Erdogan zatýká, hádá se s Rakouskem a chystá noční oslavy potlačení puče

Turci po puči prohlašují, že jsou za Erdogana ochotní i zemřít.. | foto: reprofoto bild.de

Blíží se výročí převratu v Turecku, při kterém se část armády pokusila převzít moc v zemi. Jak známo, puč dopadl porážkou a prezident Erdogan od té doby koncentroval do svých rukou všechnu moc. Z jeho pohledu je tedy co oslavovat, a tak se proslýchá, že se chystají velké oslavy, které mají vyvrcholit ve tři hodiny po půlnoci. Právě v té době totiž byl před rokem bombardován povstalci turecký parlament.

Zatím však přípravy k oslavám výročí obsahují hlavně zatýkání. Policie zatkla stovku osob z oblasti IT a také zaměstnance vědecko-výzkumné rady TUBITAK a telekomunikačního úřadu. Zločin, který spáchali, spočívá v používání aplikace ByLock, kterou podle policie využívají ke komunikaci stoupenci duchovního Fettulaha Gülena. Právě on podle Erdogana stojí za loňským pučem.

Zavírání tisíců lidí, propouštění z práce i další perzekuce jsou už rok v Turecku na denním pořádku a nikoho už ani příliš nepřekvapují. Turecko také nepřestává v diplomatických roztržkách se svými sousedy. Nejnověji to vře mezi Ankarou a Vídní, protože rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz odmítl umožnit tureckému ministru hospodářství Nihatovi Zeybekcimu vystoupit před svými příznivci v zemi. Turecká média to označila za skandál a dodala, že Rakousko stálo za pokusem o státní převrat. To je poněkud silná káva, ale přesně takhle teď Turci mluví. Rakušáci jsou prý arogantní.

V Rakousku je 300 tisíc Turků a podle Tureckého kulturního společenství v Rakousku současná situace příliš nepřispívá k integraci a porozumění. Turci podporující Erdogana prý čelí vydírání a jejich svoboda projevu je potlačována.

V Rakousku bude ještě veselo, a to právě s chystanými oslavami potlačení puče v Turecku. I rakouští Turci si budou v úterý a dalších dnech chtít toto vítězství připomínat v ulicích, a tak se dá očekávat, že budou problémy s veřejným pořádkem. S tím ale nesouhlasí Kurz, který se nechal slyšet, že v žádném případě nedovolí narušení nebo ohrožení bezpečnosti v ulicích.

V úterý začnou oslavy samozřejmě také v Turecku. Turci chtějí držet symbolické demokratické stráže v ulicích a na náměstích, tak jak se to stalo před rokem. Tehdy na Erdoganův pokyn vyšli lidé do ulic, aby drželi stráž a bránili případným rebelům znovu obsadit důležité budovy ve městě. Po půl třetí v noci pak Erdogan pronese projev z budovy tureckého parlamentu. Následovat bude volání k modlitbě z minaretů mešit.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:21 8. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Sladký
  8
 • Super
  6
 • Haha
  6
 • Tvl
  6
 • Trapas
  5
 • Cože
  4
Komentáře

Mohlo by vás zajímat