Střílet musíme my sami, říká elitní instruktor sebeobrany, policie tam včas nebude

Pokud se chceme chránit před terorismem, musíme vzít sami zbraně do rukou. To si myslí elitní instruktor sebeobrany Pavel Černý, který cvičil protiteroristické jednotky po celém světě. Každý, kdo legálně drží zbraň, by ji podle něj měl nosit neustále u sebe. Spoléhat se v případě útoku na policii je prý naivní. Tady je 5 jeho hlavních argumentů.

1. Terorismus sám se změnil

Důvodem, proč je třeba modifikovat přístup k terorismu, je podle Černého to, že i samotný terorismus se změnil.

„Dříve teroristé útočili na letiště, zásobárny pitné vody nebo jaderné elektrárny. Dnes teroristé nepotřebují hluboké zkušenosti, podnikají útoky, na které nepotřebují zjednodušeně řečeno umět číst ani psát,“ říká Černý v rozhovoru pro deník MF DNES. Sestrojit bombu není taková legrace, ale najmout si náklaďák, nebo vzít nůž či sekeru dokáže každý.

Pavel Černý je bývalým policejním instruktorem. Cvičil protiteroristické jednotky po celém světě.

2. Policie přichází pozdě

„Není reálné, aby co 5 metrů stál na ulici policista,“ říká Černý. Útoky ve Francii a v Německu podle něj jasně ukázaly, že policisté, i ti ze speciálních jednotek, na místo dorazí vždy nejdříve za několik desítek minut a to už je pro mnohé pozdě. Nejrychleji na místě bývají pochůzkáři, ti ale zase nemají výcvik zásahovky.

3. Teroristé nepotřebují velké cíle

Podle Černého je vysílání policistů do obchodních domů a na další veřejná prostranství vlastně zbytečné. „Teroristé nepotřebují velké cíle, stačí jim pět, deset, patnáct lidí. Když vidí útočník v davu policistu, prostě ho obejde a vybere jinou ulici. To on volí místo a čas úderu,“ vysvětluje rázně Černý.

Policie nebude mít nikdy dostatek času a prostředků k tomu, aby nás...

4. Do zbraní nadšený civilista může být lepší než policista

Je potřeba přiznat, že policie nikdy nebude mít dost času, peněz a výcviku, aby veřejnost stoprocentně ochránila, říká instruktor, který školil strážce zákona od Asie po Ameriku. Nadšenec do zbraní může mít reálně nastříleno více hodin, než řadový policista.

5. Strážníci se bojí vystřelit

Další problém podle Černého je, že policisté se skutečně bojí vytáhnout zbraň. „Použít zbraň je vždy nepříjemná věc, ať už ji vytáhne policista nebo civilista. Policie se ale víc, než gaunera, který jim usiluje o život, bojí vyšetřovacích orgánů,“ prozrazuje.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:28 středa 23. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

  • 316
  • 16
  • 15
  • 11
  • 11
  • 11