Brazilci „pohřbívají“ na slavné Copacabaně. Svět už ale kouká jinam, teď řeší korektní šílenství

Koronavirus už není in. I tak by se dala shrnout současná situace v Brazílii. Jihoamerický stát se blíží k hranici jednoho milionu nakažených a v počtu mrtvých už je za USA a Velkou Británií. Přesto světová média z velké části dění v Brazílii přehlížejí, koronavirus nahradilo na prvních stránkách deníků hnutí Black Lives Matter. Ve snaze upozornit na zdravotnickou krizi v zemi už aktivisté vykopali hroby také na pláži Copacabana.

Není v Brazílii mnoho turisticky vyhledávanějších míst než legendární pláž Copacabana v Riu de Janeiru. Nově se písčitá pláž proměnila v hřbitov, kde byly uloženy desítky rakví.

Ty byly naštěstí prázdné, jednalo se totiž o snahu aktivistů upozornit na stále rostoucí počet obětí v zemi, jichž je už přes 40 tisíc. Brazilský prezident Jair Bolsonaro se však i nadále snaží popisovat situaci jako bezpečnou a pod kontrolou.

Upozornit na tristní situaci v Brazílii zkouší aktivistická skupina Rio de Paz, jež si dala za cíl vykopat na pláži 100 mělkých hrobů, které budou symbolizovat mrtvé na nemoc covid-19 v zemi.

„Účelem naší akce je protestovat proti chybám, které dělá naše federální vláda v boji s touto humanitární krizí, kterou teď naše země prochází. Během několika dní obsadí Brazílie druhé místo na světě v počtu úmrtí na koronavirus,“ stojí v jejich oficiálním prohlášení.

„Tato tragická a nepřijatelná statistika ponižuje naši demokracii, vyžaduje naléhavou akci federální vlády,“ ukončili svou výzvu zástupci spolku Rio de Paz.

Brazilcům vadí, že na vládu více netlačí i jiné nevládní organizace. Celosvětově zájem o téma koronaviru opadá a především Evropa společně se Severní Amerikou nyní řeší demonstrace a nepokoje, jež odstartovala smrt George Floyda.

„Rodiny pláčou nad tisíci mrtvých, roste nezaměstnanost a máme hlad. Cítíme obrovský vztek, chceme se nějak ozvat a ukázat světu, co se tady děje,“ řekl organizátor protestu na pláži Copacabana Antonio Carlos Costa.

Brazílie bojuje s koronavirem, ale svět už řeší jiné starosti.

Brazilci se navíc bojí toho, že velmi rychle překročí hranici jednoho milionu nakažených, protože podle současného vývoje jich přibývá denně 40 až 50 tisíc. 

Vláda v zemi dokonce načas zakázala zveřejňovat aktuální statistiky nemocných a zemřelých, což musel zrušit až Nejvyšší soud Brazílie. 

Situace je o to horší, že nákaza se rychle šíří i v Peru, kde se nakazilo přes 214 tisíc lidí. Chile i Mexiko mají dohromady téměř 300 tisíc nakažených.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:37 sobota 10. října 2020. Anketa je uzavřena.

  • 24
  • 23
  • 22
  • 22
  • 22
  • 21