Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Generál Šedivý pro Expres: O porážce Islámského státu, válce v Sýrii a uprchlické vlně

  Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Jiří Šedivý hodnotí pro Expres situaci v Sýrii. Ani porážka ISIS by podle něj nevedla k ukončení uprchlické krize, jen k jejímu zmírnění. | foto: koláž Expres.cz

  Současná situace týkající se války v Sýrii je v mnoha ohledech značně nepřehledná. Na jedné straně si celý svět přeje porážku Islámského státu, na straně druhé se státy nemohou shodnout v otázce podpory režimu syrského prezidenta Bašára Asada a zatímco USA a EU prosazují jeho svržení, Rusko razí názor, že bez jeho setrvání ve funkci nelze radikály porazit. Do toho Evropou zmítá uprchlická vlna. Situaci v Sýrii a její možný budoucí vývoj a jeho dopady pro Expres hodnotí bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, generál Jiří Šedivý.

  Expres: Pokračují nálety spojenců, které již nějakou dobu podporuje i Rusko. Myslíte si, že k vítězství nad ISIS budou nálety spojenců dostačující nebo bude potřeba přikročit např. k pozemní operaci?

  Fotogalerie

  Generál Šedivý: Současný stav leteckých útoků zabránil pravděpodobně v dalším rozšiřování území ovládaného tzv. Islámským státem. Některá pozorování ukazují i na to, že se podařilo v některých oblastech Islámský stát zatlačit zpět. Doufejme, že je to trvalý stav, například u dnes již téměř zcela osvobozeného města Ramádí.

  Generál Jiří Šedivý byl v letech 1998 - 2002 náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky.

  Nezbytnost provedení pozemní operace není zpochybňována, ta musí být vždy provedena. Otázkou, především před několika lety, bylo, kdo bude tím, kdo pozemní operaci provede. Zdá se, že dnes se dostává Irácká armáda do stavu, kdy na svém území může tuto roli splnit. Komplikovanější bude situace v Sýrii, kde není jednotný názor na to, kdo bude vedoucí silou pozemní operace.

  Expres: ISIS ztrácí území pod svou kontrolou, naposledy to bylo město Ramadí. Myslíte si, že toto je začátek konce islamistické nadvlády nad Sýrií? Můžeme očekávat pokus o znovudobytí i dalších velkých měst např. Mosulu nebo Rakka?

  Generál Šedivý: Myslím, že tyto úvahy jsou předčasné. Hlavním úkolem irácké armády v současné době bude stabilizovat fronty a upevnit dosažené úspěchy. Nemělo by se stát, že se ozbrojencům Islámského státu podaří výsledek boje o Ramádí zvrátit.

  Dnes generál Šedivý působí jako bezpečnostní expert a odborník na vojenskou problematiku. Vyučuje rovněž na vysoké škole..

  Pokud se ale úspěch podaří zajistit, bylo by to východisko pro další rozvoj ofenzívy ve směru dalších důležitých komunikačních uzlů a následně celých oblastí. Zásadní je samozřejmě Mosul a na území Sýrie Rakka.

  Expres: Je z Vašeho pohledu vítězství nad ISIS možné za současného udržení režimu prezidenta Asada, proti čemuž se staví část spojenců (USA a EU) zatímco např. Rusko Asada nepřímo podporuje?

  Generál Šedivý: Dokonce si myslím, že je nezbytné, aby tomu tak bylo. I s vědomím toho, že mnohé státy deklarují absolutní nesouhlas s tím, aby byl Bašár Asad v čele státu. Ale nepřítel číslo jedna je Islámský stát a ne Asad. I když je evidentní, že bude muset vzhledem k jeho minulosti z čela státu odejít. Nerozumné trvání na tom, že se nejdřív musí vyřešit odstranění Bašára Asada stálo Sýrii mnoho lidských životů.

  Syrský prezident Bašár Asad je pro mnohé spojence trnem v oku.

  Problém spočívá v tom, že ač se nám to úplně nelíbí, i Asad reprezentuje určitou část společnosti (a ne malou) Sýrie. Nikdy nebylo úspěšně vyřešeno to, aby se tato část společnosti nestala terčem odplaty za Asadovo diktátorství. Mimo jiné ani opozice není bez vad a velmi často a je zřejmé, že řada opozičních organizací tenduje k radikálnímu islámu. To vytváří nevýhodné podmínky.

  Kdyby se tyto skupiny dostaly k moci, důsledek by byl ještě větší chaos a nastartování podobného scénáře jako v Libyi. Asadův odchod lze vyřešit až po porážce Islámského státu a po vytvoření podmínek pro racionální řešení.

  Expres: Může se na vyřešení syrského konfliktu nějak negativně odrazit současné napětí vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií?

  Generál Šedivý: Spíše naopak nevyřešení konfliktu v Sýrii by prohlubovalo krizi mezi Saudskou Arábií a Íránem. Toto řešení musí být objektivní a neovlivněné politickými přáními jak „Západu“, tak středovýchodních mocností, Turecka nevyjímaje.

  Expres: Pokud by se podařilo ISIS v Sýrii porazit, bylo by to podle Vás řešením současné uprchlické krize?

  Generál Šedivý: Ukončení bojů v Sýrii neukončí migrační krizi. Může ji zmírnit. Válka v Sýrii byla a je jen katalyzátorem, pod jehož působením se migrační vlna zvedla. Ale ta by přišla dříve nebo později.

  Boje a případná porážka tzv. Islámského státu povede dokonce k větší propracovanosti řízení migrace, na které se stále více bude odrážet působení radikálních islamistických organizací. Migrace je nástrojem útoku na Euroatlantickou komunitu a dnes zcela zřetelně i nástrojem skrytého přesunu ozbrojenců radikálních islamistických organizací do Evropy.

  Generál Jiří Šedivý spolu s generálem Petrem Pavlem, který byl jeho nástupcem ve funkci náčelníka Generálního štábu Armády České republiky. Dnes je generál Pavel předsedou vojenského výboru NATO.

  Je bohužel s podivem, že se možné pozitivní hospodářské výhody z příchodu levné pracovní síly do některých Evropských států, především Německa nadřazují nad otázky bezpečnosti ale i kulturní stability společností především států západní Evropy. V důsledku to může znamenat i narušení vzájemné soudržnosti Evropské unie. Tyto negativní tendence jsou více než patrné.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 5:00 středa 11. května 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   215
  • Trapas
   14
  • Haha
   12
  • Cože
   12
  • Tvl
   12
  • Sladký
   10

  Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

  Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

  Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz