Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Twitter začal cenzurovat amerického prezidenta Trumpa. Ten teď přemýšlí, jak ho zrušit

  Donald Trump se pustil do otevřené války se společností Twitter. | foto: AFP

  Už několik dní vede Donald Trump válku s Twitterem, jemuž došla trpělivost s některými jeho příspěvky, a tak začal cenzurovat i nejmocnějšího muže na planetě. Konkurenční Facebook se postavil na stranu amerického prezidenta, který už si dokonce pohrává s myšlenkou, že jednu z největších a nejvlivnějších sociálních sítí zničí. Podle odborníků jsou jeho šance hodně malé.

  Donald Trump, jak je jeho dobrým zvykem, tweetoval do světa své názory. Jedním z nich bylo prohlášení ohledně toho, že prezidentské volby budou zmanipulované kvůli korespondenčnímu hlasování.

  Twitter to označil jako falešnou informaci a poprvé ve své historii „praštil“ prezidenta Trumpa přes prsty. Do té doby mu na této sociální síti procházelo vše. Společnost jeho zprávu označila vykřičníkem a vyzvala lidi, aby si o této volbě zjistili více informací na zpravodajském webu CNN.

  Nešlo o ojedinělý případ a Twitter amerického prezidenta „hlídá“ i nadále. Naposledy se to ukázalo při informování o situaci ohledně nepokojů v Minneapolisu a dalších městech.

  Trump napsal výhrůžku, kde si zároveň pohrál se slovíčky, aby se mu hezky rýmovala. Zprávu je možné přeložit jako „když bude kradení, bude střílení“, čímž chtěl říci, že pokud bude pokračovat rabování v amerických městech, dá armádě pokyn k tomu, aby začala střílet.

  Podle zástupců sociální sítě tato zpráva oslavuje násilí.

  Mluvčí Twitteru přiznal, že společnost dlouho zvažovala, zda se do konfliktu s prezidentem pustit, cenzurování jeho příspěvků dlouho rozebíralo i samotné vedení.

  Trump je velmi aktivní uživatel sociální sítě se sídlem v Silicon Valley. Za den zveřejní v průměru 29 zpráv a sleduje jej 80 milionů uživatelů. Teď se bude paradoxně zasazovat o úplné zrušení Twitteru.

  „Pokud najdeme zákonnou cestu, aby to vše bylo zcela legální, pak ano. Chci jejich fungování ukončit,“ říká Trump, podle něhož jde společnost na ruku jeho politickým konkurentům.

  Donald Trump

  Rozčílení, které teď panuje ve Washingtonu, se zřejmě podepíše na fungování i dalších sociálních sítí, které spravuje Facebook nebo Google. 

  „Malá hrstka mocných má monopol, kterým ovládá veřejnou i soukromou komunikaci ve Spojených státech. (...) Jejich moc je prakticky neomezená, mohou cenzurovat, upravovat nebo jakkoliv přetvářet komunikaci prostých občanů i známých osobností,“ pokračoval Trump.

  Média se také zajímala, zda to všechno znamená, že prezident svůj účet na Twitteru zruší. Odpověď byla taková, že by to udělal „s největší radostí“, ale není to možné, protože v zemi nejsou média spravedlivá.

  Tato a další kritická slova snížila hodnotu akcií Twitteru, naopak posílil Facebook, který se přidal na stranu Donalda Trumpa. Podle Marka Zuckerberga, zakladatele a spolumajitele Facebooku, není správné, když si sociální sítě hrají na „soudce“ a rozhodují, co jsou a co nejsou fake news.

  Podle některých analytiků jsou silná prohlášení prezidenta Trumpa zbytečná, protože zrušení Twitteru je v tuto chvíli prakticky nemožné.

  Kauza má jen odlákat pozornost od nepokojů, jež USA nyní řeší, a od více než 100 tisíc mrtvých v souvislosti s koronavirem. V zemi roste nezaměstnanost a ekonomika se propadá do recese.

  Fotogalerie

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz