Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  „Ester je nejskromnější holka, novináře z Rozhlasu by měli vyhodit,“ říká Ledecký

  Český olympijský národ jásá a stále se nemůže nasytit pohádkového vítězství Ester Ledecké v elitním závodě alpského lyžování v super-G. A zatímco se zlatá olympionička připravuje na sobotní paralelní obří slalom na snowboardu, doznívá i trpká pachuť nejen ze zpackaného komentáře její famózní jízdy v ČT. Dohru má také útok novináře veřejnoprávního Českého rozhlasu na Ledeckou a její tým za údajnou neochotu poskytovat rozhovory v průběhu závodů.

  Celou anabázi kolem své sestry pro Expres obšírněji okomentoval její bratr Jonáš Ledecký, jenž se Ester důrazně zastává. Již dříve kritizoval přístup České televize, která vysílala vítěznou jízdu Ester Ledecké ze záznamu o přestávce hokejového utkání.

  Nyní se malíř a hudebník vyjádřil i k názorům redaktora ČRo Miroslava Bureše a odpověděl na několik našich dotazů.

  Registroval jste komentář Českého rozhlasu, který kritizuje rozhodnutí Ester omezit kontakt s novináři během přípravy? Jak na vás tento útok veřejnoprávního média působí?

  Jedním slovem: směšně. Mohl bych argumentovat čímkoli, ale pan Bureš je určitě dostatečně tvrdohlavý, takže by to k ničemu nevedlo. Co bych ale rád zdůraznil, je, že Ester není povinná dávat rozhovory. Její fanoušci jsou inteligentní bytosti a moc dobře vědí, že se před závody chce soustředit. Ester zásadně nepodává žádné rozhovory během Světových pohárů a všech ostatních závodů. Její sponzoři (na které pan Bureš tak hezky myslí) do sponzoringu s tímto vědomím šli. Navíc se na olympiádě veškeří vrcholoví sportovci musí přetvařovat, že se ve skutečnosti sportem neživí a všechny sponzory musí z kombinéz odstranit. A to, že se během závodů nenechá rozptylovat, se vyplácí, nemyslíte?

  Redaktor ČRo Miroslav Bureš ale i po zlaté jízdě Ester tvrdí, že si za svými slovy stojí a že jen popisuje nepříjemnou pravdu. Co si myslíte, že ho k tomu vede?

  Nevím. Bojí se přiznat chybu. To je častá lidská vlastnost. Ale nechápu, co myslí ‚nepříjemnou pravdou‘. Fakt, že si nemůže popovídat s olympijskou vítězkou? To se bohužel nepodaří spoustě daleko lepších, než je on. Nemá smysl se tím zabývat. Na něj se totiž zapomene. A na Ester už nikdy. Určitě znáte rčení „netvař se jak mistr světa“. Esterka může, protože tento titul obhájila už dvakrát. Ale nikdy toho nevyužívá. Jak jsem řekl, je to ta nejskromnější holka na světě. Mrzí mě jeho chování a překvapuje mě Český rozhlas, že takového člověka okamžitě nevyhodí. Ale naštěstí žijeme ve svobodné zemi, která nepodléhá cenzuře. Svoboda slova je důležitá. A pro nás existuje možnost přepnout rádio nebo televizi na jinou z milionu soukromých stanic. A až skončí olympijské hry, Ester pojede na další závod. A pak na ten další. A ani na jednom nebude podávat rozhovory. A to je v pořádku.

  Skutečně má na Ester její tým takový vliv, že si nechá diktovat a manipulovat sebou, jak se v článku píše? Pozoroval jste na sestře někdy hvězdné manýry?

  Esterka je ta nejskromnější holka, kterou znám. V týmu má ty nejlepší lidi, se kterými jsem se kdy poznal. Největší vliv na ni však má naše maminka, která pro ni dělá první poslední. A očividně odvádí skvělou práci. Esterčiny úspěchy by bez ní v podstatě neexistovaly.

  Jak jste vnímal komentář tandemu ČT ke zlaté jízdě sestry, byl adekvátní?

