Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Pašoval kokain pro Escobara, Depp z něj udělal celebritu. Jak žije pašerák George Jung?

  George Jung se z obchodníčka s marihuanou stal jeden z nejproslulejších pašeráků kokainu. A díky filmu Kokain s Johnnym Deppem je z něj dnes celebrita. | foto: Internet

  Začínal jako obchodníček s marihuanou, ale postupně se vypracoval v historicky nejslavnějšího drogového dealera Spojených států. Řeč je o Georgi Jungovi, spolupracovníkovi nechvalně proslulého kartelu Medellín, kterému pomohl v osmdesátých letech ovládnout světový obchod s kokainem. Spousta lidí ho zná hlavně díky filmu Kokain s Johnnym Deppem v hlavní roli, který změnil život i samotnému Jungovi. Z pašeráka, který celou Ameriku zamořil kokainem, se stala celebrita, s níž se snad každý chce vyfotit!

  Film Kokain vystihl divoký život drogového dealera George Junga na výbornou. Režisér Ted Demme v něm popsal celou Jungovu cestu od drobného obchodníka s trávou až po mezinárodně váženého pašeráka kokainu a nesmazatelně tím vstoupil do dějin Hollywoodu. Vezměme to ale popořadě.

  Jak bylo zmíněno, Jung svou dráhu kriminálníka začal pašováním marihuany. Přišel si na slušný balík, jenže pak u něj policie našla 300 kilogramů drogy a on putoval do basy. Co se ale na první pohled může zdát jako pořádný pech, bylo pro Junga výhrou v loterii. Potkal totiž Carlose Lehdera, amerického drogového pašeráka s kolumbijskými předky.

  Lehderovo jméno moc dobře znají třeba fanoušci veleúspěšného seriálu Narcos. Šlo o muže, který nechvalně proslulému kartelu Medellín pomohl ovládnout pašerácké cesty do Spojených států. Jung se dal s Lehderem dohromady, a protože oba neseděli v kriminále na dlouho, po chvíli se dostali na svobodu a mohli rozjet pašování kolumbijského kokainu ve velkém.

  Film Kokain ukazuje cestu Johnnyho Deppa od obchodníčka s marihuanou až po největšího kokainového pašeráka mezi Kolumbií a Spojenými státy.

  Začali tím, že sehnali dvě naivní slečny a posílali je s kufry plnými drog tam a zase zpátky přes hranice. Záhy ale přestal takový způsob pašování stačit, a tak Jung s Lehderem vyvíjeli další a další, drogy převáželi třeba v člunech a později i v letadlech.

  Po čase ale Lehder v medellínském kartelu skončil a z Junga byla rázem hlavní persona pašování kokainu do Spojených států. Stal se dokonce přítelem drogového magnáta Pabla Escobara a kartelu Medellín pomohl k tomu, že 85 procent kokainu pašovaného z Kolumbie do světa pocházelo výhradně z jeho laboratoří.

  Z George Junga udělal film Kokain celebritu.

  Jak diváci viděli ve filmu Kokain, Junga potkal stejný osud jako drtivou většinu narkobaronů a drogových dealerů: skončil za mřížemi. Nejprve vyfasoval šedesát let, jenže pak dostal od samotného Escobara svolení svědčit proti Lehderovi, kterého policie zadržela ještě předtím. A díky spolupráci mu byl trest snížen na dvacet let, přičemž v roce 2014 vězení definitivně opustil.

  Z trestance celebritou

  V zapomnění George Jung rozhodně neupadl. Naopak, díky filmu Kokain se z něj stala hvězda. Svůj příběh filmařům prodal jen proto, že potřeboval alespoň nějaké peníze, nakonec mu ale snímek změnil život.

  „Když jsem vyšel z vězení, lidé mi začali říkat, jak ten film milují. Někteří ho prý sledovali stokrát. (...) Lidé za mnou chodí a mluví se mnou, jako by mě znali celý můj život. Bylo mi to ze začátku trochu nepříjemné, ale zvykl jsem si na to,“ popisoval Jung v rozhovoru pro server Vice.com.

  Následně promluvil dokonce i o přátelství s režisérem Tedem Demmem, který za ním do vězení chodil. Demme bohužel zemřel jen několik měsíců po natočení filmu.

  „Ted byl skvělý chlap a je velmi smutné, že se nikdy nedozvěděl, že jeho film se stal kultovní klasikou. Stali jsme se opravdu blízkými přáteli. Do vězení za mnou chodil, i když přijít nemusel. Neustále se mnou byl v kontaktu, i po telefonu. Chvíli se staral i o mou dceru, já jsem mu říkal, ať jí dá práci u filmu, a on mi řekl, že z ní udělá asistentku režiséra. To bylo to nejlepší, co jsem pro dceru mohl kdy udělat,“ vzpomíná Jung, dnes už šestasedmdesátiletý pán.

  Takto vypadá George Jung dnes.

  Za svou minulost se nijak nestydí, několikrát už nadšeně odvyprávěl svůj příběh či vzpomínal na setkání s jedním z největší zločinců historie Pablem Escobarem. Na internetu existuje fotka, na které vysmátý Jung pózuje s tričkem, na němž je obrázek letadla s popiskem Kokainový expres. Kromě toho je z něj kamarád slavného hollywoodského herce Johnnyho Deppa, který ho ve filmu Kokain hrál.

  „Měli potíže získat herce pro moji roli, mluvilo se třeba i o Seanu Pennovi či Tomu Cruisovi. Vypadalo to špatně. Když mě pak poprvé navštívil Ted Demme, řekl: ‚Máme Johnnyho Deppa. Znáš ho ne, hrál ve 21 Jump street.‘ Odpověděl jsem: ‚Co to sakra je?‘ On na to: ‚Dobře, tak co Střihoruký Edward?‘ Tak jsem zase řekl: ‚Co to je?‘ No, nevypadalo to příliš nadějně. Ale pak mě ztvárnil neuvěřitelně,“ vzpomíná Jung.

  Dnes už žije poklidným životem. Jak prohlašuje, dříve byl závislý na vzrušení, jeho život byl jedno velké rodeo, dnes je ale z bývalého drogového pašeráka stařík, který má problémy s chůzí. 

  „Nemyslel jsem, že se dožiji 76 let. Nerad to říkám, ale kdybych nešel na dvacet let do vězení, nejspíš bych se tohohle věku nedožil,“ myslí si.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:22 neděle 4. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   118
  • Tvl
   26
  • Haha
   25
  • Trapas
   20
  • Sladký
   19
  • Cože
   15
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...