Obludnost, arogance a byznys nade vše: Lidé se bouří proti Barrandovským terasám

Obědvaly tu prvorepublikové hvězdy v čele s Adinou Mandlovou a řada lidí snila o tom, že legendární místo v budoucnu také vychutná. Na Barrandovských terasách ale vyrostly především nové byty. V ikonické věži z roku 1929 je sice plánovaná restaurace, která má být přístupná veřejnosti, což je prý chabá náplast na to, co tu v posledních letech vyrostlo.

Na podzim letošního roku se na Barrandovské terasy přestěhují první nájemníci. Bydlet budou dvou nových budovách „Lichoběžník“ a „Vlnovka“, jejichž rekonstrukce probíhaly více než sedm let. Stavební práce probíhají i v budově Maxe Urbana, která bude včetně restaurace s vyhlídkovou věží dominantou celého komplexu.

Zdaleka ne všichni novou podobu legendární stavby, která dlouhá léta chátrala, chválí. Kritizují nejen exteriéry, ale i fakt, že místo nebude veřejně přístupné a užívat si ho bude moci jen hrstka vyvolených.

„Projekt absolutně nerespektuje ráz krajiny, je to obludnost. Architektonicky je to práce dobrá, jen podle mě nepatří na tohle místo,“ reagoval v jedné z facebookových diskuzí Tomáš.

„Krásně ty terasy zabili. Gratulace,“ přidal se Jiří.

„Nic proti bytům bych tam neměl, ale šlo to udělat mnohem lépe. Mohlo to být celé pojato tak, aby to zvenku bylo funkcionalistické. Tohle je hnus,“ zhodnotil Henry.

„Jsem rozčarovaná a zklamaná, že místo už nikdy nebude veřejnosti přístupné. Pouze uživatelům bytů. Tolik let jezdím kolem a vyhlížím lepší zítřky pro tuto krásnou stavbu, a teď tohle,“ posteskla si Andrea.

„Skutečně nerozumím tomu, jak památková péče, ať už OPP, nebo NPÚ, mohla dát svolení postavit takovouhle prasárnu,“ rozčílila se Barča.

Obyvatelé apartmánů se mohou těšit na parádní výhled na Prahu, kterými se kochaly i hvězdy prvorepublikového filmu.

Zástupci investora i společnosti, kteří za návrhem a realizací stojí, však nový vzhled teras i jejich funkci hájí.

„Naší snahou bylo navázat na architektonickou, společenskou a estetickou kvalitu místa. Stěžejním problémem přitom byla hmotová návaznost nových objektů na stavbu původní restaurace architekta Urbana, která je v těžišti areálu a její vyhlídková věž tvoří jeho dominantu,“ vysvětlil Ladislav Kuba z renomovaného brněnského studia Kuba & Pilař architekti.

„Veškeré tyto práce musely být konzultovány s památkáři a prováděny doslova metr po metru. Citlivá rekonstrukce interiéru je tedy nejen velmi pracná, ale také časově náročná,“ doplnili architekti.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:26 sobota 21. října 2023. Anketa je uzavřena.

  • 99
  • 25
  • 18
  • 16
  • 12
  • 11