Glosa: Rambohafík jde do výslužby, Šlechtová si pod sebou sama odpálila granát

Karlu Šlechtovou si budeme pamatovat jako ministryni s image dámy v kožené motorkářské bundě s pudlem u pomníku, co se občas fotí ve vrtulníku, aby dohlédla na správný nákup | foto: archiv K. Šlechtové

Ministryně obrany Karla Šlechtová zřejmě skončí ve své funkci a možná odejde i z politiky. Bylo by ale naivní a nespravedlivé se domnívat, že za jejím pravděpodobným odchodem z ministerstva obrany stojí jen přešlapy v kauzách novičok, Rambohafík nebo VIP salónky na letišti.

Pravým důvodem odchodu Šlechtové je její, prozatím krátké, ale razantní působení na ministerstvu obrany. Šlechtová patřila mezi nejviditelnější členy Babišova kabinetu a v pracovním tempu nepolevila ani přesto, že je vláda v demisi. Její horlivost a neústupnost ale již začaly mnohým lézt takříkajíc krkem. A protože obrana přece jen není stejná procházka jako místní rozvoj, začali Šlechtové zkušení armádní šíbři pořádně mydlit schody. Zvláště poté, co odmítla rychle podepisovat již připravené zakázky a smlouvy. Nejde přitom jen o mediálně propírané kontrakty na víceúčelové vrtulníky nebo izraelské radary, u nichž dosud není jistota, že je bude možné připojit k systému NATO. Dohromady přenechal Šlechtové její předchůdce Martin Stropnický celkem šestnáct velkých zakázek, přičemž revize se velmi pravděpodobně mohla dotknout většiny z nich.

Nadbíhání Zemanovi ministryni nepomohlo

Šlechtové nepomohly ani opakovaně deklarované sympatie vůči prezidentu Miloši Zemanovi. Zatímco u jádra jejích příznivců mohla příchylnost k Zemanovi jistit její popularitu, u části ANO a politických konkurentů se ministryně stávala stále větším terčem kritiky, nepochopení a posměchu. Nedorozumění v kauze novičok pak nemohlo zachránit ani její odvolání šéfa VVÚ Bohuslava Šafáře.

Zeman se Šlechtovou sice snažil podržet například v otázce bezproblémového jmenování nového náčelníka generálního štábu, její pád to ale již odvrátit nepomůže. Zajímavé je, že v ANO jsou i jiné političky, jež stávajícího prezidenta otevřeně podporují, jako například hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová nebo poslankyně Jana Vildumetzová. Ty se však, na rozdíl od Šlechtové, umí vyhnout nejapným kontroverzím.

Přešlapy a eskapády aneb padá hvězda

Šlechtová si možná slibovala, že by vedle akčního Adama Vojtěcha mohla být zářící hvězdou, na kterou se může Andrej Babiš spolehnout. Ministryně se však sama přesvědčila, jak může být politika vrtkavá a nevděčná.

Za definitivní podřezání vlastní židle si však může sama. Trapnými fotkami svého psa u památníku na Vítkově nebo zbytečným využíváním VIP salónků při odbavování na pražském letišti jen dodala tu nejúčinnější munici svým oponentům. Co na tom, že u památníků na Vítkově nebo Klárově se denně fotí stovky turistů s plyšáky, zvířaty a špinavými bágly. V politice jde o více než chybu a platí se za ni.

Ministryně Šlechtová fandila v Riu jako o závod.

Ministryně Šlechtová fandila v Riu jako o závod.

Rambohafík to balí, miliardové zakázky zůstávají

Ministryni Karlu Šlechtovou s velkou pravděpodobností vymění sám Andrej Babiš. Jako protřelý politický matador nebude čekat, až mu ministryni z připravované nové vlády vyautují Hamáček s Filipem. Karla Šlechtová bude mít s Rambohafíkem dost času přemýšlet. Veřejnost a média by se ale měly především zajímat o všechny aktuální zakázky ministerstva obrany.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:38 14. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  30
 • Haha
  29
 • Sladký
  11
 • Tvl
  10
 • Trapas
  8
 • Cože
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat