jít naiDNES.cz

Ekošílenci se na státní smutek přilepili k magistrále! Teď si stěžují, že mají odřené ruce

Přilepeným aktivistům museli pomoci členové antikonfliktního týmu. | foto: Facebook/Extinction Rebellion

Zatímco tisíce lidí v sobotu truchlily za Karla Gotta, aktivisté z hnutí Rebelie proti vyhynutí vyrazili do ulic. Svými těly zablokovali dopravu v centru Prahy. Ti „nejodvážnější“ si přilepovali ruce lepidlem k zemi. Pomáhat jim poté museli policisté a členové antikonfliktního týmu, kteří k odlepování používali ředidlo. Aktivisté si celou akci velmi pochvalují. Menší vadou na kráse je pro ně pouze skutečnost, že policie prý s odlepováním neměla zkušenosti a ekofanatici tak nyní mají ruce plné oděrek!

Na sobotu 12. října byl vyhlášen státní smutek za nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta. Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion, česky Rebelie proti vyhynutí, měli na tento den naplánované akce v centru Prahy.

Chvíli uvažovali, že je kvůli státnímu smutku zruší. Nakonec se ale shodli, že „boj za lepší zítřky“ je pro ně důležitější.

„Řešili jsme, co máme s nenadálou situací dělat. Nakonec jsme se rozhodli, že budeme pokračovat v původním plánu,“ sdělil Expresu mluvčí ekologického hnutí Martin Vrba.

Právě v sobotu se uskutečnila pravděpodobně ta největší protestní akce tohoto hnutí. Probíhala na Václavském náměstí. 

Zpočátku šlo o jakýsi festival. Odpoledne ale ti největší fanatici zablokovali magistrálu svými těly.

Další snímek z protestu.

Rebelové v sobotu zablokovali magistrálu.

Hnutí na svém Facebooku uvádí, že těchto „odvážlivců“ bylo více než 100 a blokáda trvala téměř 45 minut.

„Strávili jsme zajištění společně asi pět hodin! A byl to s vámi krásný čas. Radostný a tvůrčí. Díky za to, jací jsme. Tolik sounáležitosti, radosti, spolupráce. Důvěry a podpory. Akceschopnosti, improvizace, intuice. Soudržnosti a solidarity. Díky za odvahu a společné vykročení z komfortní zóny,“ píše Rebelie na sociální síti.

Tato rebelka celou akci hodně prožívala.

Tato rebelka celou akci hodně prožívala.

Někteří si na zem pouze lehli a nechali se poté odnést. Jiní si ale k vozovce přilepili ruce a museli jim je odlepovat členové antikonfliktního týmu. Ti k odlepování používali klasické ředidlo.

Aktivisté si přilepili ruce k zemi.

Aktivisté si přilepili ruce k zemi.

Přilepeným aktivistům museli pomoct členové anti-konfliktního týmu.

Přilepeným aktivistům museli pomoct členové antikonfliktního týmu.

„Policie byla velice korektní. Nemají zkušenost s přilepováním, takže došlo k některým malým zraněním (oděrky) při odtrhávání lidí,“ uvádí hnutí.

Policisté odlepovali aktivisty ze země.

Policisté odlepovali aktivisty ze země.

Někteří aktivisté prý na policisty měli křičet: „Police, we love you, we’re doing it for your children!“ V překladu: Policisté, máme vás rádi, děláme to pro vaše děti.

Demonstranti zůstali pod Národním muzeem ještě několik hodin. Usídlili se okolo památníku Jana Palacha a rozjeli tam menší párty. Někteří vytáhli kytary, zpívaly se písničky. Na vše samozřejmě celou dobu dohlíželi policisté.

Aktivisté zaplnili vrchní část Václavského náměstí.

Aktivisté zaplnili vrchní část Václavského náměstí.

A to je na tom dost možná to nejhorší. Místo toho, aby policisté byli ve střehu kvůli skutečně vážným situacím, tráví celý den odnášením a odlepováním těchto ekošílenců z magistrály.

Pomůže něco takového v boji za lepší zítřky? 

Těžko, když samotná šéfka tohoto uskupení Veronika Holcnerová tvrdí, že žádný nápad spojený s řešením klimatické krize nemá a její „stádo“ má pouze upozorňovat na závažnost situace.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Komentáře