Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Nejsem druhá Čaputová. Rekreační kouření trávy bych legalizovala, říká Danuše Nerudová

  Danuše Nerudová | foto: Facebook.comAntiyoutuber.cz

  Ačkoliv ji ještě před několika měsíci nikdo neznal, teď Danuše Nerudová patří k favoritům prezidentských voleb. Veřejnost se pomalu seznamuje s jejími názory na ožehavá společenská témata, moderátorce Karolíně Štruncové ze CNN Prima News dala někdejší rektorka Mendelovy univerzity nahlédnout i pod pokličku soukromí. Promluvila o zapojení šestnáctiletého syna do kampaně či třeba o tom, jak Nerudovi bojují s Putinem.

  Spousta lidí ji má za českou obdobu slovenské prezidentky, ostřejší kritikové ji dokonce nazývají „Čaputovou z Wishe“. Danuše Nerudová se ale srovnání brání. Pro CNN Prima News rázně odmítla, že by se Zuzanou Čaputou či jejím týmem jakkoliv spolupracovala.

  „Ne, s paní prezidentkou nejsem v kontaktu a ani s jejím týmem. Myslím, že jsme v úplně jiné situaci, než jaká byla na Slovensku,“ odmítla Nerudová.

  Zeptali jsme se kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové, co by byla první věc, kterou by udělala, kdyby se stala prezidentkou ��

  2. prosince 2022 v 13:26, příspěvek archivován: 2. prosince 2022 v 13:26

  Řeč v primáckém live streamu přišla i na její oblíbené téma, kterým je boj za práva žen. Nerudová se nechala slyšet, že za něžné pohlaví hodlá bojovat jinak než prosazováním oficiálních opatření, například kvót na pracovištích.

  „Zavedení kvót odmítám, a to z osobní zkušenosti. Chcete-li změnit společnost, tak to, že ženy jsou běžnou součástí společnosti a že by měly být ve veřejných funkcích a měly být třeba zvány jako expertky, by mělo být společenskou normou. A toho dosáhnete jen tak, že se o tom bude mluvit. Musíte mít ale na palubě i muže, ti musí chápat, že to bude celospolečenský užitek a i jim to něco přinese,“ vysvětlila.

  Vzápětí si Nerudová postěžovala na to, že se i během prezidentské kampaně setkává s mužským šovinismem, protože jím je prý prolezlá celá společnost.

  „Samozřejmě že se s mužským šovinismem setkávám. On je bohužel všudypřítomný ve veřejném prostoru v České republice. Věřím, že to, že kandiduji jako první žena, která má reálnou šanci se dostat do druhého kola, změní situaci pro ženy, které půjdou za mnou. A že nebudou muset čelit tomu, čemu čelím já,“ prohlásila.

  Danuše Nerudová

  Řeč přišla také na ožehavé téma legalizace lehkých drog, především marihuany. Danuše Nerudová dokonce zavzpomínala na svou jedinou zkušenost s trávou.

  „Byla bych pro legalizaci rekreačního užívání marihuany. Snad všichni jsme si vyzkoušeli na gymnáziu alespoň jednou ubalit jointa. Ale my jsme přišli na to, že to skutečně není úplně věc, kterou bychom chtěli dál dělat,“ prohlásila se smíchem.

  Jak bylo zmíněno, řeč přišla i na soukromí. Nerudová promluvila o potenciální roli manžela Roberta, který by se stal historicky prvním prvním mužem republiky. Ješitný prý není, tudíž by roli bez problému zvládl. Usměvavá blondýnka se může opřít i o dalšího chlapa v rodině, svého syna Filipa. Pro CNN Prima News promluvila o jeho zapojení do předvolební kampaně.

  „Bylo to těžké rozhodnutí. Samozřejmě mám jako každá máma o děti strach. Nicméně v šestnácti letech jsme o tom už samozřejmě mohli vést vážný rozhovor a on se nakonec rozhodl sám. Já si toho hrozně vážím a jsem dojatá, protože to byl jeho nápad, přišel sám s tím, že bude sbírat podpisy a bude dobrovolníkem. Když mi potom kolegové ukázali, co můj syn natočil, dohnalo mě to k slzám. Paradoxně ta kampaň nás jako rodinu hrozně sbližuje,“ popsala.

  Po prezidentech se většinou žádá transparentnost, co se týče majetku. Běžnou věcí je, že podávají majetkové přiznání. Danuše Nerudová s tím problém nemá.

  „Co všechno vlastním? Tradičně máme rodinný dům, stavební parcelu a chalupu. Máme také auto a nějaké investice do akcií,“ vyjmenovala.

  Vyzkoušeli jsme kandidátku na prezidentku Danuši Nerudovou z angličtiny! ������

  2. prosince 2022 v 13:28, příspěvek archivován: 2. prosince 2022 v 13:28

  Jako majitelům rodinného domu přidělává energetická krize Nerudovým starosti. Ačkoliv ne nijak zásadní, Robert Neruda je totiž elitním právníkem. Přesto se rozhodli jistá opatření přijmout.

  „Jdeme příkladem asi dlouhodobě, protože každý, kdo k nám přijde, říká, že mu je zima. Doma topíme na nějakých jednadvacet stupňů. Řekli jsme si ale, že nechceme Putinovi platit za plyn, takže jsme ho v létě odstřihli a přidělali jsme si na zahradu tepelná čerpadla. Jsem si vědoma, že to není řešení úplně pro všechny, je to poměrně drahé, ale řekli jsme si, že ti, kteří to udělat mohou, by si to měli zařídit, aby pro ty, kteří nemohou, bylo více plynu,“ popsala Nerudová.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:27 neděle 2. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   151
  • Super
   26
  • Haha
   13
  • Sladký
   13
  • Tvl
   13
  • Cože
   7