Děsíte se otravy jídlem? Do těchto destinací radši vůbec nejezděte a zůstaňte doma!

26. srpna 2019
Bojíte se, že vám pobyt v exotice zkazí otrava jídlem? Máte za to, že v Evropě vám nic takového nehrozí? Chyba lávky! I z pobytu na Mallorce si můžete přivézt pokažený žaludek a oprávněný pocit, že vaše vysněná dovolená stála za prd. Jednoznačný prim hraje podle britské laboratoře YorkTest egyptská Hurghada. Turisté by se ale měli mít na pozoru také v Punta Caně v Dominikánské republice nebo v mexickém regionu Riviera Maya.

Pokud si chcete prodloužit léto, případně už vybíráte podzimní nebo zimní dovolenou, je dobré vědět, kde lidé před vámi nahlásili otravu z jídla.

Vědci z britské laboratoře YorkTest ve spolupráci se společností zabývající se chorobami, kterými lidé na cestách trpí, Sick Holiday vydali žebříček zemí, v nichž se lidé nejčastěji otráví jídlem. V rámci studie nasbírali data od začátku roku 2017 do konce roku 2018, informoval deník Daily Mail.

První místo si „vysoutěžila“ egyptská Hurghada, tam onemocnělo za vybrané období celkem 380 lidí.

„Během dvou let jsme obdrželi stížnosti na Hurghadu častokrát více než jednou za dva dny, což je obrovský počet, vzhledem k tomu, že je to docela malé letovisko,“ uvedl Richard Conroy ze společnosti Sick Holiday.

Druhou příčku obsadila Punta Cana v Dominikánské republice. V místě, které poslední dobou často navštěvují také turisté z Česka, se během dovolené otrávilo jídlem hned 211 turistů. Třetí místo patří regionu Riviera Maya v Mexiku, kde vážné problémy nahlásilo 182 lidí.

Poměrně rizikovou se ukázala také Antalya v Turecku, kde problémy hlásili turisté celkem ve 108 případech, na pátém místě je mexický Cancún s 95 případy a šestém ostrov Boa Vista na Kapverdách. Tam se otrávilo 84 lidí. Sedmé místo zaujímá Marrákeš v Maroku, z něhož si otravu jídlem přivezlo 83 lidí. I toto město je díky levným letenkám častým cílem českých turistů.

Osmé místo obsadil ostrov Sal na Kapverdách s 68 případy. Poslední dvě příčky zaujímá překvapivě Španělsko, které je jedinou evropskou zemí, jež se do desítky dostala. Na ostrově Mallorca se otrávilo 66 lidí, v Benidormu, který se nachází v provincii Alicante na jihovýchodě země, se objevilo 62 případů.

Společnost Sick Holiday se ve studii zabývala případy Britů, kteří si přivezli vážnější nemoci v podobě syndromu dráždivého tračníku nebo bolesti kloubů způsobené salmonelózou. Nešlo tedy o žádné dvou- nebo třídenní těžkosti, které jsou často způsobené dlouhou cestou, nedostatkem tekutin nebo adaptací organismu na tropické klima. 

Otrava jídlem pak může podle odborníků mít i vedlejší účinky, které přetrvávají i po jejím odeznění.

„Vyvinout se může potravinová nesnášenlivost, která se může projevit únavou, bolestmi hlavy nebo nadýmáním,“ vysvětlila lékařka Gill Hart. 

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:17 úterý 24. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

  • 39
  • 33
  • 32
  • 31
  • 30
  • 27
Komentáře