  Popravdě jsem na ČT úplně zanevřel a už se nad nimi nehodlám rozčilovat. Co jsem řekl, řekl jsem. S tím už nic nenadělám. Vím, že jsem byl zbytečně sprostý, ale alespoň si toho někdo všiml. Kdo mě trochu zná, tak ví, že jsem horká hlava. Je to vlastnost, kterou na sobě opravdu nemám rád a snažím se s ní bojovat. Ale když nad věcmi jen mávnete rukou a řeknete si, to mi za to nestojí, nikdy se nedočkáte změny. Je pravda, že jako hokejového fanouška by mě asi překvapilo, kdyby bylo postupové utkání přerušeno, aby mohli odvysílat jízdy českých reprezentantek a jejich boj o medaili. Ale Ester je zároveň vnučkou hokejové legendy Jana Klapáče – mistra světa v ledním hokeji z roku 1972. A nevím, který sportovní fanoušek by si nechal ujít olympijský závod snowboardistky na lyžích.

  Jonáš Ledecký není spokojený s výkonem veřejnoprávních sdělovacích prostředků.

  Viděl jste sestřih zahraničních komentátorů závodu ze světa?

  Můj problém s ČT ale sahá dál, protože nevysílala ani žádný ze Světových pohárů ve snowboardingu a já doufal, že svoji malou sestřičku konečně uvidím závodit v televizi. Takže tohle pro mě byla velká rána pod pás. Sestřih zahraničních komentátorů jsem ještě neviděl, ale koukal jsem na britský přenos Eurosportu, takže jejich reakce jsem měl v přímém přenosu. Když jsem na jízdu koukal znovu na YouTube, viděl jsem pro změnu Švýcary. Jejich zapálení bylo naprosto úžasné.

  Ester do toho šla hodně nekompromisně a po hlavě. Přesto byla po dojezdu dost překvapená. Co vy, věřil jste v možnost zlaté medaile?

  Vůbec. Všichni si samozřejmě přejeme, aby jí to vyšlo ve snowboardingu, ale nikdo si nedělá iluze. Konkurence je opravdu tvrdá. To, že vůbec mohla na olympiádě startovat na lyžích, je obrovská událost. Jen tím, že se na startu odpíchla hůlkami, přepsala dějiny. Všichni jí budeme držet pěsti štěstí do závodu paralelního slalomu.

  Jak jste na tom se sjezdem vy, dal byste takovou sjezdovku, jako je ta vítězná vaší sestry?

  Což o to, na sjezdovku bych si troufl a popravdě si ji rád někdy sjedu, když budu mít tu možnost, ale rozhodně ne v bránách. A už vůbec ne šusem. Mám rád své končetiny a orgány na těch místech, na která patří. Já jsem s Esterkou jezdil od malička. S lyžováním jsem přestal v útlém věku, ale svoji kariéru ve snowboardingu jsem ukončil až na na juniorské olympiádě ve Szczyrku, kde jsem se dobře neumístil. Tuším, že jsem byl 27. A kolik nás jelo, radši zmiňovat nebudu.

  Mluvili jste s Ester spolu, co říkala, pokud to není tajné?

  Byl už jsem v dobré náladě, když jsem se jí konečně dovolal. Oslavovala s rodinou. Já ji pochválil, že jí to na kopci slušelo (co jiného mám taky říkat, když jí navrhnu oblečení), a ona řekla, že mě má moc ráda. Je to ta nejlepší holka, kterou znám. Až se vrátí, tak ji vezmu na zmrzlinový pohár.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:01 pátek 22. června 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   232
  • Trapas
   33
  • Tvl
   15
  • Cože
   13
  • Haha
   9
  • Sladký
   8
  Vybrali jsme pro vás

  Obsah z OnlyFans stále uniká na veřejná fóra. Populární je video, kde má influencerka orální sex

  Kauza s uniklými fotkami z OnlyFans proletěla nedávno internetem. Některé tvůrkyně s tím bojují, ale zřejmě marně....

  Zmizení Shopaholic Adel ze sítí je o něco blíž. Nesmí streamovat na TikToku

  Influencerka Adéla Pulcová alias Shopaholic Adel přišla o další účet na TikToku, autoři účtu EndgameAdel lidem...

  Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

  Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

  Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

  Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

  VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

  Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz