Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Doživotní zákaz pro opilé a zfetované řidiče: Zavedou „třikrát a dost“ i v Česku?

  Během uplynulého víkendu měl řidič (18) stříbrné audiny na policisty velké „štěstí“. V Praze ho zastavili hned třikrát a vždy byl pod vlivem drog. Počtvrté byl v autě, které řídil jiný zdrogovaný muž. Nejen kvůli tomuto případu policisté i odborníci na bezpečnou jízdu volají po přísnějších trestech pro ty, kdo opilí nebo zfetovaní sedají za volant opakovaně.

  V pátek 2. října na benzínové čerpací stanici ve Zdibech zastavili policisté dvě stříbrná vozidla značky Audi. V jednom z nich seděl pro ně již dobře známý pětadvacetiletý řidič, který měl úctyhodných devět zákazů řízení, proto se snažil policisty obelstít tím, že si se spolujezdcem vyměnil místo. 

  Ve druhém autě seděl osmnáctiletý mladík, který byl pod vlivem drog, a navíc převážel větší množství omamných a psychotropních látek. Mladého muže, jenž byl i v tomto případě pod vlivem drog, zastavila hlídka také v neděli 4. října odpoledne poblíž hlavního nádraží. Aby toho nebylo málo, s policisty se mladík znovu shledal v neděli v pražské Březiněvsi okolo osmé večer.

  „Když ho chtěli zastavit, sešlápl plyn a začal ujíždět. Následně vozidlo zanechal poblíž parku v Březiněvsi a začal před policisty utíkat. Ti ho po několika metrech doběhli a za použití donucovacích prostředků zpacifikovali a omezili na osobní svobodě,“ uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová s tím, že policejní pes navíc označil místa v autě, kde byly v minulosti převáženy drogy.

  „Oba řidiči jsou v současné chvíli podezřelí ze spáchání přestupku na úseku dopravy. Avšak poté, co bude vyhodnocen biologický materiál, mohou byt podezřelí i ze spáchání trestného činu řízení pod vlivem návykové látky,“ dodala Siřišťová.

  Policisté chytají stejné lidi stále dokola, v provozu už poznávají jejich auta. Po každém zadržení zůstanou na svobodě, vazby jsou přeplněné. Nezamířila tam ani řidička, která zdrogovaná a opilá nedávno způsobila v Praze nehodu, při níž zahynul policista.

  Není divu, že policisté, zákonodárci i veřejnost by si přáli přísnější tresty pro takové hříšníky, kteří se jim smějí do obličeje.

  „Musí mít přísný trest a nemůže už se dále pohybovat mezi ostatními účastníky silničního provozu,“ prohlásil v reportáži televize Nova místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD).

  „Aby měli horší možnost být propuštění na podmínku, to je další řešení, které by mohlo pomoci,“ navrhl člen Ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Jan Chvojka (ČSSD). 

  „Dokonce si troufnu říct, že bychom měli hledat cestu k principu třikrát a dost!“ doplnil Chvojkův kolega z výboru Marek Výborný (KDU-ČSL).

  Podobný systém funguje ve skandinávských zemích. „Nejednou se tu vysloví i doživotní zákaz řízení bez ohledu, jaký to bude mít vliv na zdroj jeho obživy, rodinný život a podobně,“ přiblížil dopravní expert Roman Budský.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

  Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

  Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz