Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Dobrodruzi v sandálech, vítejte!“ vtipkují Chorvati o Češích, kteří k nim míří vlakem

  První várka Čechů směřujících do Chorvatska vlakem dorazila na místo 1. července. | foto: Autor: Regiojet

  Žluté vlaky RegioJet mají během prázdnin dovézt do Chorvatska desítky tisíc Čechů. Novinka se rychle stala hitem a byl o ni enormní zájem. Zaregistrovali to i samotní Chorvati. Jedni turisty z České republiky vítají a označují je za ty „věrné“, kteří pomohou i v těžkých časech. Jiní si naopak z cestujících z vlaku utahují.

  Vlakové jízdenky do Chorvatska za bezmála šest set korun jsou pro mnohé Čechy opravdové terno. RegioJet si může mnout ruce. Třicet tisíc prodaných jízdenek a jednoznačná zpráva „vyprodáno“ mluví za vše. Dopravce začal přidávat nové spoje a jezdit plánuje každý den.

  To je pochopitelně dobrá zpráva také pro Chorvatsko, které ze zájmu turistů v letních měsících žije.

  Odjezd vlaků z České republiky měl velkou mediální pozornost a zúčastnily se ho také politické špičky. Cestu žlutých vozů RegioJetu bedlivě sledovala i chorvatská média.

  „První vlak měl do Rijeky dorazit v 8:45 ráno, ale Češi uvázli na slovinsko-chorvatské hranici, takže měli asi hodinu zpoždění, ale i přesto se cestující dostali do Rijeky po celonočním výletu. Teď na ně čeká prohlídka města,“ psal chorvatský Novi list, který připomněl, že nepřijeli jen turisté, ale v prvním vlaku byla i řada novinářů.

  Čechy na místě vítal také chorvatský ministr cestovního ruchu Gari Cappelli.

  „Po deseti letech je spoj mezi Chorvatskem a Českou republikou obnoven. Jsem za to velmi ráda. Chorvatsko je připraveno a těší se na české turisty,“ řekla chorvatská velvyslankyně Ljiljana Pancirov.

  Ne všichni Chorvati sdílejí nadšení svých politiků z přílivu českých turistů mířících do země.

  „Do Rijeky přijel první vlak s Čechy? Tak hlavně aby nevystupovali,“ napsal jeden z komentujících na zpravodajském serveru Večernji list.

  RegioJet slaví s vlaky do chorvatské Rijeky velký úspěch. Cena jízdenky na...

  Čtenáři si všímali toho, že málokterý z Čechů se po nádraží pohyboval s rouškou. „Táta i syn bez ochranné roušky, jak je tohle možné? Podívejte se na to,“ rozčiloval se jeden z nich.

  V samotném Chorvatsku jsou roušky opět probíraným tématem, jelikož zhoršená situace ohledně covidu-19 přiměla politiky k tomu, aby nařídili jejich povinnost v městské hromadné dopravě, což je v horkých letních měsících velmi nepříjemné.

  Chorvati dobře vědí, jak vypadá situace u nás. „Podle českého ministerstva zdravotnictví zaznamenává země největší nárůst nových případů v regionu Karviná, který je nyní nejzranitelnější oblastí v České republice,“ připomíná Večernji list.

  Češi mají v Chorvatsku rozporuplnou pověst. Jsme známí tím, že se dovolenkové obuvi, tradičních sandálů, nevzdáváme ani při výstupech do pohoří Biokovo, což považují domorodci za naprosté šílenství.

  Na druhou stranu si Chorvati pochvalují, že Češi patří mezi nejvěrnější turisty, kteří přijíždějí i v obtížných časech koronaviru.

  „Češi milují naše moře, které považují za své. Jsou to přátelští lidé, kteří jsou nám velmi podobní a umějí se přizpůsobit našemu klimatu. Milují Chorvatsko stejně jako Chorvati,“ rozepsal se pod článkem o příjezdu českých turistů jeden z místních.

  Češi milují levnou dovolenou a válení na kamenech a štěrku.

  „Češi byli vždy věrní Jaderskému moři,“ pokračoval další.

  Třicet tisíc turistů z vlaků RegioJetu podle některých zemi rozhodně nevytrhne. Chorvatsko řeší velký propad zisků z turismu. Aktuálně je země sotva na třetině kapacit, na které byla v minulosti zvyklá.

  Pro některé oblasti by nezájem turistů mohl způsobit až existenční problémy.

  Fotogalerie

  Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

  Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

  Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

  Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

  Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

  Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz