Povedený „alchymista“ z Kuřimi: Z ukradeného kyanidu chtěl vyrobit stříbro

Muž na Brněnsku ukradl tři kila kyanidu, ze kterého chtěl vyrobit stříbro. Císařův pekař – Pekařův císař byl zřejmě jeho oblíbený film. | foto: Koláž Expres.cz

Že krást se nemá, se na vlastní kůži přesvědčil devětačtyřicetiletý muž odcházející z noční směny z továrny v Kuřimi na Brněnsku. Vykutálený zaměstnanec u sebe měl celé kilo vysoce toxického kyanidu. Později vyšlo najevo, že si do skříňky „ulil“ další dvě kila. Z prudkého jedu, který by zabil až 25 tisíc lidí, chtěl izolovat stříbro, aby zaplatil dluhy.

Podezřele napěchované tašky si všiml u vrátnice pracovník ostrahy v jedné z továren v Kuřimi na Brněnsku. V jejích útrobách měl podle policie kilogramové balení vysoce toxického kyanidu za zhruba 10 tisíc korun.

„Při dalším vyšetřování vyšlo najevo, že muž má v šatně ve skříňce odcizená ještě další dvě kilogramová balení chemikálie,“ uvedl mluvčí.

Policistům muž následně prozradil, že z odcizené suroviny chtěl separovat stříbro a následně ho prodat. „Chtěl tak řešit svou tíživou finanční situaci. Nyní je stíhaný pro krádež,“ dodal mluvčí. 

Podle televize Nova by jednokilogramové balení kyanidu stačilo na více než 8 tisíc smrtících dávek. Tři kilogramy by pak mohly usmrtit až 25 tisíc lidí.

Zda se policii muž svěřil i s tím, jak plánoval zlikvidovat toxický odpad, který by zbyl po „výrobě“ stříbra, je otázkou. Dost možná takhle do detailů svůj byznys vymyšlený neměl.

Zřejmě ho spíše inspiroval snímek Císařův pekař – Pekařův císař, který se odehrával v rudolfinské době, kdy se zlato „vyrábělo“ i ze švestkových povidel.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat