svá bedra vzal nelehký úkol. Hodlá totiž potírat zárodky možného terorismu v Čechách. Jak přesně, není dosud zcela zřejmé, ale patrně se jeho činnost soustředí převážně na monitorování internetu.

Kromě případných bezpečnostních rizik se úřad chce zabývat také uváděním polopravd v médiích na pravou míru. Jako příklad šíření dezinformací se uvádí například fámy kolující kolem amerických prezidentských voleb. CTHH chce v podobných případech vystoupit a veřejně autora takové informace opravit . O cenzuru se však podle Ministerstva vnitra nejedná.

Tuto zcela jistě bohulibou činnost „ministerstvo pravdy“ plánuje provozovat prostřednictvím sociální sítě Twitter. Vzhledem k tomu, že většina národa používá Facebook, není jisté ani to, čí nesmysly budou vysvětlovat, natožpak komu.

Naproti tomu hnutí HateFree, taktéž podporované vládou, na to jde trochu jinak. Používá raději facebook a vytváří pestrobarevné a líbivé kampaně. Ty mají šířit osvětu ohledně hoaxů, týkajících se převážně národnostních, rasových nebo genderových předsudků.To by podle členů hnutí HateFree mělo bránit projevům nenávisti a násilí, ať už z jakékoli strany.

Je otázka, jestli se jejich působením ze stereotypu „určití lidé jsou takoví a makoví“ nestává sterotyp „všichni lidé jsou mírumilovní a hodní“. V každém případě je ale jejich profil vidět víc, než twitterová stránka CTHH.

Ať už jsou prostředky hnutí HateFree a CTHH jakkoli rozdílné, nejvýraznějším společným rysem je snaha přesvědčit veřejnost, že „pravda je jinde“. Nakolik smysluplná činnost to je, je těžké určit, zvláště přihlédneme li k faktu, že se obě instituce snaží přimět občany, aby nebyli důvěřiví, tím, že jim naservíruje jiné informace, které pragmaticky prohlásí za fakta.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:40 3. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  14
 • Tvl
  10
 • Cože
  8
 • Haha
  7
 • Super
  6
 • Sladký
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat