jít naiDNES.cz

Mrázek? Hodný člověk a lidumil! Sousedé vzpomínají na obávaného mafiána

Obyvatelé Českého Brodu na kmotra Františka Mrázka vzpomínají v dobrém. | foto: koláž Expresu

Jednu dobu vládl českému podsvětí a do historie se zapsal jako obávaný gangster, který stojí za mnoha podvody a dost možná i vraždou svého soka, romského bosse Antonína Běly. Přesto na kmotra Františka Mrázka skoro všichni v Českém Brodě, kde žil a je tam i pohřben, vzpomínají v dobrém. „Spousta lidí, co ho znali osobně, ho litovali. Já jsem byla i na pohřbu. Byl to hodný člověk,“ vypráví například jedna ze sousedek!

Bylo veřejně známo, že měl prsty v kdejakém zločinu, podle řady svědectví stál i za nájemnou vraždou romského bosse Antonína Běly. Respekt z něj navíc už na první pohled přímo čišel. Přesto lidé, kteří žili v jeho okolí, nevzpomínají na Františka Mrázka ve zlém. Ba naopak.

Reportéři TV Nova se vydali do Českého Brodu, kde obávaný kmotr žil a kde je i pohřben. Místo slov o obávaném gaunerovi či odmítavého postoje, že jde o uzavřenou minulost, se ale dočkali v podstatě slov chvály.

Ve skutečnosti se ale není příliš čemu divit, vždyť Mrázek v sedmitisícovém městečku nadšeně podporoval místní fotbalový klub či nemocnici.

„Spousta lidí, co ho znali osobně, ho litovali. Já jsem byla i na pohřbu. Byl to hodný člověk. Když jsem to viděla v televizi, tak jsem úplně zírala,“ řekla například redakci TN.cz místní žena.

„Když viděl, že odněkud jdu, a jel kolem mě autem, tak mě svezl. Byl dobrej,“ přitakává další muž ze sousedství.

Mrázek byl jednou z ikon divokých devadesátých let. Z bývalého veksláka se...

Mrázek byl jednou z ikon divokých devadesátých let. Z bývalého veksláka se vypracoval na jednoho z nejmocnějších mafiánů v zemi.

Lidé z Českého Brodu pochopitelně vnímali, že se o jejich sousedovi po celé zemi mluví jako o šedé eminenci či kontroverzním podnikateli, který koketuje s nejtěžšími formami zločinu. Ani to ovšem nezměnilo příliš mnoho na tom, že Mrázka vnímali jako milého souseda.

Mrázkovo sídlo v Českém Brodě za desítky milionů korun zdědil jeho syn. Ten se...

Mrázkovo sídlo v Českém Brodě za desítky milionů korun zdědil jeho syn. Ten se ho marně snaží prodat.

„Já jsem ho znal osobně. Nabízel mi nějaké kšefty. Já jsem mu řekl, že ne, nevěřil jsem mu. Ale jinak byl lidumilnej, vstřícnej, financoval fotbalisty, nemocnici trochu vybavil... Vůči mně byl docela sdílnej. Jestli to byl zlej člověk, to nevím, ale žil na hraně, no,“ říká další z obyvatel Českého Brodu.

Dobré vztahy si místní nedrželi jen se samotným Mrázkem, ale také s jeho rodinou. A to platí dodnes. Ačkoliv je honosné sídlo krále podsvětí na prodej, prozatím zde žije jeho syn Michal se svou půvabnou manželkou. Ti obývají vilu, v přilehlém domku pak bydlí vdova po Františku Mrázkovi Ivana.

„Jeho manželka je strašně hodná paní. Hodný lidi to jsou, z jiný stránky je neznám,“ říká místní žena.

Mrázek na podnikovém večírku Setuzy v roce 2002. Právě miliardové finanční...

Mrázek na podnikovém večírku Setuzy v roce 2002. Právě miliardové finanční machinace kolem tohoto kdysi státního podniku měly Mrázkovi zlomit vaz.

Pokud byste chtěli sídlo gangstera, který byl v roce 2006 zastřelen nájemným vrahem před sídlem své firmy v Praze, koupit právě vy, připravte si částku kolem padesáti milionů korun. Jde sice o horentní sumu, dostanete za ni však třípodlažní vilu s výtahem i vnitřním bazénem a zahradu s dalším bazénem, tenisovým kurtem, jezírkem s vodopádem či párty domkem. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 pátek 31. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  18
 • Haha
  10
 • Sladký
  10
 • Tvl
  10
 • Trapas
  9
 • Cože
  8
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Komentáře