Chybí jim voda, tak pijí kolu. V mexické vesnici závratně rostou úmrtí na cukrovku

Lidé v mexickém městečku pijí Coca-Colu místo vody. Počet úmrtí na cukrovku v oblasti vzrostl o 30 procent! | foto: Profimedia, koláž Expresu

Mexické městečko San Cristóbal de las Casas má problém. Jeho obyvatelé trpí akutním nedostatkem vody, a když už se nějaká do jejich domácností dostane, je kvůli vysoké koncentraci chlóru nepoživatelná. Jak situací řeší? Vodu nahrazují Coca-Colou z místní továrny, které vypijí více než dva litry denně! Město si kvůli tomu drží prvenství v žebříčku obezity, především se však v oblasti zvedla úmrtnost na cukrovku o třicet procent!

V některých částech Mexika není životní úroveň kdovíjak vysoká. Vyprávět by o tom mohli obyvatelé městečka San Cristóbal de las Casas, které trpí akutním nedostatkem pitné vody. 

Jedna z místních obyvatelek serveru New York Times například popsala, že jí voda z kohoutku teče pouze jednou za dva dny, je ale plná chlóru, a tím pádem i nepoživatelná.

Řada místních proto vodu čerpá z obřích cisteren, které stojí na ulicích. Mnohem více lidí je ale nakloněno ještě další variantě, kterou je Coca-Cola vyráběná v místní továrně. Je prý levnější a dostupnější, někteří obyvatelé proto populární limonádou kompletně vyplňují svůj pitný režim a vypijí jí více než dva litry denně.

Jak asi každý tuší, nadměrná konzumace této cukrové bomby obyvatelům města huntuje zdraví. Všeříkající jsou statistiky, podle nichž je ve státě Chiapas, kde se město nachází, suverénně největší zastoupení lidí trpících obezitou v celém Mexiku.

Mnohem horší je ovšem druhá nemoc, kterou nadměrné pití koly způsobuje. Tou je cukrovka, jejíž neléčení může vést až k tomu nejhoršímu. 

A právě ve státě Chiapas se míra úmrtnosti na cukrovku zvedla o závratných třicet procent. Přestože jinde ve světě následkem této nemoci lidé běžně neumírají, v Chiapas si více lidských životů, konkrétně tři tisíce za rok, vyžádá už jen srdeční infarkt.

V oblasti se vedou dlouhé spory o to, kdo za nastalou situaci může. Podle místních nepochybně právě samotná továrna na Coca-Colu, která prý většinu pitné vody spotřebuje na výrobu limonády. Minulý rok do jejích prostor dokonce vtrhli aktivisté a požadovali její okamžité zavření, nakonec ale byli vyvedeni policií.

Vina ale dost možná na bedra továrny nepadá, na čemž se shoduje i řada odborníků. Podle nich se pod nedostatkem vody podepsala rychlá urbanizace a málo vládních investic v kombinaci s faktem, že oblasti prší o mnoho méně než dřív.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:10 13. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  10
 • Super
  9
 • Haha
  9
 • Cože
  8
 • Trapas
  8
 • Sladký
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat