Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Mladá Češka přijala islám, přesto tvrdí: Teroristé by mě na místě zastřelili!

  I se zahalenými vlasy je zřejmé, že je Markéta velmi krásná. | foto: Instagram Maryam

  V pondělí jsme vám přinesli exkluzivní zpověď mladé Češky, která se dobrovolně rozhodla konvertovat k islámu. A nezůstalo jenom u povrchního tlachání o jejích důvodech a pocitech. Markéta, která přijala jméno Maryam, se pro Expres.cz rozpovídal nejen o svém pohledu na Islámský stát, ale také vysvětlila, proč by i ji teroristé nemilosrdně zastřelili.

  Dva roky zpátky jste konvertovala k islámu. Myslíte si, že je zrovna dneska správná doba, kdy by Evropanka měla chodit po Evropě v šátku?

  Je to velmi zajímavá otázka, ale co vám na to mám říct?

  Tak jinak. Cítíte se bezpečně, když chodíte v Čechách po ulici?

  Občas mám velmi nepříjemný pocit, ale já jsem odjakživa byla zvyklá, že na mě lidi prostě čuměli. Ať to bylo kvůli pěkné sukni, nebo jsem byla pěkně namalovaná. Prostě na mě čuměli. A na tom se nic nezměnilo. Dřív na mě čuměli, protože mi záviděli a dneska to dělají, protože neví, co si mají myslet a bojí se.

  Fotogalerie

  A nebojíte se víc Vy?

  Že by mě někdo mohl zapíchnout, protože mám šátek? Občas strach mám. Mám v hlavě, že se něco může stát. O život jsem se ale přímo nebála. Ale mamka mi říkala, abych si dávala pozor. Myslím, že před měsícem nějaké holce strhli šátek, možná poplivali. Dokonce mi volala, abych sem nelítala.

  Zhoršila se situace v posledním roce?

  Určitě. Akorát teď je zima, což je pro nošení šátků lepší. Když máš totiž něco na hlavě v zimě, tak to lidi moc neřeší. Horší to bylo v létě, když byly ty šílený vedra. I tehdy jsem nosila šátek a lidi to ponoukali k tomu, aby mě očumovali.

  Stala se mi taková příhoda. Byla jsem si vyzvednout novou občanku a když jsem vycházela ven, tak tam byl postarší pár a koukali na mě, jako kdyby viděli ducha. Pak když jsem okolo nich prošla, tak jenom vyřkli: hele, to byl muslim. S takovým výrazem, jako kdyby viděli dinosaura.

  Myslíte si, že je situace horší kvůli uprchlíkům?

  Spíš si myslím, že to je kvůli teroristům.

  Jaký ty máte názor na Islámský stát?

  My muslimové jsme z toho všichni nešťastní. Ten název, který si dali, říká, že je islám špatný, a že teroristé patří k islámu. Proto mám radši označení Daesh, kde v názvu není obsažené slovo islám.

  Neptal jsem se na název, ale názor na chování těchto krvežíznivých muslimů.

  Oni samozřejmě nejsou muslimové. Jak může někdo někoho zabít a myslet si, že půjde do nebe? Je to naprostý nesmysl. Jde jenom o moc a peníze. Oni jsou prachsprostá fungující firma.

  Co si o Islámském státu myslí obyčejní Arabové, s nimiž přicházíte běžně do styku?

  Nesetkala jsem se ještě se souhlasným názorem. Všichni to odsuzují. Ale Emiráty jsou naštěstí bezpečné místo na žití.

  A nemyslíte si, že je to na úkor Evropy? Oni uzavřou hranice, uprchlíky nepřijímají a Evropo, starej se?

  Že neberou uprchlíky, je pravda, ale zase posílají tučné sumy různým humanitárním organizacím a státům kolem Sýrie. Uprchlíky tam ale nemáme. To je pravda.

  Markéta šátek nesundá ani při svých návštěvách Prahy.

  Markéta šátek nesundá ani při svých návštěvách Prahy.

  Proč tomu tak je?

  Já nejsem politolog, takže bych nerada říkala něco, co není pravda. Ale podle mého názoru nechtějí podporovat vylidňování Sýrie. Co jsem se bavila s různými lidmi, tak existuje údajně jasný plán, že se Sýrie musí vylidnit, aby se mohla rozdělit. Podél Eufratu by už dokonce měla být rozdělená mezi Amerikou a Ruskem. A čím míň lidí tam bude, tím líp se to rozdělí. A Rusku a Americe se destabilizace Evropy hodí.

  To už jsme zabředli moc do politiky. Říkala jste, že se v Praze bojíte. V Emirátech ne?

  Neříkám, že tam je nulová kriminalita, ale musím přiznat, že se tam nebojím v noci vyrazit do města, protože by mě mohl někdo přepadnout a okrást. Cítím se tam o moc bezpečněji. A není to kvůli tomu, že bych měla nebo neměla šátek. Celkově je tam bezpečnost vyšší.

  Také tvrdíte, že jste našla boha, ten má ale mnoho podob. Proč jste nezačala věřit třeba v Ježíše a místo křesťanky se z vás stala muslimka?

  Mě zaráží, že v křesťanství někdo někoho okrade, pak může jít do kostela ke zpovědi, vyzpovídá se, zaplatí desátek a vše je mu odpuštěno. Dostane rozhřešení. Tohle mě od křesťanství odrazuje. V islámu to tak není. Pokud někomu uděláš škodu, tak ti to bůh nemůže odpustit. Musí ti odpustit člověk, kterému jsi něco provedl. Jak ti bůh může odpustit něco, co jsi provedl někomu jinému? To mi přijde logičtější.

  Neexistuje snad fotografie, na které by se Markéta neusmívala.

  Neexistuje snad fotografie, na které by se Markéta neusmívala.

  Jaký mají muslimové vztah k Ježíšovi?

  Ona je strašná mýlka, že muslimové nesnáší Ježíše. To vůbec není pravda. My ho uctíváme. Pro nás je to jeden z nejvýznamnějších proroků. Mám kamaráda, Egypťana-muslima, který měl jedno období, na všechno se naštval a začal pochybovat. Rozhodl se, že nebude mít žádné náboženství, začne číst všechny náboženské knížky a uvidí, kde je pravda. Dopodrobna studoval Bibli, korán, všechno a stejně dospěl zpátky k islámu. Říkal mi, že paradoxně zjistil, že kdyby křesťan dodržoval vše, co má, tak nejlepší křesťani by byli stejně muslimové. Ta pravidla se totiž moc neliší a zahalování není jenom záležitost islámu.

  Přejděme opět k vašemu životu v Emirátech. Říkala jste, že hledáte partnera. Co kdyby po Vás chtěl, abyste se odstěhovala do Saúdské Arábie, kde ženy nemají taková práva?

  S tím bych nesouhlasila. Tam bych žít nechtěla. Saúdská Arábie je extrém. Spousta obyvatel Emirátů se na ně kouká jako na něco, co není normální. Nešťastné je, že spousta lidí si myslí, že oni reprezentují islám, což není pravda. Do takové země bych se nestěhovala.

  Přemýšlela jste, že byste se mohla v budoucnu zamilovat do nemuslima?

  Nemohlo by se to stát. Neříkám, že se stýkám jenom s muslimy, protože by to nebyla pravda. Mám mezi přáteli křesťany, muslimy, hinduisty. V Emirátech se vyznání neřeší. Mám přátele napříč celým náboženským spektrem. Ale na nemuslima se nekoukám jako na potenciálního partnera. Já bych nechtěla někoho, kdo pije. Ušetřím si problémy v budoucnosti. Nechceš mít vedle sebe alkoholika a když si vezmeš, kolik je alkoholiků v České republice... Náš prezident dokonce alkoholismus propaguje.

  Když jsme narazili na prezidenta Miloše Zemana, co si myslíte o jeho vyhrazeném postoji k islámu?

  Já moc nedávám zprávy, protože se vždycky rozčílím, nebo mě to mrzí. Nemůžu se dívat na to nedorozumění. Pro politiky je ale lepší, když lidi řeší migraci a ne rozkrádání státu. A někteří politici vycítili šanci zvýšit si popularitu a je to jenom populismus.

  Po teroristických útocích v Paříži se ale lidi bojí. To není jenom o populismu.

  To se stalo. Ale je to věc teroristů. Já se jich bojím taky. Sice jsem muslimka, ale stejně by mě zabili, i když bych jim zvládla v arabštině odrecitovat pasáže z koránu. Podle mě je tohle pravidlo blbost, protože oni ten korán nikdy nečetli.

  Takto poslední dva roky Markétin vypadá šatník.

  Takto poslední dva roky vypadá Markétin šatník.

  Vraťme se zpátky k Vašemu partnerovi...

  Nyní žádného nemám. Nějaká známost tam proběhla, ale moc to nedopadlo.

  Jak to?

  Já už totiž nehledám zábavu, ale hledám partnera pro život. Manžela.

  A Arabové Vás nechtěli za manželku?

  Řeknu to jednoduše. Nezáleží na tom, jestli jde o muslima, křesťana, Araba, Afričana, ateistu. Některé rysy jsou stejné. Světový trend, že se chlapi nechtějí vázat, je celkem rozšířený.

  Partnera nemáte, ale chtěla byste. Můžete před svatbou spolu randit?

  Teoreticky vzato bych neměla mít přítele. Můžu se s někým vídat za účelem svatby, ale předmanželský sex je zakázaný.

  Budete to dodržovat?

  Pokusím se ze všech sil. Jsem ale jenom člověk. Budu se snažit.

  Nebojíte se, že to dodržíte a pak to nebude klapat?

  To se taky může stát. Ale můj nejdelší vztah trval čtyři roky, bylo to ještě v době, kdy jsem žila v Česku, a když jsme se rozcházeli, zjistila jsem, že ho neznám. Kdy můžeš o někom říct, že ho znáš? My jsme tři roky žili ve společné domácnosti. Měla jsem ideu toho, že to bude nadosmrti, ale nedopadlo to. Celkově to neklapalo.

  A mohli byste spolu žít nějakou dobu bez svazku?

  Není to tak, že by mě a mého čistě teoretického partnera někdo hlídal, ale oficiálně by se to dít nemělo. Lidi tam ale normálně spolu chodí, žijí. Muselo by jít o opakované udání, aby přišla kontrola. Nikdo to tam ale moc neřeší.

  Fakt by někdo přišel zkontrolovat, jestli někdo nežije na hromádce?

  Nesetkala jsem se s tím, ale slyšela jsem, že se to může stát. V Emirátech je to docela otevřené.

  A Vy tam už nejspíš hodláte zůstat. Budete žádat o občanství?

  Nyní mám rezidenční vízum a pochybuju, že bych někdy v Emirátech dostala občanství. Oni si to strašně hlídají. Nestane se tak, ani když se vdám. Oni si hlídají svou rodovou linii, což mě více méně stálo jeden vztah.

  Jak to?

  V Emirátech si příslušník policie, armády nebo hasičů nesmí brát cizinku. Musí si vzít Emiráťanku, protože je zavázaný státu. Na to jsem tam narazila. Přicházel v úvahu, ale neprošlo to.

  To se nemohl vzdát práce?

  Má smlouvu na dalších osm let a to bych musela čekat. Je to dlouhá doba. Navíc si tam nezměníš jednoduše práci, když jsi ve státních službách. K svatbě tam navíc dostávají pozemky, příspěvky, neskutečnou podporu, ale je to něco za něco. Je zavázaný své vlasti. Nemůže ani utéct, protože má velmi silné rodinné vazby. A i když by se rozhodl se mnou utéct, tak jak už vím, že u nich rodina drží opravdu při sobě, tak bych si ho už ani nevážila.

  Markéta nám poskytla exkluzivní rozhovor o svém životě v Dubai.

  Markéta nám poskytla exkluzivní rozhovor o svém životě v Dubaji.

  Bavili jste se o útěku?

  Ne. Zkusili jsme získat zvláštní povolení, ale nedopadlo to. Byl to potenciální adept na ženicha.

  Jste stále v kontaktu?

  Ano, ale už je to jenom o přátelství, protože to jinak nejde.

  První část rozhovoru s krásnou modelkou Markétou, která přijala islám, si můžete přečíst ZDE.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 5:00 23. června 2016. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   293
  • Super
   116
  • Tvl
   84
  • Cože
   33
  • Haha
   27
  • Sladký
   25
  Premium

  Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

  V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

  Premium

  Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

  Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

  Premium

  Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

  Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz